De bloemist ben je zelf Elke week een boeket uit eigen tuin. Wie wil dat nou niet? Om echt leuke bossen te kunnen maken, kun je nu volop eenjarigen voorzaaien. door Frederike Krommendijk Bij Monique van Heijst en Berthy Roerink staan de eerste eenjarigen al als kleine kiemplantjes bo ven de grond. Zij zijn in deze tijd van het jaar al volop in de weer om te zaaien en te verspenen, zodat ze straks hun pluktuin weer gul kunnen vullen. „Veel mensen zien tegen bloemen zaaien op, maar het is he lemaal niet ingewikkeld. Als je het met een paar vriendin nen doet, kun je straks plantjes uitwisselen", zeggen de twee enthousiast. Om boeketten uit eigen tuin te plukken, heb je helemaal niet zo'n mooie lap grond nodig als Van Heijst en Roerink in Enschede hebben. Zelfs met een vierkante meter valt er wekelijks een vaas te vullen (zie kader). Maar dan moet je nu beginnen met voorzaaien. Daarvoor moeten zaaibakjes (een leeg boterkuipje of taugébakje) worden gevuld met speciale zaai- en stekgrond. „Doe je er potgrond in, dan is dat voor de kleine zaailingen te rijk. Je kunt wel potgrond nemen, maar meng er wit zand doorheen om het schraler te maken", legt Roerink uit. De zaadjes worden dun over de grond verspreid en dek je af met een laagje zaaigrond (nooit dikker dan het zaadje groot is). Je geeft water. Dan zet je de bakjes in de woonka mer, totdat je ziet dat de zaden kiemen. Op dat moment moeten de bakjes naar een koudere, lichte plek. Bijvoor beeld de slaapkamer, waarvan je de vensterbank even met een plank verlengt. Geef regelmatig water. „Als de zaailin gen vier blaadjes hebben, of in ieder geval hanteerbaar zijn, ga je ze verspenen. Wip ze voorzichtig met een lepel of sa téprikker uit de grond en zet ze in een grotere bak met pot grond, zodat ze kunnen uitgroeien. Vaak krijgen ze even een terugslag, maar als je goed water geeft, slaan ze snel weer aan", zegt Van Heijst. De kleine kruimels kunnen niet zomaar de wijde wereld in. Ze moeten aan de buitentemperatuur wennen. Bijvoor beeld in een plastic tunnel of kasje, waarbij je op niet te koude dagen de buitenlucht binnenlaat. Controleer overdag of onder de zaaibakken geen slakken zijn. Die kunnen 's nachts flinke schade aanrichten. Sommige zaailingen kun nen wel een graadje vorst hebben zoals leeuwenbekjes en moederkruid, andere mogen pas na IJsheiligen de volle grond in. Dit staat op de zakjes vermeld. Bij grote zaden van bijvoorbeeld zonnebloemen of sierkale- bassen is het proces van voorzaaien en verspenen niet no dig. Die zet je meteen per stuk in een koffiebekertje of ge perst klontje grond. Sommige soorten, zoals papavers en as ters, zaaien de dames ook net zo lief straks meteen buiten. Dat gaat prima. Wie gedurende lange tijd verzekerd wil zijn van bloeiple- zier, moet zaden kiezen van bloemen die elkaar in bloeitijd opvolgen. Ook kun je van een favoriete soort meerdere ma len zaaien met een paar weken ertussen, tot de langste dag. „Het is net als met de groentetuin. Als je alle bonen tegelijk zaait, kom je erin om. Maar als je elke week wat zaait, kun je de hele zomer bonen eten." In de tuin van beide dames bloeit vanaf eind mei de tweeja rige Perzische margriet Pyrethrumal. Het bloeiplezier gaat door tot de eerste nachtvorst, als de dahlia's en herfstasters het voor gezien houden. Voordat de plantjes de tuin ingaan, moet de grond onkruid- vrij zijn en kan er oude stalmest worden ondergespit. Ge droogde koemest voldoet ook. Die kan losjes worden inge- harkt. In de loop van het seizoen, als de bloemen blijven komen, zijn de planten vaak dankbaar voor wat extra voe ding. Niet alle zaadjes die Roerink en Van Heijst 'probeerden' in de tien jaar dat hun pluktuin bestaat, waren een succes. „Sommige zijn lastig of gevoelig voor ziekten. Andere zijn mooi, maar geven het snel op. Voor beginners zijn de sier- erwt (Lathyrus), goudsbloemen CalendulaZinnia's en langstelige afrikaantjes Tagetes Erecta) prima te doen. Te genwoordig zijn er zóveel soorten en kleuren. Ga eens op internet snuffelen." Denk bij het kiezen ook aan vulling voor boeketten, zoals siergrassen, rode melde (Atriplex hor- tensis rubra) en kattenstaarten Amaranthus De pluktuin van Roerink en Van Heijst ligt aan de Kwekkeboom- weg 28 in Enschede. De tuin is van juni tot en met september open. Voor informatie: 053-4780487. Meer pluktuinen op: www.tuinsites.nl/open-tuinen www.opentuinagenda.nl (zoekterm pluktuinen) Leuke websites om naar zaden te snuffelen zijn: www.tabernal-zaden.nl www.pumszaden.nl www.vreeken.nl rw1 Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Pluk van vierkante meter Het is niet veel, een vierkante meter grond. Maar tuiniers Berthy Roerink en Monique van Heijst zien zelfs met zo'n postzegel mogelijkheden vazen te vullen. „Je kunt beginnen met korenbloemen en gouds bloemen, door elkaar. Ais die zijn uitgebloeid, kun je er chrysantenstekken in zetten. Of je zaait vóór de langste dag asters om de vroege bloeiers op te volgen. Een paar dahlia knollen die je in mei vast in een pot hebt gezet, kunnen ook als opvolger dienen." „Achterin kun je een mooie vertakte zonnebloem zetten, zoals Helianthus debilis Italian White. Daar kun je meerdere malen van knippen. Als je ach teraan ook nog een stukje gaas zet en daar wat Lathyrus tegen aan laat groeien, heb je echt weken leuke boeketjes." Foto boven: Om boeketten uit eigen tuin te kunnen plukken, heb je niet per se veel grond nodig. foto Lex van Lieshout Foto onder: Zonnebloemen, van de eigen tuin zo op de vaas. foto Mauritius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 123