Horror in Brits ziekenhuis 'Kretschmer doodde voor de lol' Levenslang lijkt onafwendbaar voor Fritzl nu hij alsnog alles heeft bekend Beroering Italië over verklikwet In drie jaar tijd zo'n 400 patiënten dood door gebrekkige zorg. Automobilist die door schutter gegijzeld werd, geeft interview. Vandaag uitspraak in zaak tegen 'Monster van Amstetten'. Onschuldige Brit komt na 27 jaar vrij Obama ondertekent verdrag homorechten Experts waarschuwden voor risico's metrobouw Brand teistert deel Tafelberg Kaapstad AlG-topman Liddy: geef deel bonus terug Smakelijk tussendoortje? PZC Oonderdag 19 maart 2009 7 door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - Uitgedroogde patiënten dronken noodgedwongen uit bloe- menvazen, ongetraind personeel verleende eerste hulp, hartbewa- kingsapparatuur werd per ongeluk uitgezet omdat verzorgers deze niet konden bedienen. Het is slechts een fractie van alle horror die zich jarenlang in een zieken huis in Staffordshire, vlakbij Bir mingham, heeft afgespeeld. In een rapport stelt de Britse gezond heidsinspectie dat in het bewuste ziekenhuis tussen 2005 en 2008 naar schatting vierhonderd patiën ten zijn overleden door het gebrek aan goede zorg. Familieleden van patiënten spra ken over 'derdewereldtoestanden'. Doordat pijnstillers niet verstrekt werden, schreeuwden patiënten het soms uit van de pijn en lagen ze urenlang in natte bedden. Eén patiënt overleed nadat hij drie da gen lang niet was geholpen aan een dijbeenbreuk. Een ander lag urenlang in een smerig bed, liep een infectie op en stierf. En een arts kreeg de opdracht om een pa tiënt met een hartaanval aan zijn lot over te laten ten gunste van ie mand met een onschuldige kwaal, zodat het ziekenhuis zijn targets kon halen. Het management was geobse deerd door die 'targets' om de sta tus van 'Foundation Hospital' te verkrijgen, wat een ziekenhuis fi nanciële onafhankelijkheid geeft. Zorg had geen prioriteit, stelt de gezondheidsinspectie vast. Familieleden voerden jarenlang campagne om gerechtigheid te krij gen voor de slachtoffers. Pas vorig jaar maart stelde de inspectie een onderzoek in. Terwijl dit onder zoek gaande was, ontving het zie kenhuis intussen de Founda tion-status. „Dat had nooit mogen gebeuren", zegt Vanessa Bourne van The patient Association, een belangenvereniging van patiënten. „Het is werkelijk ongelofelijk." BERLIJN - Een automobilist die na het bloedbad op de school in Win- nenden door dader Tim Kretsch mer werd gedwongen met hem weg te rijden, heeft verklaard dat de 17-jarige hem vertelde zijn gru weldaad 'voor de lol' te hebben ge pleegd. In een interview met het Duitse Weekblad Der Stern vertelt de 41-jarige Igor Wolf over het mo ment dat Kretschmer bij hem ach terin de auto sprong en hem on der bedreiging van zijn wapen dwong hard weg te rijden. Terwijl de jongen Wolf zijn pistool tegen het hoofd hield gebruikte hij zijn andere hand om het wapen te her laden, aldus het verslag. „Hij bereidde zich voor op zijn vol gende schietpartij, dat was wat er door mijn hoofd ging", zei Wolf Toen hij Kretschmer vroeg waar om hij mensen had doodgescho ten zei de jongen luid: „Voor de lol, omdat het lollig is." Daarna zei hij: „Denkt u dat we een andere school kunnen vinden?" Wolf zei daarop iets te hebben gezegd om hem af te leiden. Uiteindelijk wist Wolf te ontkomen. Het interview verschijnt vandaag, maar er werden gisteren uittrek sels van vrijgegeven. SANKT PÖLTEN - De van moord en incest verdachte Oostenrijker Josef Fritzl verdwijnt vrijwel zeker le venslang achter tralies. Het 'Mon ster van Amstetten' verraste giste ren tijdens de derde dag van zijn proces voor de rechtbank in Sankt Pölten alles en iedereen door als nog schuld te bekennen aan alle aanklachten. Op de eerste zittingsdag had de 73-jarige Fritzl nog slechts incest, wederrechtelijke vrijheidsbero ving, verkrachting en bedreiging met geweld toegegeven. Gisteren kwamen daar bekentenissen van moord en slavernij bij. De verdach te besloot daartoe na het zien van de getuigenis van zijn dochter Eli sabeth een dag eerder. „Ik heb 'Het was een verslaving, maar ik wilde echt kinderen met haar' spijt van wat ik heb gedaan", voeg de hij eraan toe. Fritzl verwekte bij Elisabeth zeven kinderen en hield haar en enkele kinderen jarenlang gevangen in een kelder onder zijn huis in Am stetten, circa honderd kilometer ten westen van Wenen. „Ik wist dat Elisabeth niet wilde wat ik wilde en dat ik haar pijn deed. Het was een verslaving, maar ik wilde echt kinderen met haar", aldus de 73-jarige Fritzl na zijn aanhouding. Een psychologe beklemtoonde tij dens de rechtszitting dat Fritzl niet geestelijk gestoord, is. Hij was tijdens de gevangenhouding en verkrachtingen van zijn dochter volkomen toerekeningsvatbaar, al dus de getuige-deskundige giste ren. Vandaag buigt de jury zich over de schuldvraag, maar dat is een formaliteit nu Fritzl een volle dige bekentenis heeft afgelegd. ROME - In Italië groeit de weer stand tegen een omstreden wets ontwerp dat artsen en leraren ver plicht illegale buitenlanders aan te geven bij de politie. Honderd parlementariërs van pre mier Silvio Berlusconi's eigen par tij Volk van de Vrijheden hebben een protestbrief geschreven tegen deze schending van 'de meest ele mentaire mensenrechten'. Ze vrezen dat zieke illegalen niet meer rtaar de dokter durven te gaan. Ook zouden duizenden ba by's van illegalen niet verzorgd en niet bij de burgerlijke stand geregis treerd worden. Meer dan tweehon derd organisaties, waaronder vak bonden uit de medische sector, zijn een handtekeningenactie ge start tegen het wetsontwerp. LONDEN - Een Britse man die 27 jaar onschuldig in de gevangenis heeft gezeten, komt op vrije voe ten. Een rechtbank in Londen ver nietigde gisteren de veroordeling tot levenslang die hem in 1982 was opgelegd. De inmiddels 57-jarige Sean Hodgson zat vast voor de moord op een 22-jarige ser veerster. DNA-onderzoek bestond destijds niet. Nu heeft een DNA-test Hodgson vrijgepleit. WASHINGTON - De Amerikaanse president Barack Obama gaat de VN-verklaring tekenen waarin wordt opgeroepen homoseksuali teit niet meer strafbaar te stellen. Dat meldden Amerikaanse media gisteren. 66 VN-lidstaten waaron der alle landen van de Europese Unie, Australië en Japan hebben de verklaring al ondertekend. Oba- ma's voorganger, George Bush, weigerde dat. KEULEN - Al maanden voor de in storting van het Historisch Stadsar chief in Keulen hebben deskundi gen van de universiteit van Aken gewaarschuwd voor risico's bij de metrobouw. 'Mensenlevens kon den in gevaar komen'. Dit heeft Bild, de grootste Duitse krant, gis teren gemeld. Bij de instorting van het Historisch Stadsarchief en twee aanpalende huizen kwamen twee mensen om. KAAPSTAD - Een natuurbrand op de beroemde Tafelberg in Kaap stad in Zuid-Afrika heeft het leven van een dakloze man geëist. Zijn vrouw liep levensgevaarlijke ver wondingen op. Het vuur brak dins dagavond uit op de zuidoostelijke flank van de prominente berg. Hoe de brand kon ontstaan, is nog niet bekend. De brandweer kreeg de brand gisterochtend onder con trole. Edward Liddy WASHINGTON - Topman Edward Liddy van de Amerikaanse verzeke raar AIG heeft zijn personeel opge roepen ten minste de helft van de ontvangen bonussen terug te beta len. De uitspraak van Liddy komt na hevige kritiek op de uitkering van bonussen ter waarde van 165 miljoen dollar, terwijl AIG door 170 miljard dollar overheidssteun overeind is gehouden. LONDEN - Een Engels jochie lijkt een smakelijk tussendoortje voor een niet van echt te onderscheiden T-Rex. Giste ren was in Londen de première van de show Walking with Dinosaurs. Het spektakel is gebaseerd op de prijswinnen de documentaireserie van de BBC. In de show komen modellen van dinosauriërs op ware grootte tot Teven'. Wal king with Dinosaurs reist vanaf juli door Europa. foto Andy Rain/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7