i7 reizen Behalve met de metro of te voet, kun je Parijs ook op andere manieren verkennen. Olivier van Beemen doorkruiste de stad in een lelijke eend, op een huurfiets en per rondvaartboot. PZC Zaterdag 21 maart 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 Op het drukke Place Daumesnil aan de oostkant van Parijs trekken twee auto's de aandacht in de ochtendspits. Parijzenaars kijken met verbazing naar twee Citroëns 2CV die op het plein geparkeerd staan en naar de bijbehorende be stuurders, Fabien en Thierry. Die hebben niet alleen een zeer Frans hoofd, maar daarop ook nog een al pinopet. Alleen het stokbrood on der de arm ontbreekt. Met deze twee oer-Fransen kun je een 'au thentieke rondrit' door Parijs ma ken, in een lelijke eend zoals wij de 'deux chevaux' beter kennen. Bij mooi weer gaat het dak open. De voor de gelegenheid geïmprovi seerde ontdekkingsroute van twee uur voert door de hippe buurt Ma rais, over het statige eiland in de Seine lie Saint-Louis en verder gro tendeels door de altijd leuke wijk Saint-Germain-des-Prés, waar Jean-Paul Sartre en zijn vrienden ooit tot diep in de nacht filosofeer den. Aan originaliteit ontbreekt het enigszins. De rit is niet veel spe cialer dan een tocht in een dubbel- dekkertoeristenbus met open dak. Wellicht is het leuker een meer ver rassende route te proberen, zoals de 'Unsuspected Tour' (waarschijn lijk bedoelen ze 'unexpected'). Die voert onder meer naar de hippe buurt in opkomst Butte aux Cailles aan de zuidrand van de stad en naar een goed verborgen arena uit de Romeinse tijd. Hoe dan ook, voor 79 euro per persoon voor een tocht van twee uur (op basis van twee personen) zijn deze eenden niet echt goedkoop. Genoeg bijgedragen aan de vervui ling van Parijs, op naar het tweede vervoermiddel: de fiets. Die zie je steeds vaker in Parijs. Het systeem met 20.000 leenfietsen (Vélib') is een groot succes. Wie een langere fietstocht wil maken, doet er ver standig aan er een te huren bij een fietsenhandelaar. Vélib' is bedoeld voor korte tripjes. Het tarief van de fiets loopt snel op. Een half uur op Op de fiets liggen de mooie plekken zelden meer dan enkele kilometers van elkaar af. de leenfiets is gratis (behalve abon nementskosten vanaf 1 euro), maar 3 uur kost 15 euro. Daarna komt er 8 euro per uur bij. Fietsen door Parijs is een beleve nis. Ineens blijken de bekende buurten helemaal niet ver van el kaar af te liggen. Binnen het cen trum liggen de mooie plekken zel den meer dan enkele kilometers van elkaar af. Pas wel op als je de fiets neemt in Parijs. Het is vooral uitkijken voor de scooters. Pas ook op voor politieagenten, die een flin ke boete uitschrijven voor het nege ren van een rood licht (ook naar rechts) of voor spookrijden. Op de fiets valt pas op hoeveel hoogteverschillen de stad heeft. Na tuurlijk, iedereen weet dat de voor malige kunstenaarsbuurt Montmar- tre een behoorlijke puist is, maar t een gids kun je in een 'lelijke eend' een authentieke rondrit door Pa rijs maken. foto's CPD Ift Een eend huur je onder meer bij Paris Authentic. Een tocht van an derhalf uur met twee personen kost 79 euro per persoon en met drie personen 59 euro per persoon. Info op www.parisauthentic.com Een fiets huur je onder meer bij Gepetto's Si Vélo (Nederlandse eigenaar) of bij Roue Libre van metrobedrijf RATP. Voor korte ritjes is de leenfiets Vélib' een goed alternatief. www.gepetto-et-velo.com www.rouelibre.fr www.velib.paris.fr De Seine als decor voor een cham- pagneproeverij. O Chateau organiseert een champagnerondvaart over de Seine, voor 40 euro. Meer info: www.o-chateau.com Naar Parijs: Het snelst, comforta belst en milieuvriendelijkst is de hogesnelheidstrein Thalys, retour vanaf 50 euro. www.thalys.nl Deze reportage werd mogelijk gemaakt door het Frankrijkhuis en door het bureau voor toeris me in Parijs. www.frankrijk.nl www.parisinfo.com minder bekend is dat een avenue als de Champs-Elysées ook een ver raderlijk vals plat is. De dagelijkse lichaamsbeweging is afgevinkt, tijd om 'la petite reine' (het koninginnetje), zoals de Fran sen de fiets liefkozend noemen, te rug te brengen en Parijs op een der de manier te aanschouwen: vanaf het water. Grachten heeft de stad niet, wel een grote brede rivier, de Seine, met twee eilanden, Saint- Louis en lie de la Cité. O Chateau biedt een rondvaart in stijl aan. De Döme des Invalides (waar Napo leon ligt begraven), het Musée d'Orsay (met Monet en Van Gogh) en het Institut du Monde Arabe (Arabisch erfgoed) dienen als de cor voor een champagneproeverij. Terwijl de boot de kade bij de Eif- feltoren verlaat, begint de somme- lier te vertellen over de verschillen de soorten die hij vandaag schenkt. Een eerste glas wordt inge schonken. Via de houten Pont des Arts voert het langs de buurt Saint-Michel en de Notre Dame, onder dezelfde brug door waar de eend die ochtend van de Marais richting Saint-Germain reed. De champagne wordt nog eens bijge- schonken. Geen moment aan de metro gedacht, deze dag. rf»y Reageren? redactie.reizen@wegener.nl DUITS LAND L. SPANJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 101