Kanaalzone 'batterij' van het land Zeeland PZC.7 PvdA-Kamerlid Luuk Blom: Regio moet strijden tegen krimp. ZEEUWS-VLAANDEREN 28 21 De Drieklank pleit voor gymzaal Oostburg Sculpturen Gielliet Breskens weer te zien Tweeduizend inwoners vullen enquête Sluis in Belgische bestuurder raakt auto kwijt Dronken Bressiaander moet rijbewijs afgeven Vrijdag 20 maart 2009 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - De Kanaalzone moet uitgroeien tot de 'batterij' van Nederland. Bedrijven die ener gie opwekken uit wind, zon, bio gassen, getijdewerking, aardwater en andere 'alternatieve' bronnen moeten zich in Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen concen treren. De investeringen in duurza me energie moeten er toe leiden dat Nederland over twintig jaar, als de aardgasvoorraden zijn opge bruikt, niet afhankelijk wordt van externe energiebronnen. Dat pleidooi hield PvdA'er Luuk Blom, lid van de Tweede Kamer, tijdens een bezoek aan de afdeling Sluis. Shell en grote energieprodu centen mogen de investeringen in zonne- en windenergie drastisch hebben teruggeschroefd, het aan boren van nieuwe energiebronnen blijft wel hoogstnoodzakelijk. „De grote traditionele energieproducen ten hebben de slag gewoon ge mist. Bedrijven als windenergie producent Vestas hebben de lei dende positie overgenomen", stel de Blom. De regio moet zich niet uit het veld laten slaan door een af houdende houding van de provin cie, maar moet hogere overheden blijven bestoken met goede idee ën. „Nieuwe, duurzame energie is nodig. Niet afwachten dus, maar lef tonen. Er zal best eens wat mis- Met het aantrekken van duurza me energieproducerende bedrij ven trekt Zeeuws-Vlaanderen behalve werknemers ook nieuwe inwoners, hoopt Blom. lukken, maar alleen innovatieve be drijven kunnen de ontwikkelin gen bijhouden." Door ondernemers die alternatie ve energie produceren aan te trek ken, neemt niet alleen de bedrijvig heid in de Kanaalzone toe. De krimp in de regio kan er mee wor den afgeremd of zelfs tot stilstand worden gebracht, betoogde een en thousiaste Blom. De leefbaarheid in kleine dorpen - waar scholen en sportaccommodaties onder druk komen te staan - is er bij ge baat, verzekerde het Kamerlid. Blom blijft met zijn fractie strijden voor het voortbestaan van scholen in kleine dorpen, beloofde hij. De basisschool in Baarland is daar door voorlopig gered. Wethouder Maria le Roy en raadslid Joop Wielakker gaven hun partijgenoot tegengas. „Als scholen te klein drei gen te worden, moet je ze ook dur ven opheffen. In Baarland is de so ciale structuur anders. Maar als al lebei de ouders in een dorp als bij voorbeeld Waterlandkerkje wer ken, kiezen ze waarschijnlijk liever voor een brede school waar hun kinderen van zeven tot zeven kun nen worden opgevangen." Laurens Wauters uit Hulst door naar liveshows X-factor College van B en W acht brede school in Biervliet haalbaar KLOOSTERZANDE - Het Steunpunt Mantelzorg van Stichting Welzijn Hulst heeft gisteren een kleine honderd mensen in het zonnetje gezet, die zieke of hulpbehoevende familieleden en kennissen verzorgen. De mantelzorgers kre gen in Hotel van Leuven een diner en werden waarderend toegesproken door wethouder Frank van Driessche. „Velen van hen zijn 24 uur per dag bezig* met zorgen. Af en toe moe ten de mensen er ook eens uit om te voorko men dat ze er aan onderdoor gaan", zegt Ashwin van de Abeele van Stichting Welzijn. Foto: de familie Van Damme wordt bediend bij het diner. Vader en zoon (m) staan altijd klaar voor echtgenote/moeder (r). foto Camile Schelstraete OOSTBURC - Directeur Adri de Groote van basisschool De Drie klank in Oostburg pleit voor een gymzaal bij de te bouwen brede school in het centrum van de Een- hoornstad. „Het is nu voor de kin deren een verschrikkelijke toe stand om naar het sportcomplex De Eenhoorn te lopen", zegt hij. Als de raad akkoord gaat, kan de brede school in de loop van 2012 worden geopend. BRESKENS - Het Sint Barbarakerkje aan de Europastraat in Breskens opent op 28 april weer voor het seizoen 2009. De kerk is van dins dag tot en met zaterdag te bezichti gen van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De vrijwilligers zien er op toe dat bezoekers in alle rust kunnen ken nismaken met de boodschap die de houtsculpturen van emeritus pastoor Omer Gielliet uitdragen. SLUIS - De vragenlijst van het leef- baarheidsonderzoek in Sluis is door 2.010 inwoners van de tien kleinste dorpen ingevuld. Dit bete kent een respons van 32 procent. De inwoners hebben zich in de en quête uitgesproken over onderwer pen die te maken hebben met de leefbaarheid in hun dorp. Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale en culturele ontwikkeling, ver werkt en analyseert de gegevens. TERNEUZEN - De politie heeft woensdagnacht de auto van een 27-jarige man uit Zele (B) in beslag genomen. De man reed dronken op de Zeldenrustlaan in Terneu- zen en kreeg een rijverbod. Later werd hij opnieuw aangehouden. Toen bleek dat er verschillende kentekenplaten op de auto zaten. Hij bekende die te hebben gesto len. De man mag zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. SLUISKIL - Een 22-jarige man uit Breskens is zijn rijbewijs kwijt. Hij werd op de Bonteweg in Sluiskil betrapt met zeven keer teveel alco hol op. De politie hadden de man eerder al een blaastest afgenomen op een parkeerplaats op de Lange- weg. Daar werd afgesproken dat zijn passagier achter het stuur zou kruipen. Later zag de politie de be stuurder toch rijden. Zijn moeder is hem opgehaald op het bureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53