'Tina draagt nog strakke pakjes en korte rokjes. Ze staan haar onvoorstelbaar goed' Tina neemt al afscheid sinds 1989' 'Grace inspireert, ze blijft stijlicoon' 'Rollator- rock zal blijven' Elle Denneman, voorzitter International Tina Turner Fanclub PZC Donderdag 19 maart 2009 I 9 Elle Denneman van de International Tina Turner Fanclub. Mart Visser, ontwerper, stond op het podium met Grace Jones. Leo Blokhuis: 'kids' van toen zijn oud geworden. Net als hun artiesten. Muziekkenner Leo Blokhuis, vaak aangeduid als Neerlands popprofessor, kijkt er niet van op dat Tina Turner in het jaar dat ze zeventig wordt moeite loos volle zalen trekt. „Ze staat erom bekend dat ze aansprekende liveshows geeft. Daar is een publiek voor dat ook de prijs voor zo'n concertkaartje kan opbrengen. Voor een groot concert durven ze tegenwoordig aardige bedra gen te vragen." Blokhuis zelf zullen we niet terugzien in Gelredome. Te massaal. „Voor mij is de Heineken Music Hall (5.500 toeschouwers) wel de limiet. In stadions heb je soms een verrekijker nodig om een klein poppetje te zien optreden. Het geluid verwaait. Dan kies ik liever voor iets kieinschaligers. Misschien dat ik nog naar Grace Jones ga die optreedt voor 1.500 toeschouwers in Paradiso. Uitverkocht? Ik weet meestal nog wel een achterdeur te vinden." Het feno meen rollatorrock is redelijk recent en zal voorlopig niet verdwijnen, denkt Blokhuis. „Het is al vaker gezongen: Rock-'n-roll is here to stay. Ik maakte ken nis met popmuziek in de jaren zeventig. Toen was pop nog van de kids. Dat is al lang niet meer zo. En de kids van toen zijn ouder geworden. Net als hun artiesten. De fans zijn meegegroeid. Als die generatie straks in het bejaarden huis zit, wordt daar andere muziek gedraaid. In elk geval geen Cor Steyn." Het zal voor sommige artiesten moeilijk blijven afscheid te nemen. „De Sto nes hebben het al vaak gedaan, maar ze zijn er nog steeds. Ik heb nu ook mijn twijfels of Tina Turner werkelijk vaarwel zegt. Of neem The Eagles. Die hadden het over een Farewelltour en voegden daaraan toe: part 1." Ook financiële redenen kunnen een artiest ertoe aanzetten na zijn zestigste toch weer het podium op te klauteren. „Het geldt voor de helè industrie dat er minder geld te verdienen valt met het verkopen van cd's. Toeren en mer chandising leveren meer op." Grace Jones in 1981 en 2009. foto's ANP Elke keer als ze naar haar slaapkamer loopt, ziet Elle Denneman de ingelijste foto hangen waarop ze het meest trots is. Denneman kijkt daarop vrolijk de camera in, met Tina Turner aan haar zijde. „Ik heb haar een aantal keer mo gen ontmoeten", zegt de Nederlandse voorzitter van de ITTF, de Internatio nal Tina Turner Fanclub. „Deze foto is gemaakt in Londen. Uiteraard duurt zo'n onderling gesprek geen uren, maar het heeft wel indruk gemaakt." Denneman gokt dat ze zo'n tweehonderd concerten van haar bejaarde idool heeft bezocht. „En het gaat nooit vervelen. Elke keer als ik de begintune hoor, dan denk ik: Yes, dit wordt weer een mooie avond. Ik ben al fan sinds ze nog samen was met Ike Turner. Tina's muziek spreekt me aan, maar ook haar persoonlijkheid. Ze stimuleert mensen die niet gelukkig zijn met hun leven het lot in eigen hand te nemen. Haar boodschap: durf zelf in te grij pen." Uiteraard is Denneman van de partij als Turner Nederland aandoet. Het gaat om een afscheidstournee, maar dat valt nog te bezien. „Ze is eigenlijk al sinds 1989 afscheid aan het nemen. In 2000, toen ze voor het laatst in Ne derland was, dacht ik: nu komt ze niet meer terug. Ik was dolgelukkig toen ze bekendmaakte dat ze weer zou gaan optreden." Denneman bezocht al enkele concerten van de huidige 'afscheidstournee'. „Tina Turner heeft een leeftijd waarop iemands uiterlijk er best minder fraai uit mag zien, maar Tina draagt nog strakke pakjes en korte rokjes. Ze staan haar onvoorstelbaar goed." En wat als mensen oordelen dat een 69-jarige in een tijgerpakje eigenlijk niet meer op een podium hoort te staan? „Dan zeg ik: joh, ga alsjeblieft een keer met eigen ogen kijken voordat je oordeelt." Mart Visser, een van de populairste Nederlandse mode-ontwerpers, kon in januari zijn heldin Grace Jones van wel heel dichtbij aanschouwen. Tijdens een concert in Londen werd hij, met veertien anderen, tot zijn eigen verba zing door bewakers het podium opgetrokken. „Ik ging mee in de sfeer van het concert en voor ik het in de gaten had, stond ik te dansen. Een vriend van me maakte vanuit de zaal gebaren. Ik begreep hem eerst niet, maar toen ik omkeek, bleek dat Grace Jones al een tijdje vlak achter me danste. Iemand uit het publiek heeft er blijkbaar een film van gemaakt en op YouTu- be gezet. Het concert was geweldig. Het ademde de rauwe jarentachtigsfeer. Echt underground. Geen gelikt concert in deze wereld van Britney Spearsen." Visser is er vandaag ook bij in Paradiso. Kom bij hem niet aan met de kritiek dat Jones passé is. Voor Visser is de zangeres-actrice vooral een rijke inspira tiebron. Muzikaal - 'Anderhalve week geleden heb ik tijdens een eigen show nog een mooie remix van haar gebruikt' - maar zeker ook op modegebied. „Ze is een stijlicoon. Ze trad in januari op met de meest uiteenlopende crea ties. Stond ze ineens in een soort stringbadpak. Ze droeg de meest geweldi ge hoeden. Ze blijft inspireren. En dat voor een vrouw van in de 60."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9