Rock- n-rolldiva s Oude diva's Grace Jones staat vandaag in een uitverkocht Paradiso. Ze is de 60 inmiddels gepasseerd. Tina Turner, die zaterdag en zondag naar Gelredome komt, wordt dit jaar 70. Bob Dylan, binnenkort in de Heineken Music Hall, is bijna 68. Hoe leeftijdsgebonden is popmuziek? En worden vrouwelijke popsterren anders ouder dan mannen? 8 Donderdag 19 maart 2009 PZC p internet circuleren YouTu- be-filmpjes van Tina Turner en Beyoncé die samen Proud Mary zingen, opgeno men tijdens het Amerikaan- se Grammy Award-spekta- kel, voorjaar 2008. Het zijn amateurfilmpjes, een beetje vaag, waardoor Tur ner er bijna net zo oud - of jong - uitziet als Beyoncé. 'Net zo slank als je dochter', luidt een kreet waarmee een complete generatie Ster-re clamekijkers is opgegroeid. In dit geval is het echter 'Net zo slank als je kleindochter', Tina en Beyoncé schelen 42 jaar. Pakweg halverwege dit decennium werd met de nodige hilariteit de term 'rollatorrock' gelan ceerd. Aanleiding waren The Rolling Stones die als zestigers weer eens aan een wereldtournee begonnen. Ooit, lang geleden, werd zelfs de ge loofwaardigheid van rockers boven de 30 in twij fel getrokken, maar daar hoor je niemand meer over. Anno 2009 lijkt 60 echter een cruciale grens, al wordt niet erg duidelijk waarom. Grace Jones, die vandaag in een uitverkocht Pa- radiso staat, is die streep inmiddels gepasseerd. Maar Tina - dit weekeinde tweemaal in het Arn hemse Gelredome - viert dit jaar zelfs haar ze ventigste verjaardag. Ze kleedt zich nog altijd als een tiener op haar eerste spannende school feest. Daar komt geen rollator aan te pas - hoog uit wat goed insnoerende lingerie, een geraffi neerde kleurspoeling en een uitstekende vi sagist. Nog een artiest op leeftijd doet ons land aan: Bob Dylan. In mei wordt hij 68. Toch is er een verschil met Turner. Dylan oogt gewoon als zes tiger. Een zestiger met behoorlijk eigenzinnige presence weliswaar, maar hij maakt de laatste ja ren op de podia niet de indruk dat hij de Bob Dylan van 1965 wil imiteren. Turner springt ech ter nog altijd als een Dolly Dot of Spice Girl over het podium en begint haar huidige show met de hit Steamy Windows - een lofzang op het snelle nummertje op de achterbank van de auto. Tekent dat haar vitaliteit of wordt het dan toch een beetje gênant? De meningen lopen uiteen. Een interessante vraag is of mannelijke artiesten op een andere wijze met het ouder worden om gaan dan vrouwen. Vooralsnog is er niets dat daar op wijst, al ontkomen ook popzan geressen op leeftijd niet aan de alge meen maatschappelijke beeldvorming waaronder veel vrouwen gebukt gaan: dat zij na de menopauze aan 'waarde' 1 zouden verliezen terwijl mannen met het klimmen der jaren alleen maar 'interessan ter' worden. Een ander aspect lijkt in dit geval veel zwaarder te wegen: het muzikale genre waarbinnen de ar tiest in kwestie zich beweegt. Dylan is geen mainstream popartiest, maar een folkzanger. Een leeftijdloos genre. Hetzelfde geldt voor de blues. B.B. King mag er uitzien als de tachtiger die hij is. Blueszangers horen oud te zijn, lijkt het. Bij vrouwen is dat niet anders: fadozangeres Amalia Rodriguez stond ook op haar zeventig ste nog op het podium - ogend als een vrouw van zeventig. En wat te denken van Rita Reys... 84 inmiddels! Ze zingt nog altijd. En niet in een door Peter Bruyn foto's Brian Rasic/RexFeatures/HH Grace Jones en Tina Turner zijn niet de enige popdiva's op res pectabele leeftijd die de podia bestormen. In de Verenigde Sta ten en met name in 'Sin City' Las Vegas zijn de 'oudjes' top of the bill. Het theater Colosseum in Caesars Palace is dit jaar het domein van Cher (63) en Bette Midler (63). Cher krijgt er geen genoeg van. Na 44 volledig uitverkochte concerten in 2008 plakt ze er dit jaar aan met een show die ze een state-of-the-art extravaganza noemt met de hoogtepunten uit haar 43-jarige carrière. Volgens de Los Angeles Times dendert Bette Midler als een wervelwind over de planken met haar The showgirl must go on. 'M' (zoals^e in de VS genoemd wordt) begint haar show met 'Ik sta hier voor u zonder liposuctie en siliconen-vrij. En dat wil wat zeggen in Las Vegas'. Midler geeft dit jaar honderd concer ten in het Colosseum. Na haar toer vorig jaar waarbij Europa, Canada en de VS wer den aangedaan doet de 65-jarige Diana Ross het dit jaar wat rustiger aan. Geen grote concerten maar wel zogeheten priva te-shows onder andere in Londen, Manchester en Miami. Tina Turner in 1980 en 2009. Beeldbewerking Anke Arts minirokje. Dat heeft ze als jazzcoryfee ook niet nodig. Mick Jagger daarentegen, die dit jaar ook met een roze strippenkaart de tram in mag, traint zich nog dagelijks in de sportschool af en draagt strakke shirtjes om er uit te zien als een jonge god. Hij zingt nog steeds Under my thumb en heeft het daarin over een girl en dan be doelt hij niet zijn kleindochter. Wat Jagger en Tina Tur ner gemeen hebben is dat ze beiden tot de echte popcul tuur behoren. Een cultuur die stamt uit een tijd dat pop synoniem was voor jong. En voor die genera tie en publieksgroep is 'jong' ei genlijk altijd het ideaal gebleven. Dat levert merkwaardige situaties |tltrrt| op: terwijl maatschappelijk werk nemers van boven de 45 al nadruk kelijk tot de ouderen binnen het ar beidsproces worden gerekend, trai nen mannen van rond de zestig voor de marathon en lopen vrouwe lijke leeftijdgenoten niet zelden rond in dezelfde naveltruitjes als bakvissen van 14. Een half jaar geleden zaten de 69-jarige Tina Turner en haar zeven jaar jongere collega Cher in de talk show van Oprah Winfrey en het ge spreksonderwerp was hoe het zat met de darmg-activiteiten van de dames. Dat dat geen typisch Amerikaans gedrag is bewijst Rob de Nijs die de indruk wekt dat hij naar mate hij de zeventig nadert ook alleen maar steeds harder op zijn motor van pinauto maat naar pinautomaat wil scheuren. Gerontologen zijn het er allang over eens dat geen twee mensen op dezelfde wijze ouder worden. Daar zijn geen absolute criteria voor vast te stellen. Maar evenzeer staat vast dat je de ouderdom niet uit kunt stellen door gefor ceerd te trachten 'jong' te blijven. En de dood hou je op die manier al helemaal niet buiten de deur. Oud worden in stijl, dat is de levenskunst, zowel voor mannen als voor vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8