wonen so 3 JT D Sneeuwklokjes D hebben?! Vooruitdenkend S S Schuilscherm Hot en happening Standaard PZC Zaterdag 21 maart 2009 TO O 7S Greatorex H ippolyta. foto GPD Na Engeland is ook Nederland in de ban van sneeuw klokjes. Kwekers die vroeg in het seizoen inkomsten willen hebben, organise ren sneeuwklokjesgala's, sneeuwklokjesfeesten en sneeuwklokjesweekenden. En wie een kijkje wil ne men in Engeland, dat geldt als het epicentrum van de sneeuwklokjesgek- te, kan met gelijkgezinden in een touringcar op sneeuwklokjesreis. Bijzondere sneeuw klokjes kosten daar tussen de 5 en de 20 pond per bolletje - geen kattendrek, zelfs nu het pond zo laag staat. Het sneeuwklokje, Galanthus nivalis, is geen inheemse plant. De noordgrens van 'haar' gebied ligt halverwege Frankrijk. Maar sinds jaar en dag is het bolgewas hier aange plant en verwilderd. In parken kom je twee sneeuwklokjes tegen: het gewone, enkele sneeuwklokje en het 'dub bele' sneeuwklokje, een gevuldbloemige vorm die al sinds de achttiende eeuw in cultuur is. In Engeland, waar het sneeuwklokje ook niet in heems is, zijn meerdere soorten verwilderd. Zoals Galanthus plicatus, in grote aantallen meegenomen door soldaten die gevochten hadden in de voor hen zo rampzalig verlopen Krimoorlog. Galanthus plica tus is een sneeuwklokje met ronde bloemblaadjes en blad dat te herkennen is aan scherp naar achte ren gevouwen bladranden. De bloem van het gewone dubbele sneeuwklokje is nogal rommelig van vorm en de Engelse plantenlief hebber Heyrick Greatorex heeft zich ten doel ge steld een dubbelbloemig sneeuwklokje te kweken met een regelmatige bloemvorm. Hij kruiste hiertoe het sneeuwklokje uit de Krim, Galanthus plicatus, met de gevuldbloemige vorm van het gewone sneeuwklokje, Galanthus nivalis Flore Pleno. Uit de zaailin gen selecteerde hij telkens de planten met de meest regelma tig gevormde bloemen en uiteindelijk schiep hij een serie ge vuldbloemige sneeuwklokjes die hij vaak namen gaf van vrouwen die in toneelstukken van Shakespeare voorkomen, zoals 'Desdemona', 'Cordelia', 'Lavinia' en 'Hippolyta'. Zijn sneeuwklokjes, bekend als 'Greatorex Doubles', zijn ver zamelaarsobjecten geworden. Sneeuwklokjesgekken die planten sparen, streven ernaar de serie compleet te hebben. Dat valt nog niet mee, want Greatorex was later in zijn leven een kluizenaar. Hij verkocht zijn sneeuwklokjes niet, maar stuurde ze aan medeliefhebbers. Die collega-sneeuwklokjes- liefhebbers raakten hun etiketten nogal eens kwijt, waar door er een grote naamsverwarring is ontstaan. Verscheidene variëteiten van de 'Greatorex Doubles'werden op tentoonstellingen bekroond. Ze zijn niet allemaal de moeite waard. 'Lavinia' bijvoorbeeld maakt lange, slappe stengels die na een sneeuwbui nooit meer overeind komen. 'Hippolyta' is wel stevig en tegen een voorjaarsbui bestand. De inhoud van een boekenkast zegt veel over de eigenaar. Je ziet wat iemand interesseert, zijn leven lang. Met dat idee sloeg Hans Rade maker in 1993 aan het timmeren. Hij maakte zijn eigen kistkast. Een boekenkast die na zijn overlijden dienst zal doen als doodskist. In middels is de kistkast online te koop via zijn eigen webwinkel en staat hij in menig huiskamer. De kast is ontstaan als reactie op de toen kille manier van afscheid ne men van overledenen. Rademaker wilde de discussie aanwakkeren. De boekenkast is een smal rechtop staand, vurenhouten meubel. De kast wordt omgevormd tot doods kist door de boekenplanken naar voren uit de kast te trekken. De planken vormen met elkaar precies het deksel van de kist, ze vallen met messing en groef keurig in el kaar. De bedoeling is dat de nabe staanden steeds een plankje bijleg gen, tot de overledene helemaal be dekt is. De kistkast is gemaakt van ongelakt populierenmultiplex. Ge monteerd kost hij 1.178 euro. www.ibisproduct.nl www.ikea.nl Ontwerpers blijven boekenkas ten interessant vinden. Designer Arik Levy ontwierp voor de Duitse designstudio eis, de SH05 Arie, een grafische, maar functionele boekenkast. De kast is 180 graden draaibaar, zodat de vorm van de kast verandert. Ook hoeft de kast niet per se te gen de muur te staan, want het is ook en handige roomdivider. De kast is verkrijgbaar in verschillende maten. De SH05 Arie kreeg een Interieur Innovatie-Award op de Internationale Meubelbeurs in Keulen. Een andere nieuwe boekenkast komt van ontwerpers dichter bij huis: De Vorm uit Giesbeek ontwierp een boekenkast met geïnte greerde trappen. Mensen kunnen vaak niet bij de bovenste plank van een kast. Klimmen op de planken of op een wiebelig huis- houdtrappetje is gevaarlijk. Daarom bedacht de vorm boekenkast Upstairs. De traptreden kunnen overigens ook als boekenplank wor den gebruikt. De Upstairs kan door zijn unieke verbindingsmecha nisme eindeloos worden uitgebreid. www.e15.com www.devorm.nl Ook al is het nog geen voorjaars weer, het begint al te kriebelen om buiten te zitten. Maar als de regen met bakken uit de lucht valt, zijn we snel weer binnen. Voor wie dan toch naar buiten wil, is het Sun Square System, een zon- en regenweringssys- teem, een uitkomst. Het gemoto riseerde systeem kan worden af gestemd op de afmetingen van tuin of balkon en op de zonne stand en de windrichtingen. Het systeem is via een afstandbe diening te regelen. Bij te grote windsnelheden, meer dan 40 ki lometer per uur, rolt het doek au tomatisch via de centrale as op. Het doek is in veel kleuren en di verse materialen leverbaar. De af metingen variëren van 10 tot 50 vierkante meter. Prijzen vanaf 9.900 euro, afhankelijk van de ge wenste afmeting en bevestiging. www.sunsquare.nl foto GPD Wie aan boekenkasten denkt, roept al snel Ikea. Wie hem niet zelf in huis heeft, kent de kast- wel van iemand anders: de Billy van Ikea. Deze is al sinds zijn in troductie in 1978 een hit. Billy is de meest verkochte boekenkast ter wereld. Nederlandse Billy- fans hebben zelfs een Hyvespagi- na gemaakt, waarop ze de boe kenkast loven (www.billyboe- kenkastikea.hyves.nl). De simpel ste variant kost slechts 32 euro. En doe eens gek en neem er een lad dertje bij voor 39,95. Gelukkig zit Ikea niet stil op zijn roem te teren. De Expedit opberg- serie is sinds jaren ook een gewilde collectie. Deze collectie strakke vakjeskasten is inmiddels uitgebreid met aanhaakbare tafels, wiel tjes en vakjes met lades. Ook de nieuwste PS-collectie bracht ons een bijzondere boeken kast: de Nybygge, een stellingkast met asymmetrische lijnen. Een mooi vormgegeven kast, maar of het net zo'n verkoopsucces wordt als de Billy, moet nog blijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 124