Zeeland Besluit parkeren opnieuw Zumba: lekker schudden met Kanaalzone als batterij Nederland Hek moet vandalen van pleinen weren Eerste fase van berging gereed Pddlddfispn Gemeente onderbouwt parkeerverbod in Nieuwerkerk niet goed. 'Er zit pit in, en door de muziek ga ie vanzelf Pic in,.en door de 1, muziek ga je van- DCWCgCïl Petra den Boer, deelneemster proefles Zumba zelf bewegen Sa Luuk Blom pleit voor concentratie van energieopwekkers. Eendagsvliegen en blijvertjes 1 8 Vrijdag 20 maart 2009 pzc door Martijn de Koning NIEUWERKERK - De gemeente Schouwen-Duiveland moet beter uitleggen waarom er op een deel van de Nieuwerkerkse Kerkring een parkeerverbod gaat gelden. Als ze dat niet kan, moet de beslissing worden teruggedraaid. Dat advi seert de gemeentelijke bezwaren- commissie. De gemeente nam eind vorig jaar, mede na overleg met de dorps raad, een aantal verkeersbesluiten voor Nieuwerkerk. Eén ervan was een parkeerverbod op de Kerk ring, op het gedeelte tussen de Poststraat en de Oude Noord straat. Volgens de gemeente zou dat de verkeersveiligheid ten goe de komen, onder meer doordat ge parkeerde auto's er daar voor zor gen dat er nauwelijks uitwijkmoge lijkheden zijn als twee voertuigen elkaar tegenkomen. Twee aanwonenden dienden be zwaar in tegen de plannen. Ze zijn bang dat er op het bewuste gedeel te harder gereden wordt als er straks geen auto's meer langs de weg staan. De gemeente reageerde daarop door te stellen dat er straks contro les plaatsvinden en dat er maatre gelen genomen worden als blijkt dat er te hard wordt gereden. De bezwarencommissie vindt dat niet voldoende, onder meer om dat er geen 'nulmeting' van de hui dige situatie is gedaan. Ze advi seert de gemeente om nog eens goed naar de situatie te kijken en om, mocht ze het besluit willen doorzetten, duidelijker aan te ge ven wat het nut daarvan is. De klacht van de aanwonenden dat ze straks hun auto niet meer voor de deur kunnen parkeren, verwijst de commissie overigens naar de prullenbak. Als de gemeen te kan aantonen dat de situatie met een parkeerverbod veiliger wordt, gaat veiligheid boven ge mak, stelt de commissie. Het college hoeft het advies van.de bezwarencommissie niet over te nemen. In de meeste gevallen doet ze dat echter wel. Het is de nieuwste rage op dansgebied: Zumba. Een pittige workout op latin-muziek, waarbij er flink met de billen mag worden geschud. door Dewi Cigengack Stop, pauze!', roept een deelneemster lachend na amper vijf minuten Zum- ba-les. Niet lang daarna worden de jasjes uitgegooid en de eerste slokjes water gedronken. „Dit is nog maar het begin", waar schuwt instructr-ice Anouk Dale bout. „Straks gaat het nog sneller!" Op een mix van salsa, merengue, reggeaton en hiphop doet de ne gentienjarige Dalebout de pasjes en bewegingen voor. Deze proefles Zumba bestaat uit snel voeten werk, zwaaiende armen en wie gende heupen. De groep doet enthousiast mee. Eerst wat onwennig, maar al snel kent iedereen de pasjes. „Zumba is geschikt voor iedereen, maar het zijn vooral vrouwen die het doen", zegt Dalebout. „De leeftijd maakt niet uit." Dit klasje is geen uitzondering: het zijn allemaal vrouwen tussen de pakweg 17 en 50 jaar. Dansschool Kramer in Zierikzee heeft de nieuwste dans-hype Zum ba snel opgepakt. „Voor zover ik weet zijn wij de eerste dansschool in Zeeland die het geeft", zegt eige naar Onno Kramer. „In november had ik er voor het eerst van ge hoord, en toen dacht ik nog 'het zal wel over waaien'." Maar al snel bleek dat de gekte niet meer was te hou den. Nog voor de kerstvakantie deed instructrice Dalebout een workshop in Nieuwegein om te kijken of het iets voor ze was. „Ik was meteen verkocht", zegt ze enthousiast. „Het is lekker los, en de muziek motiveert om te bewe gen. Je zweet je kapot, maar op een leuke manier." Dalebout, die over een paar maan den de sportopleiding Cios zal af ronden, volgde direct een twee daagse cursus tot Zumba-instruc- trice. Deze week gaf ze twee proeflessen, volgende week begint de cursus. „We wilden er snel bij zijn want het is nü hip. Maar ik denk dat het wel een blijvertje is", voorspelt Anouk. Onno Kramer vindt het moeilijk in te schatten of Zumba een korte hype of een blijvend fenomeen is. „Na tae-bo (vechtbewegingen op muziek, red.) dacht ik dat er niks origineels meer zou komen, maar dat is er nu toch weer. Het blijft al tijd een uitdaging om overal dicht steeds populair." Om op de hoog te te blijven luistert Kramer veel ra dio („538 en Veronica") en kijkt hij tv („gelukkig vinden m'n kinde ren TMF ook leuk"). Ook contact met andere dansscholen is belang rijk. „In de randstad pakken ze din gen toch wat sneller op." Na een uur springen, dansen en 'trillebillen' komen deelneemsters Petra den Boer, Sabrina Geertse en Esther Kramer bezweet maar vol daan de dansvloer af „Super leuk!", reageren ze. „Lekker dan sen, en je voelt al je spieren" vindt Petra. „Er zit brina vult aan: op te zitten en de nieuwste trends mee te pakken." Zo begon Kramer alweer zeven tien jaar geleden met streetdance. „Dat draait nu nog steeds, en beter dan ooit." Breakdance is twee jaar 'weg' geweest, maar wordt nu ook weer gegeven bij Kramer. Een rage die een blijvertje-is geble ken, is salsa. „Daar zijn we vijfjaar geleden mee begonnen", herin nert Kramer zich. „Dat is nog „Anouk doet het heel energiek, zo van 'kom op dames, we zijn toch nog niet moe?'. En het is laagdrem pelig: je schaamt je niet als je met je kont moet schudden." SI Voor een video van de proefles Zumba kijk op www.pzc.nl. Meer informatie over Zumba is te vinden op www.danscentrumkra- mer.nl. door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - De Kanaalzone moet uitgroeien tot de 'batterij' van Nederland. Bedrijven die ener gie opwekken uit wind, zon, bio gassen, getijdewerking, aardwater en andere 'alternatieve' bronnen moeten zich in Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen concen treren. De investeringen in duurza me energie moeten er toe leiden dat Nederland over twintig jaar, als de aardgasvoorraden zijn opge bruikt, niet afhankelijk wordt van externe energiebronnen. Dat plei dooi hield PvdA'er Luuk Blom, lid van de Tweede Kamer, tijdens een bezoek aan de afdeling Sluis. Shell en grote energieproducenten mo gen de investeringen in zonne- en windenergie drastisch hebben te ruggeschroefd, het aanboren van nieuwe energiebronnen blijft wel hoogstnoodzakelijk. „De grote traditionele energiepro ducenten hebben de slag gewoon gemist. Bedrijven als windenergie producent Vestas hebben de lei dende positie overgenomen", stel de Blom. Er zal best eens wat mis lukken, maar alleen innovatieve be drijven kunnen de ontwikkelin gen bijhouden." zierikzee - De eerste fase van het lichten van het wrak van de MSC Napoli door het Zierikzeese be drijf GR Maritime is met succes af gerond. Alle 12 hijskettingen zijn onder het wrak doorgetrokken. Hiermee is de meest kritieke fase van de hele bergingsoperatie afge rond. Voor het aanbrengen van de kettin gen is een nieuwe methode ont wikkeld. Vanuit een unit op de zeebodem werden gaten onder het schip door geboord waar de kettingen doorheen lopen. De ope ratie verliep voorspoedig en is een maand eerder afgerond dan ge pland. De berging wordt in mei hervat. De 24 kettingtrekkers die het schip boven water moeten til len worden nu nog gebouwd. door Melita Lanting zierikzee - Wethouder Roel van der Wekken wil versneld hekken plaatsen rond schoolpleinen waar vandalisme hoogtij viert. Hij vraagt aan de gemeenteraad nog dit jaar 200.000 euro beschikbaar te stellen voor dit project. Daarmee wordt het project een jaar eerder uitgevoerd dan de be doeling was. „We gaan proberen om hiermee de kosten van vanda lisme wat naar beneden te halen", zegt Roel van der Wekken. In de afgelopen jaren is het vanda lisme bij scholen toegenomen. Rui ten worden ingegooid, rotzooi ge maakt, graffiti gespoten op muren, en andere vernielingen gepleegd. Het gaat om schoolpleinen van 't Kofschip, Binnen de Veste en de Jan Wouter van der Doelschool in Zierikzee, De Kirreweie en Onder de Wieken in Burgh-Haamstede en de ds. Pieter van Dijkeschool in Bruinisse. Hekken moeten voorkomen dat jongeren na schooltijd het plein nog op kunnen lopen. „Je praat over wat hogere hekken", zegt Van der Wekken. „Ze moeten vandalis- me-proof zijn." Dat betekent ook dat de schoolplei nen na de lessen niet meer ge bruikt kunnen worden om te spe len. „Maar er zijn nog steeds scho len waar dat wel kan. Niet alle plei nen worden afgesloten." Komt oorspronkelijk uit nachtclubs, maar wordt sinds ongeveer vier jaar in sportscho len gegeven. Het is een combi natie van cardio- en krachttrai ning, waarbij spier- beheersing belangrijk is om het geheel er gracieus te laten uitzien. Moet zich nog bewijzen. Acrobatische Braziliaanse vechtdans, die ontstond als spel van Afrikaanse slaven. Twee dansers draaien om elkaar heen en dagen elkaar uit met radslagen en hoog schoppende bewegingen. Daaromheen zitten muzikanten en toeschouwers. Het spel werd midden jaren '90 bekend in Nederland en wordt nog steeds gespeeld. Donja Odijk Sensuele Cubaanse dans, die in paren wordt gedaan (partnerdans). De dans is populair over de hele wereld, en sinds tien jaar ook in Nederland. Bijna alle dansscho len geven salsa-les en er worden regelmatig salsafeesten gehouden. De hype is een blijvend fenomeen gebleken. I Korte hype die drie jaar geleden vanuit België overwaaide naar Neder land. Jumpstyle-muziek bestaat uit vrolijke melodieën met een harde bas eronder. De dans bestaat uit springen en met de hakken en tenen op de grond stampen. Sommige dansscho len hebben een jaar jumpstyle-les gegeven. Nu lijkt de rage over te zijn. bewegingen op Hindi-popmuziek. Bollywooddans vindt zijn in traditionele Indiase dans. Kenmerkend zijn veel voetenwerk en expressie. Sportschoolvariant bollyrobics lijkt minder succesvol. In 1 r.n 111 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42