maar niet vrijblijvend Make a Difference Day in Zeeland 'Of je nou betaald of onbetaald werk verricht, je moet er goed voor zijn opgeleid' Lucas Meijs, bijzonder hoogleraar vrijwilligerswerk PZC Vrijdag 20 maart 2009 9 al zo weinig vrijwilligers. Het is een probleem waar organisa ties mee kampen: hoe bewaak je de kwaliteit van mensen die zich flink voor jou inspannen en er geen cent voor krijgen? Een slechte oplossing is een leef tijdsgrens instellen, zegt Elize Smal, adviseur bij Movisie, een kennis- en adviescentrum over maatschappelijke ontwikkelingen. „Het gaat om het functioneren van de betreffende persoon, dat heeft niets te maken met een be paalde leeftijd. Iemand van 8o kan nog heel kwiek zijn en een prima bijdrage leveren." Het ziekenhuis in Deventer stelde vorig jaar wel tijdelijk een dergelij ke grens en heeft dat geweten. 'Leeftijdsdiscriminatie' klonk het tot in de Tweede Kamer. Ten on rechte overigens, oordeelde de Commissie Gelijke Behandeling eerder in een soortgelijk geval. Als het de medewerkers maar bij hun aantreden verteld is. Vrijwilligers- deskundige Smal zoekt het vooral in professionaliteit. Onbetaalde krachten kunnen ook vakkundig begeleid worden, inclusief bijvoor beeld voortgangsgesprekken. „Als je regelmatig over het functione ren praat, komt de persoon zelf al vaak tot het inzicht dat het beter is om ander werk te gaan doen." „Of je nou betaald of onbetaald werk verricht, je moet er goed voor zijn opgeleid", stelt Lucas Me ijs, bijzonder hoogleraar vrijwilli gerswerk aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. „Soms kun je het werk gebruiken om je te ont wikkelen. Bij ziekenomroepen zijn bijvoorbeeld vaak mensen actief die ervaring opdoen en die hopen later betaald dj te kunnen wor den." Organisaties in sectoren als de zorg en welzijn hebben de laatste jaren hun vrijwilligersbeleid gepro fessionaliseerd. „Daardoor verlies je misschien mensen, maar je trekt er ook nieuwe mee aan", zegt Eli ze Smal. Met name jongeren wil len wel onbetaald werk verrichten, maar duidelijk afgebakend. „Ze zijn kritischer, doen vrijwilligers werk niet aléén voor een ander. Ze willen bijvoorbeeld hun eigen net werk vergroten en ervaring op doen." Ook kleinere clubs als sportvereni gingen worden steeds efficiënter geleid, weet hoogleraar Meijs. „Ik zit zeifin het bestuur van een scou- tingvereniging. We werken meer via internet, waardoor we minder hoeven te vergaderen. We maken minder uren dan voorheen, maar ik denk dat de club nu beter draait." 'Professionalisering van het.vrijwil- ligersmanagement' zal alleen maar toenemen, verwacht Meijs. „De be reidheid om onbetaald werk te doen is heel hoog, maar het pro bleem is de beschikbaarheid. Goed roosteren schept duidelijkeid en eerlijkheid, iedereen ziet wie wat doet." Al wil hij daar wel een kant tekening bij plaatsen. „Bestuurs functies blijven in het algemeen moeilijk in te vullen. Vaak gaat het om verenigingen, dan moet je het doen met de leden die je hebt. Een fusie zou dan uitkomst kun nen bieden." Het aantal vrijwilligers in ons land ligt al jaren rond de 4,5 miljoen, maar het aantal uren dat ze wer ken neemt af Met een positieve benadering is er nog veel te win nen, denkt Smal. „Benader men sen gericht en ga uit van hun ei gen motivatie. Vraag je als organi satie af wat mensen jou kunnen bieden; spreek ze aan op hun capa citeiten." Hoogleraar Meijs denkt dat het huidige tekort aan vrijwilligers in de toekomst niet veel groter wordt. „De vraag naar vrijwilligers is onbeperkt. Sportverenigingen, scholen; ze willen graag altijd nog meer bieden dan ze al doen. Zo be zien zal er altijd een tekort zijn." Door de vergrijzing zal met name in de zorg de vraag naar vrijwilli gers fors toenemen. „Maar door de vergrijzing komen er ook meer mensen bij die veel vrije tijd heb ben." Meijs ziet bovendien nog talloze manieren om meer mensen onbe taald te laten werken. Zo worden in de Verenigde Staten groepen en werkzaamheden gecombineerd. „Bijvoorbeeld met de hele familie een dag aan de slag. Goed voor de opvoeding van de kinderen en je bent gezellig met elkaar bezig." Zo bestaan er ook vrijwilligersdagen voor vrijgezellen, waar je tijdens het werk een date kunt scoren, en is de combinatie onbetaald werk en vakantievieren populair. „Een initiatief als 'Make A Difference Day' sluit goed bij dit soort ont wikkelingen aan." De jongerenraad Tholen organi seert vrijdag een dagje uit voor het activiteitencentrum de Schutse in Sint-Annaland. In het zorgcentrum Cederhof te Kapelle kunnen vrijwilligers zater dag contacten met ouderen ma ken. Bij de stichting Gewoon Buiten in Scharendijke kunnen zaterdag dierenverblijven en weides opge knapt worden. De Partij voor de Dieren in Zee land gaat zaterdag in Middelburg de Paasactie voorbereiden en kan daar vrijwilligers voor gebruiken. Vrijdag en zaterdag kan de boot stalling van de RHWZ Reddings hondenwerkgroep Zeeland in Wil- helminadorp worden opgeknapt. De RHWZ heeft die twee dagen ook een vrijwilliger nodig voor PR-activiteiten; tevens worden mensen gezocht voor het organise ren van een outdoordag voor hon den. In Ouwerkerk kan vrijdag en za terdag de kantine voor de dagbeste ding van de zorgboerderij de Stelle geschilderd worden. Via het steunpunt mantelzorg en vrijwilligerswerk van het SM- WO te Goes kunnen vrijdag en za terdag mensen terecht voor tuin- klussen bij ouderen. Ter Reede in Vlissingen zoekt vrijdag en zaterdag vrijwilligers voor een extra schoonmaakbeurt van rolstoelen. Zaterdag kunnen vrijwilligers te recht bij de stichting Huisomroep Radio Delta in Schoondijke voor een verzoekplatenprogramma in woonvoorziening De Okkernoot. De stadhuistoren van Middel burg kan vrijdag met de inzet van vrijwilligers geopend worden. Het Rode Kruis en het Welzijns huis Schouwen-Duiveland hou den vrijdag een mobieltjesproject in Bruinisse. Dat gebeurt ook die dag in Veere. Daar komen onder meer ge meenteraadsleden en leden van het college van burgemeester en wethouders voor in actie. Het onderhoud van de dieren verblijven voor de kippen en scha pen, van de stichting Dierenvrien den Schouwen-Duiveland in Dreischor staat voor vrijdag en za terdag op het programma. Het Bureau Vrijwillige Inzet in Middelburg verzorgt een senioren Make Over. Eveneens in Dreischor zijn vrij dag en zaterdag vrijwilligers nodig voor het aanleggen van een terras voor de stichting Dierenvrienden. En bij dezelfde stichting kun nen de vrijwilligers vrijdag en za terdag ook vrijwilligers gebruiken om de dakbedekking en goten aan te brengen en de dakranden te schilderen. In Middelburg zijn vrijdag vrij- willigersactiviteiten in verschillen de wijken, georganiseerd door het Bureau Vrijwillige Inzet Middel burg. En de stichting dierenvrienden Schouwen-Duiveland in Dreischor kan vrijdag en zaterdag nog men sen gebruiken om de schuur met rommelmarktspullen op te rui men. Vandaag houden 75 leerlingen Verpleegkunde van het ROC Zee land, Onderwijscluster Zorg in zorgcentrum Ter Valcke een activi teitendag. Van 08.30 tot 15.30 uur zullen groepen leerlingen wande len, pannenkoeken bakken en bloemschikken. De CDA-fractie Borsele trekt vandag op met mensen van de Zonnebloem Borsele. Bij Home-Start in Middelburg kan vrijdag en zaterdag een vrijwil liger terecht voor uiteenlopende klusjes. In de gemeente Goes wordt za terdag een landelijke opschoondag gehouden waar veel vrijwilligers voor nodig zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9