Vrijwilligerswerk flfïElW Vrijwil Voor vijfde keer Op de vijfde editie van Make A Difference Day (MADD) komen vandaag en morgen rond de 100.000 mensen in actie voor sociale organisaties, schat de MADD-orga- nisatie. Ze verrichten uiteenlopende klussen zoals het verven van een clubhuis, het helpen bij een die renasiel of het houden van een verwendag voor bewoners van een verzorgingshuis. 'Opa? Die slaapt op Spui!' 'Ik kan thuis blijven, maar dit is zinvol' 8 Vrijdag 20 maart 2009 PZC Het doel is het imago van vrijwilligerswerk te verbeteren en de maatschappelijke inzet van vrijwilli gers te vergroten. Ook wordt tijdens deze vrijwilligersdagen een beroep gedaan op bedrijven. Zij kunnen hun perso neel in staat stellen onbetaald werk te doen. De bedrijven kunnen ook hun kennis, faciliteiten of ruim te beschikbaar stellen voor activiteiten van vrijwilligers. De coördinatie van MADD berust bij Movisie, het landelijk kennisinstituut en adviesbureau voor maat schappelijke ontwikkeling, het Oranje Fonds en de Vereniging Nederlandse Organisaties Vrijwilligers werk. Wie vandaag of morgen wil meedoen kan een activiteit zoeken op www.madd2009.nl Zonder vrijwilligers komt onze samenleving tot stilstand. Maar het aantal uren dat mensen onbetaald werken neemt gestaag af. Professionaliseren is het credo, dat is ook goed voor de kwaliteit van het werk. door Niek Opten en Joost Sijtsma Na jarenlange trouwe dienst wordt steeds duidelijker dat de 80-j arige vrijwillig ster het werk niet meer aankan in het verpleeghuis. Ze wordt vergeetachtig en is zo druk met praten over zichzelf dat ze de koffie vergeet uit te schen ken. Maar ze is zo aardig en er zijn Bijschrift Eigenlijk is het maar goed dat Sietse de Smet een liefhebbende en vooral een be gripvolle echtgenote heeft. 'Opa? Die slaapt op Spui', merkte kleinzoon Rody al ëens spitsvondig op. Want Sietse (70) is op vrij willige basis óók getrouwd met de voetbalve reniging Spui. En de koperen bruiloft heeft ie al lang en breed achter de rug. Zonder hem zou Spui Spui niet zijn. Tel maar eens op: op de trainingsavonden van de selectie (dinsdag en donderdag) tussen zes en tien uur kantinedienst, vrijdagmor gen kantine schoonmaken én velden kal ken, zaterdagmorgen vroeg naar de bakker voor de broodjes en die smeren en beleggen voor de 'jongens' van het eerste. Dan de vel den klaarmaken voor de wedstrijden van de jeugd, aansluitend voor de senioren. O ja, maandag en woensdag, die zijn voor de klus jes tussendoor. Voor reparaties bijvoorbeeld of zoals nu, al ter voorbereiding van het driedaagse soccertoernooi van Spui in mei. Dat toernooi vergt van de vrijwilligers extra inzet. Toch al gauw meer dan een uurtje of foto Camile Schelstraete twintig vrijwilli gerswerk per week. „En wat er nog bijkomt. Maar ach", wuift Sietse de uren beschei den weg, „je moet toch wat te doen hebben. En we hebben als vereni ging niet al te veel vrijwilligers voor dit werk. Bovendien doe ik het graag. Naar uren moet je niet kijken, vind ik. Ik zeg al tijd: het komt allemaal wel goed..." VV Spui dateert van 1948, Sietse is van 1938. Als geboren en getogen 'Spuihaas' schopte hij er als tienjarig ventje al tegen een bal. Sindsdien is de liefde nooit meer overge gaan, nou ja, behoudens dan een 'jeugdzon de' van een paar jaar bij buurman Terneu- zense Boys. Hij voetbalde tot zijn 58e, het jaar ook waarop hij zijn dagelijkse werk als kraanmachinist verruilde voor de Vut „Dan heb je dus tijd zat om wat voor de vereni ging te doen. Je begint met een paar klusjes, maar voor je het weet vragen ze je voor van alles." De hele dag het huishouden doen en wan delen is ook niet alles. Daarom besteedt Ger- da de Gans (57) zo'n zestien uur per week aan vrijwilligerswerk. Met andere vrijwilli gers werkt ze in de cadeauwinkel van Ter Reede, een verzorgingshuis met aanleunwo ningen. Ze begeleidt daar samen met vijf andere vrij willigers mensen met een lichamelijke be perking van De Onderneming, het centrum voor dagbesteding en begeleid werken van lichamelijk gehandicapten. De Gans werkt inmiddels anderhalfjaar in de cadeauwin kel. „Ik werk ook sinds 2,5 jaar als vrijwillig ster bij Ter Reede. Daar help ik met het tafel dekken en het uitserveren van het eten. Ik had tijd om meer te doen en daarom heb ik aan de coördinator van de vrijwilligers ge vraagd of ze meer voor me hadden. Zo ben ik in de cadeauwinkel gekomen." Daarmee is het vrijwilligersbestaan van De Gans niet gevuld, want ze werkt ook bij het Rode Kuis als coördinator. „En ik werk nu 25 jaar bij de kerk. Daar bezoek ik als vrijwil foto Ruben Oreel liger mensen thuis." De Gans vindt het werken als vrijwil liger leuk. „Mo menteel heb ik geen baan, ik ben werkzoekend. Ik kan dan thuis blij ven zitten of zin vol bezig zijn. Het vrijwilligerswerk is zinvol. Ik vind het ook heerlijk om met mensen bezig te zijn. Dat ik iets voor hen kan betekenen. Het is ook gigantisch dank baar werk, de mensen zijn erg blij als je komt." Ze heeft er bewust voor gekozen om te wer ken met mensen met een lichamelijke be perking en ouderen. „Van huis uit heb ik altijd in een ziekenhuis met kinderen gewerkt en ik wilde in mijn vrijwilligerswerk met andere groepen men sen werken. Het is ook wel wennen om te werken met lichamelijk beperkten, want je moet weten wat ze wel of niet kunnen. Dat vraag ik dan gewoon, want ik ben er tenslot te voor hen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8