Zeeland Graaf van Buren in Kortgene is voor Cafébaas Jan de Looff trad wel kordaat op Huisman ontstemd over WD-actie Expo Kapels park op plek Maalstede bijna klaar Mee Bevelanden zit er nu een stuk ruimer bij 'Sinds het overlijden van de vorige eigenaar Piet Klein stond het café te koop. Toen ik 'Hij was ook heel koningsgezind en was vies van grove hier binnenstaptewas er nog helemaal niets veranderd' taal' 18 Donderdag 19 maart 2009 PZC Roel ten Brink blaast café De Graaf van Buren in Kortgene nieuw leven in. De bruine kroeg van weleer wordt een hippere tent, maar wel voor alle dorpelingen. door Raymond de Frel De stamkroeg van Roel ten Brink stond ander half jaar te verpieteren. De nostalgie maakte zich van hem meester, maar goed: er is natuurlijk ook nog altijd een financiële kant van het verhaal. Nu is het dan toch eindelijk zover. Ten Brink klust zich al ruim drie weken suf om van Graaf van Bu ren weer hét dorpscafé van Kortge ne te maken. Op Koninginnedag hoopt hij de deuren van het eeuwenoude pand weer te heropenen. De legende wil dat graaf Van Buren hier om streeks 1640 met een gezelschap verbleef. Sinds die tijd draagt het als herberg gebouwde pand de naam van Van Buren. „En dat moet ook vooral zo blij ven", zegt Ten Brink. „Ook al ge ven we het café een gedaantever wisseling. Sinds het overlijden van de vorige eigenaar Piet Klein, stond het café te koop. Toen ik hier binnenstapte, was er nog hele maal niets veranderd. Het was een kwestie van een tap aansluiten en we zouden weer kunnen begin nen. Maar ik wil iets anders, iets hippers neerzet ten." Niets ten nadele van het werk van Klein overigens. Ten Brink voelde zich bij hem meer dan thuis. „Piet was een ex centrieke man, die zijn café als zijn Historie huiskamer zag. Als hij vond dat je té aanwezig was, had hij meestal snel een manier om dat voor eens en altijd duidelijk te maken. Hij was ook heel koningsgezind en was vies van grove taal. Je moest je dus wel een beetje aan zijn regels 'Als we de tap aansluiten kunnen we zo beginnen. Maar ik wil iets anders, iets hippers neerzetten' houden, maar Piet was een bijzon der aardige vent." Ten Brink, nu nog beheerder van Het graafschap Van Buren voert terug op Anna van Buren, de eerste echt genote van Willem van Oranje. Haar voorouders uit het geslacht Van Eg- mond kregen in 1472 zeggenschap over Buren. In 1498 werd Buren (in de Betuwe) een graafschap. t- Jacoba van Beieren, gravin van Buren, vertoefde vaak in een kasteel in Kortgene. Totdat zaterdagmorgen 1530 een storm de ondergang van de smalstad inluidde. In het holst van de nacht overstroomde de noodkade, vele inwoners verdronken. Graaf van Buren is sinds de heropbouw van Kortgene in de zeventiende eeuw de plaatselijke herberg geweest. Rond 1640 kreeg het pand aan de Kaaioprit de naam Graaf van Buren. De legende wil dat de graaf van Buren rond 1640 vaak met een gezel schap in de herberg verbleef. Ook prins Willem-Alexander, graaf van Bu ren, vertoefde een aantal jaren geleden op een middag in het café na een bijeenkomst over dijkverzwaringen. Prinses Juliana gebruikte de naam Van Buren vaak bij restaurantreserve ringen. camping De Zeeuwse Kust in Ren- esse, gooit het straks over een wat andere boeg. Het restaurantgedeel te hoopt hij te verhuren, de in Kortgene woonachtige onderne mer wil zich vooral focussen op het café. De kroeg is opgesplitst: een ruimte waar de bar centraal staat en een plek waar verenigingën kosteloos klein schalige vergaderingen en activitei ten kunnen houden. Bij de bar wordt een podium gebouwd en op een muur tegenover de toog mogen creatievelingen zich kunst zinnig uitleven. Graaf van Buren gaat dus een trendy toekomst tege moet, al houdt Ten Brink ook oog voor het oude, vertrouwde gevoel. „Zo herstellen we het dagelijkse borreluurtje in ere. Mien Huyps verzorgde dat al in de periode van Piet Klein en gaat dat nu ook voor mij doen. Daarnaast staat er elke avond iemand anders achter de bar. Zo voorkom je dat sommige mensen helemaal niet naar het ca fé komen, omdat altijd dezelfde man of vrouw het bier tapt. En laat dat dan net iemand zijn die je niet bevalt. Ik streef ernaar om een café te creëren, waar de burgemees ter, een boer en een visser gezellig samen een pint komen drinken. Voor ieder wat Wils dus." Jan de Looff, gefotografeerd begin 1985. foto Willem Mieras door Luc Oggel KRUININGEN - De Reimerswaalse burgemeester Jan Huisman is ont stemd over het feit dat VVD-raads- lid Sylvia Schouwenaars zondag de stand van de gemeente op de Woning Expo bemant. Hij zei dat deze week tijdens de raadsvergade ring. Het college kwam eerder deze maand terug op een besluit om ook op zondag ambtelijk vertegen woordigd te zijn tijdens de drie daagse beurs in de Zeelandhallen, die morgen begint. Daarmee zou worden tegemoet gekomen aan be zwaren vanuit de bevolking. De raad ging in meerderheid ak koord met het collegebesluit, maar volgens de WD is een onbeman de kraam op zondag, de drukste dag, een gemiste kans. Schouwe naars kondigde daarom aan zon dag zelf zondag in de gemeentelij ke kraam te zullen gaan staan. Huisman, die dat voornemen uit de krant moest lezen, toonde zich daar dinsdagavond zeer gepikeerd over. „Het is niet juist dat de WD als vertegenwoordiger van de ge meente op de beurs gaat staan. Bo vendien bruuskeert u de raad als u een democratisch genomen be sluit naast u neerlegt." Schouwenaars leek niet onder de indruk. Volgens haar kan een raadslid de gemeente wel degelijk vertegenwoordigen. door Harmen van der Werf KORTGENE - Roel ten Brink heeft il lustere voorgangers, van wie Jan de Looff (1902-1987) ongetwijfeld de bijzonderste is. Hij maakte als kroegbaas in café Graaf van Buren de watersnoodramp van 1953 mee. Hij trad kordaat op, terwijl de ge meentebestuurders van (toen nog) Kortgene in café-restaurant De Ko renbeurs de opening van het nieu we gemeentehuis vierden en eerst niets deden. De Looff ging 's avonds laat altijd naar het water kijken. In de ramp nacht zag hij al om elf uur dat het GOES - De Goese wethouder Joost Adriaanse heeft gisteren het nieuwde Milieu Educatief Cen trum De Bevelanden heropend. Het centrum in het recreatiege bied De Hollandsche Hoeve is in tern verbouwd. De zolder is omge toverd in een cursusruimte. Het educatiecentrum heeft met de ver bouwing ook beneden meer ruim te gekregen. De heropening ging gepaard met activiteiten voor kinderen. Ze kon den bij de kinderboerderij dieren aaien of een wandeling lopen met een Mec-tas waarin opdrachten za ten. Daarvan werd nauwelijks ge bruik gemaakt. www.mecdebevelanden.nl water gevaarlijk hoog stond. Hij be sloot zelfstandig de vloedplanken in de dijkopening bij de haven te zetten. De havenmeester zou hem er dezelfde nacht nog kwaad over aanspreken. Waarschuwingen rich ting de feestende bestuurders hiel pen niet. Ze wilden De Looff niet geloven. Dijken bij Kortgene bega ven het 's nachts. Veel slachtoffers vonden onderdak in Graaf van Bu ren. De Looff kreeg nooit een offi cieel bedankje. In 1985 zei hij dat niet erg te vinden. Hij nam het zich kwalijk dat hij niet meer had kunnen doen. door Frank Balkenende KAPELLE - Na de zomer kunnen Ka- pellenaren lekker zitten of wande len in het nieuwe parkje, dat is ver rezen op het eiland waarop vroe ger het Kapelse kasteel Maalstede stond. De gemeente heeft het gebiedje voor 104.000 euro opnieuw inge richt. Dit voorjaar wordt gras inge zaaid. Inmiddels zijn op de restan ten van de oude kasteelmuren steenkorven met staaldraad ge plaatst. Rondom is een fiets- en wandel pad aangelegd, uitgevoerd in asfalt zodat ook skeeleraars en mensen die met een rollator lopen er lol aan kunnen beleven. Verder is het bruggetje naar het eiland onder handen genomen. Wethouder Giel-Jan Burger is te vreden over het resultaat. Wat nog ontbreekt is een informatiebord over het kasteel Maalstede. „Dat wordt nog geplaatst en we gaan het park uiteraard nog officieel openen." Het parkje wordt één van de pleis terplaatsen in een historische rou te die de gemeente langs voormali ge kastelen en burchten wil laten lopen: naast Maalstede, Pronken- burg, Poucke, Bruëlis, Gistellis en de Duivelsberg. Bedoeling is de contouren van de adellijke optrek jes zichtbaar te maken, want nu zie je er niets meer van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74