Buitenland Drama duurt voor Fritzls nog jaren Soldaten geven daden kpn VS belasten bonus voor 90 procent Elisabeth en twee van haar kinderen al in paniek bij dichte deur. Militairen Israël komen met gruwelijke verhalen over bezetting. Deze vrijdag: Samsung Omnia met carkit en inbouw Kamp Holland opnieuw doelwit van raketten Buren Madagaskar betwisten Rajoelina 6 I Vrijdag 20 maart 2009 PZC wenen - Josef Fritzl, het 'Monster van Amstetten', is gisteren veroor deeld tot levenslang met tbs. Maar daarmee is het drama van zijn dochter die 24 jaar lang in een klei ne kelderruimte zat opgesloten en dat van haar zes kinderen niet voorbij. Het gezin moet na een halfjaar kliniek en een halfjaar in een speciaal huis onder andere na men een nieuw leven opbouwen. Het wil daarbij niet als Fritzls her kend worden. De 42-jarige Elisabeth, Kerstin (20), Stefan (18) en Felix (6) en de 'bovengrondse' kinderen Lisa (16) Monika (15) en Alexander (12) wo nen onder andere namen naar ver luidt circa veertig kilometer van Sankt Pölten. Ze wonen volgens Britse en Oos tenrijkse media in een huis met een tuin en veel ramen, veel licht en deuren die altijd open staan. Eli sabeth en haar twee oudste kinde ren raken onmiddellijk in paniek wanneer een deur sluit of het licht uitgaat. Ze zijn geestelijk zwaar be schadigd. Lichamelijk herstellen ze met moeite. Stefan kon bijvoor beeld niet rechtop staan toen ze werden ontdekt in april 2008. Ze hebben dankzij hun moeder en een tv leren lezen en schrijven, maar hun communicatie was erg primitief De meeste hoop op herstel is er Levenslang voor Josef Fritzl. voor Felix vanwege zijn jonge leef tijd. Wel mist hij Josef Fritzl nog steeds en huilt soms om hem. De drie kinderen die niet in de kel der leefden, Lisa, Monika en Alexander, hebben grote moeite met de ontknoping. Ze leefden een relatief normaal leven tot de ontdekking van het drama. Ze zijn alles kwijt, hun 'ouders' Rosema- rie en Josef, hun schoolvrienden, hun hele leven in Amstetten. Ze moeten met een psychisch geplaag de moeder en broers en zussen le ven die ze niet kenden. De vier in de kelder kregen een ui terst schamel dieet, zagen geen zonlicht en misten beweging. Kers tin werd zo ziek door ondervoe ding dat haar leven in gevaar was. Ze zal nooit meer zonder medi sche hulp kunnen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een Israëlische scherp schutter schiet een vrouw en haar twee kinderen dood nadat ze bij het verlaten van hun huis per on geluk een verkeerde richting uitlo pen. Het gebeurde tijdens de Israë lische inval in Gaza, deze winter. „Ik geloof niet dat hij er erg onder gebukt ging. Wat hem betreft volg de hij een bevel op", vertelt een sergeant uit zijn peloton. De inval van het Israëlische leger in Gaza ging gepaard met buiten sporig geweld tegen burgers, zo stelden Palestijnen en andere waar nemers al. Mensenrechtengroepen en politici riepen sindsdien op te onderzoeken of er oorlogsmisda den zijn gepleegd. Verklaringen van Israëlische militairen lijken daar nu op te wijzen. Uit de verklaringen valt ook op te maken dat de algemene sfeer on der de troepen werd bepaald door de gedachte dat een Palestijns le ven veel minder waard is dan dat van een Israëlische soldaat. Zo kon veel worden goedgepraat. Het verhaal van de anonieme ser geant en ooggetuigenverklaringen van andere soldaten, waren giste ren te lezen in het Israëlische dag blad Ha'aretz. Het opmerkelijke is niet zozeer de inhoud als wel de bron. „Zolang de verklaringen af komstig waren van Palestijnse oog getuigen of vijandige pers was het mogelijk ze af te doen als de vij and dienende propaganda. Maar wat te doen als de soldaten zelf hun verhaal vertellen?", schrijft Ha'aretz. De krant presenteert de getuigenis sen als 'de eerste ongecensureerde kijk op wat in sommige gevechts eenheden is gebeurd'. Ze zijn af komstig uit een nieuwsbrief van het Oranim College, een instituut van de linkse kibboetsbeweging dat onder meer leraren opleidt. Al le soldaten die aan het woord ko men zijn studenten van Oranim. Hoewel officiële Israëlische woord voerders benadrukken dat het le ger in Gaza alleen gewapende Ha- mas-strijders bevocht, leefde bij sommige soldaten een ander idee. Een sergeant vertelt dat zijn com pagniecommandant opdracht gaf een oudere Palestijnse vrouw dood te schieten, omdat ze op een weg liep die honderd meter verwij derd was van een huis waarin sol daten hun intrek namen. Voor het eerst bevestigen Israëli- sche soldaten misstanden tegen Palestijnen tijdens de bezetting van de Gazastrook. Ze doen hun verhaal in de krant Ha'aretz. washington - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gis teren een wet aangenomen die bo nussen aan banden moet leggen bij bedrijven die veel staatssteun krijgen. De wet is een reactie op de ophef over bonussen bij het Amerikaanse verzekeringsconcern AIG. Het bedrijf moest vorig jaar met een injectie van 170 miljard dollar door de overheid van de on dergang worden gered. Toch gaf het 165 miljoen dollar aan bonus sen weg. Het Huis van Afgevaardig den wil nu de bonussen voor ne gentig procent belasten. 'jfei Topaanbiedingen voor ondernemers. bij een nieuw 2-jarig zakelijk mobiel abonnement met internet*. «1 Verkrijgbaar via kpn.com/casualfriday 0800-0105 I iPrimafoon. sluifje aan Toen als gevolg van dat incident de schietorders wat werden aange scherpt, hoorde de sergeant van zijn ondergeschikten: „We zouden eigenlijk iedereen in Gaza moeten doodschieten. Iedereen daar is een terrorist." Palestijnen worden in Israël bijna routinematig bestempeld als terro risten en volgens opiniepeilingen heeft met name de jeugd een steeds vijandiger beeld van Arabie ren. Ha'aretz' eigen correspondent in Gaza, Amira Hass, heeft de afge lopen weken een reeks Palestijnse ooggetuigen aan het woord gela ten. De verhalen van de Israëlische den haag - De Nederlandse mili taire basis Kamp Holland in de Zuid-Afghaanse provincie Uruz- gan is zondag eenmaal beschoten met twee raketten. De explosieven raakten het kamp niet en er werd geen schade aangericht. Dat meld de Defensie gisteren in haar weeko verzicht van de missie. In januari werd het kamp drie keer bescho ten en werd er evenmin schade aangericht. antananarivo - De Organisatie van Zuidelijk Afrikaanse landen (SADC) erkent Andry Rajoelina niet als president van Madagaskar. De organisatie van vijftien Afri kaanse landen, waaronder Mada gaskar, noemen de coup waardoor Rajoelina aan de macht kwam on grondwettelijk. De SADC roept de internationale gemeenschap op het voorbeeld te volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6