51 wonen I m de klassieker Wat al vroeg begint met een onschuldig Nijntjeboekje, breidt in een mensenleven al snel uit tot ongekend hoge stapels studieboeken, encyclopedieën, atlassen, woordenboeken en romans. Structureer die stapels en bouw je eigen bibliotheek. Er is een boekenkast voor elke smaak. door Suzanne Dijkstra foto's CPD f t 1 1°' 11 1 I Anders Rekbaar Mysterieus SI Maatwerk Bergkast voor glas en servies wonen@wegener.nl 024-3650509 BN/DESTEM Zaterdag 21 maart 2009 bieb in huis i>-j< Reageren? redactie.wonen@wegener.nl pül I De meeste boekenkasten zijn rechthoekig en staan tegen een muur. Maar waarom zou dat moeten, vroeg Roderick Vos zich af. Hij ont wierp een tegenhanger van de geometrische boekenkast: de Nu- reyev. Deze voor Linteloo ontworpen boekenmolen is rond. De eta ges hebben verschillende standaardhoogtes voor alle soorten en ma ten boeken. En het is ook leuk om andere dingen in de molen te zetten. De verticale schotten zijn bewust open gehouden, waardoor je door cle kast heen kunt kijken en ook de achterkant van de boe ken zichtbaar is. Deze carrouselkast is een ode aan de (pirouettes van de) balletdanser Rudolf Nureyev. Hij kost 3.995 euro. Een grote boekenkast of zelfs JÊt H| m een wandvullende kast is prach- mh I tig, maar wat als je niet genoeg boeken hebt om 'm te vullen? „Een halflege boekenkast is niet mooi", vindt de Rotterdamse ontwerper Reinier de Jong. Daarom ontwierp hij REK, een boekenkast die meegroeit met de boekencollectie. De zigzagvor- mige kastdelen kunnen in en uit elkaar schuiven. „Mensen verza melen gaandeweg steeds meer boeken. Nu hoeven ze niet te balen als hun kast vol is. Ze schuiven gewoon een extra deel van de kast uit", zegt De Jong. REK wordt ge produceerd door Odesi, dat een website heeft met meubels van Ne derlandse ontwerpers. Hij is uitgevoerd in hoogglanswit aan de bui tenkant. De binnenkant is verkrijgbaar in vier verschillende kleu ren. De smalle gedeeltes in de kast zijn geschikt voor tijdschriften. Voor 5.500 euro heb je een unieke REK-kast in huis. www.reiriierdejong.com www.odesi.nl Zwevende boeken, hoe kan dat nou? Het geheim achter de zwevende boekenplank is het onderste boek. Dit boek is namelijk geen boek, maar een boe kenplank in de vorm van een boek. De tekst 'Ceci nest pas un livre' op een van de versies verraadt subtiel dat het plankje inder daad geen boek is. Het systeem heet SelfShelf en is een ontwerp van Irene Klinken berg en Nicole van Schouwenburg, uit naam van ontwerpbureau Skylla. Naast dat de SelfShelf een sprookjesachtig effect geeft, is hij ook nog eens handig. Dit is een boekenkast die weinig ruimte in neemt, zelfs voor boeken op het toilet of in de keuken. De plank kan maximaal 4 kilo dragen. Hij is verkrijgbaar in vier verschillende uitvoeringen. Prijs vanaf 24,50 euro. www.nonplusultra.nl www.apartdesign.nl „Natuurlijk kun je een stan- daardkast kopen. Maar sommi ge mensen slagen niet bij een woonwinkel vanwege speciale wensen in de maatvoering, kleur of indeling. En een stan- daardkast voor een kamer met schuine hoeken is niet te koop", zegt meubelmaker Martijn Ub- bels uit Arnhem. Hij ontwerpt kasten op maat. „We komen bij de mensen langs om te kijken wat mogelijk is en om sfeer te proeven. Dan maken we de kast in onze meubelmakerij. Vervol gens plaatsen wij hem bij de klant thuis." Dat is soms een be hoorlijke klus. „We zijn net drie dagen in Amsterdam geweest om een grote kast te plaatsen. En dan moeten de boeken er nog alle maal in. Als klanten het graag willen, helpen we daar ook bij." Er is veel mogelijk qua formaten, kleuren en materialen. Maar het moet wel veilig blijven. „Als mensen een overspanning van meer dan anderhalve meter zonder ondersteuning willen, waarschuw ik ze dat de planken door gaan hangen." Wat de gemiddelde prijs is van een kast op maat, daarop geeft Ub- bels geen direct antwoord. Hij houdt het op 'erg betaalbaar'. Zelf houdt hij van een mix van oud en nieuw. Zijn favoriete kast is strak, maar de bovenplint en de deurtjes zijn klassiek. En voor wie een klein budget heeft, is het ook mogelijk om een Ikeakast 'aan gort te zagen', zoals Ubbels het omschrijft. „Ook van een Ikeakast kunnen we iets moois maken." In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht. www.linteloo.nl www.diekast.nl Tieti Hoekstra bij haar bergmeu bel van Pastoe. foto H. Bijkerk ONTWERP Bergmeubel van UMS Pastoe, vermoedelijk uit de ber kenserie (1950). Die serie is qua vormgeving 'uitgesproken sober, hoewel de keuze voor lichte houtsoorten zorgt voor een vriendelijke uitstraling' (bron: www.kunstbus.nl). ONTWERPER Cees Braakman (1917-1995), die van 1945 tot 1978 zijn vader als bedrijfslei der en ontwerper opvolgde. EIGENAAR Tieti Hoekstra. WANNEER GEKOCHT „Mijn ouders hebben de kast in 1958 gekocht, toen ze trouwden." WAAROM GEKOCHT „Ik weet dat mijn ouders hielden van een modern interieur. Ze had den meer meubels van Pastoe. De bergkast werd aanvankelijk gebruikt voor 'het serveren van thee'. Later is de kast naar bo ven verhuisd. De administratie werd erin opgeborgen. Ruim tien jaar geleden heb ik het kastje gekregen. We hebben het opgeknapt en opnieuw ge lakt. Sindsdien staat het in vol le glorie in onze woonkeuken. Onder meer als opbergplek voor glaswerk en theeservies." PRIJS „Omgerekend ongeveer 350 euro hebben mijn ouders destijds voor de kast betaald." TE KOOP Pastoe bestaat nog al tijd (zie www.pastoe.com). Het bedrijf profileert zich tegen woordig niet alleen met berg meubelen, maar ook met origi neel zitmeubilair in diverse technieken en uitvoeringen. De doelgroep is veranderd van een zo breed mogelijke, binnenland se markt tot een klein segment van de internationale markt. Het aanbod 'oude' Pastoe-meu- bels is groot. Op websites als Marktplaats.nl levert de zoek vraag 'pastoe' 445 hits op, met name tafels, stoelen en berg meubels uit de jaren vijftig, zes tig en zeventig. Voor een gaaf dressoir uit die periode wordt minimaal 300 euro gevraagd. Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 125