Zeeland Goes wil dat inwoners regenwater in Een watertuin kan best veel bestrating hebben C'/zs&cs&mt+n 1 n v;v Steungroep wil aparte speelplaats kleintjes 'Kleine maatregelen als een regenton of een 'grindbak helpen al een heleboel' Eerste kopers Mannee maken kans op 10.000 euro voor aanleg tuin. Klimaatbestendige modeltuin 1 8 I Vrijdag 20 maart 2009 PZC In de Zeelandhallen begint vandaag de WoningExpo 2009. De gemeente Goes laat zich ook zien, met een modeltuin die overtollig regenwater kan vasthouden. door David Duijnmayer In juni 2007 was het goed mis in Goes: na een extreem hevi ge regenbui stonden straten, tuinen en kelders blank in de Goese Polder en Goes-Oost. De riolering kon al het hemelwater simpelweg niet snel genoeg ver werken. Om dit soort gebeurtenis sen in de toekomst te Voorkomen, begint de gemeente Goes een cam pagne waarmee zij inwoners wil stimuleren hun tuin zo in te rich ten dat regenwater een tijdje wordt vastgehouden. Die campagne begint dit weekend in de Zeelandhallen: als onderdeel van de Woningex- po is daar een voorbeeld van een 'watertuin' te zien: een tuin waarin regenwa ter wordt vastgehouden en herge bruikt. De tuin is een van de in zendingen voor de ontwerpwed strijd van watertuinen die de ge meente Goes uitschreef Extreme stortbuien, waarbij in kor te tijd heel veel water valt, komen volgens weerdeskundigen steeds vaker voor. Ook de toegenomen bestrating speelt een rol in het pro bleem: hoe meer asfalt en tegels, hoe sneller water het riool in loopt. „Als gemeente nemen wij maatregelen in de openbare ruim te", zegt woordvoerster Willy van Meegen. „In Goes-West wordt de afvoer van regenwater bijvoor beeld gescheiden van de riolering. Het zou mooi zijn als mensen in hun eigen tuin ook wat kunnen doen, al is het maar door niet alles te betegelen. Een grasveld kun je ook een watertuin noemen. Klei ne maatregelen als een regenton of een grindbak helpen al een hele boel. En eventueel bestaan er ook waterdoorlatende tegels. Die zijn ook verwerkt in de modeltuin op de WoningExpo." Terwijl Goes campagne voert, wordt eind 2009 de landelijke 'water- wet' van kracht. Die geeft gemeen ten de mogelijk heid om huiseigena ren te verplichten regenwater eni ge tijd op hun perceel vast te hou den. Zover wil Goes liever niet gaan. „Wij denken dat we meer be reiken op vrijwillige basis", zggt René Karman, beleidsmedewerker waterhuishouding. Daarom zet Goes de komende tijd in op een campagne om mensen bewust te maken van de mogelijkheden. In eerste instantie zal de gemeente vooral de kopers van huizen in nieuwbouwprojecten stimuleren iets met wateropvang in hun tuin te doen. „In de nieuwbouwwijken liggen de meeste kansen, omdat dat nu nog braakliggende grond is. In de bestaande wijken zal inciden teel iets gedaan kunnen worden. Het gaat daar vooral om het be wustzijn dat we met zijn allen iets positief kunnen beïnvloeden", al dus Karman. De WoningExpo 2009 in de Zee- landhallen in Goes is vandaag geo pend van 10.00 - 22.00 uur, en za terdag en zondag van 10.00 - 18.00 uur. De toegang is gratis. door David Duijnmayer GOES - Om de toekomstige bewo ners van de Goese nieuwbouw wijk Mannee warm te maken voor het fenomeen watertuin, verloot de gemeente Goes 10.000 euro on der de kopers van de eerste en tweede fase. Die tienduizend euro moet de gelukkige winnaar dan wel besteden aan de aanleg van een watertuin. Daarvoor kunnen zij kiezen uit vijf tuinontwerpen, die een vakju ry selecteerde uit de inzendingen van een ontwerpwedstrijd, die door de gemeente Goes, de IVN en de ZMF was uitgeschreven. Jan Sandee van hoveniersbedrijf Sandee uit Kamperland is een van de ontwerpers. In zijn modeltuin kan niet alleen water opgevangen wor.den. „Wat je al snel ziet bij een watertuin, is dat die vol komt te staan met riet, vijvers en dat soort fratsen. Dat ziet er leuk uit, maar je kan er verder niet zoveel in doen. Wij wilden een tuin ontwer pen waar echt in geleefd en ge speeld kan worden." En dat betekent toch de nodige be strating - iets wat volgens Sandee nu eenmaal gewild is. „Tachtig pro cent van de mensen wil een onder- houdsvriendelijke tuin. Jonge men sen hebben het te druk om te tui nieren, ouderen kunnen vaak niet meer uren in de tuin werken. Het was voor ons de uitdaging om een tuin te maken met veel bestrating, die toch waterbufferend is." Het regenwater wordt in het ont werp van Sandee onder meer op gevangen door een met mos be dekt dak, een vijver en een verlaag de grindbak - ook wel wadi ge noemd. Na die watervasthouden- de elementen wordt het water on dergronds opgevangen in een gro te watertank en infiltratieboxen. De boxen laten het water geleide lijk de grond in lopen. De tank 'Tachtig procent van de mensen wil een tuin die weinig onderhoud vraagt' kan gebruikt worden om wc's door te spoelen. Naast Sandee hebben de volgende bureaus een tuinontwerp ge maakt: Tuinontwerpbureau Carla Berg (Koudekerke), M&R Tuin- idee (Zonnemaire), Buro Mien Ruys (Amsterdam), en Hoveniers bedrijf Michel Hagedoorn(Sprun- del). Het ontwerp van laatstge noemde is de komende drie dagen als modeltuin te zien in de Zee landhallen. -f - Donja Odijk bron Sandee De Steungroep Goes-West-Noord overhandigde 175 handtekeningen voor een veilige speelplek aan burgemeester Van der Zaag (I). foto Willem Mieras door Raymond de Frel GOES - Kleine kinderen in Goes-West verdienen een plek waar zij veilig en ongestoord kun nen spelen. Bij de huidige openba re speelplaats in de Evertsenstraat is dat niet mogelijk, omdat hang jongeren er geregeld voor overlast zorgen. Dat onderstreepte de Steungroep Goes-West-Noord gisterochtend nog eens bij de overhandiging van 175 handtekeningen aan de Goese burgemeester Dick van der Zaag. Initiatiefneemster Esmiralda Tode zamelde huis-aan-huis krabbels in, nadat vorige maand een hangjon gere op de openbare speelplaats bij basisschool De Tweern een mes had laten zien aan een aantal kinderen. Meer toezicht is een ver eiste, stelt de steungroep. „Want dit incident staat niet op zich. Ove rigens worden ook ouderen regel matig lastiggevallen", zei steun groep-voorman Peter Janssens. De politie liet eerder al weten dat zij vindt dat er genoeg controle is en ook Van der Zaag deed geen con crete toezegging voor intensiever toezicht. „Er zijn verschillende le zingen over het incident met dat mes. Een daarvan is dat de situatie minder dreigend was dan nu wordt geschetst. Desondanks ga ik een dezer weken opnieuw met de politie om de tafel voor overleg", gaf Van der Zaag Tode en Janssens mee. Tode kon daar wel mee le ven. „Maar het moet natuurlijk geen maanden duren voordat er iets wordt gedaan. De zomer komt eraan, onze kinderen moeten dan weer veilig kunnen spelen." De steungroep pleit ook voor een aparte speelvoorziening voor klei ne kinderen. Van der Zaag vreest dat dit moeilijk wordt. „Maar wel licht is er iets mogelijk als we de wijk Goes-West renoveren." Maas Computer Service Reparatie-Onderhoud Netwerk-Draadloos Antivirus-Firewall Desktops-Laptops Dorpsstraat 59 Wemeldinge www. maascomputerservicenl M: 06-24288727 F: 08400-39260

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30