Zeeland PZC Mosselproef in polder belooft veel deDRVKKERY 17 BEVELANDEN-T.HÖLEN 27 18 Visk weker ij Neeltje Jans blij met gang van zaken in Wilhelminapolder. Mooi groen is niet lelijk ALMANAK Beweging Boekenweek t/m 21 maart Tim Krabbé signeert Brasseriemenu De Literatuurfabriek Merel Hutten Wonderbra's Petticoats Geen crisis op beursvloer Zeeland in Goes Graaf van Buren in Kortgene is voor boer en burgemeester Donderdag 19 maart 2009 Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl door Frank Balkenende WILHELMINADORP - De proef met binnendijkse mosselkweek in de Wilhelminapolder stemt hoopvol. Mosselen en mosselzaad die in een proefbak hangen, leven na an derhalve maand nog. De schelpdie ren accepteren het zilte water uit een zelfgeslagen bron en de voe dingsstoffen uit een aangrenzende algenvijver. Viskwekerij Neeltje Jans en land bouwbedrijf De Wilhelminapol der hebben voor de komende drie jaar 150.000 euro gestoken in een gezamenlijke proef met binnen dijkse mosselkweek. Innovatie is het credo nu er steeds meer voor waarden worden gesteld aan de kweek van schelpdieren in de Waddenzee en de Oosterschelde. Neeltje Jans heeft ervaring met de kweek van hangcultuurmosselen. Om die binnendijks op te kweken is een nieuwe tak van sport. De kwaliteit van het water en de al gen daarin zijn van cruciaal be lang. Bij een eerder experiment op Sint Philipsland gingen de mossel larven dood. „Ze hebben het wa ter en algen vergaand geanaly seerd, maar weten nog steeds niet precies wat het probleem was", zegt Ben Schot van Viskwekerij Neeltje Jans. De omstandigheden in de Wilhel minapolder lijken goed. De proef- Na anderhalve maand leven de mosseltjes nog. Viskwekerij Neel tje Jans is tevreden over het ver loop van mosselkweekproef in de Wilhelminapolder. bak bevindt zich ten noorden van het dorp op een stuk grond dat te zilt is voor landbouw. De mossel tjes worden opgekweekt met ver- zilt grondwater, want Oosterschel- dewater aanvoeren, vergt de aan leg van een pijpleiding door een zeewering. Dat ligt vergunnings- technisch moeilijk. Bovendien ko men er dan ook allerlei ongewens te organismen in het proefbassin. De voedingstoffen komen uit een algenvijver. „Het water moet de goede algen hebben, want mosse len zijn kieskeurig. We hebben nu één lijntje met mosselen en één met mosselzaad hangen. Aange zien de schelpdieren nog in leven zijn, ga ik ervan uit dat we op de goede weg zijn. Daar zijn we heel blij mee. Maar goed, wat doen de mosselen van de zomer als het heet is? Dat is afwachten." De komende drie jaar verwacht Schot veel te leren over aquacul- tuur. Als de proef bevredigend af loopt, kan de Wilhelminapolder een mosselproductiegebied wor den. Naast het ene proefbassin dat er ligt, zijn er nog drie gepland. Schot: „Kijk, daarmee is een flink aanbod te creëren." j GOES - Wie een tijdje niet aan de Bergweg in Goes is geweest, zal vreemd opkijken. Een gif groen gebouw is er opgetrokken. „Vind je het niet mooi?", vraagt directeur Marcel Provoost van het Auris College (voorheen De Kring, school voor voortgezet speciaal onderwijs). Hij krijgt naar eigen zeggen vooral positieve reacties, ook van omwonenden. „Het gebouw ziet er lekker fris en modern uit door die kleur", vindt Provoost, „zoals het onderwijs dat wij geven." De nieuwbouw voor het Auris College en praktijkschool De Wissel, allebei al in Goes gevestigd, moet voor de kerstvakan tie helemaal af zijn. De leerlingen kunnen er dan in het nieuwe jaar 2010 een frisse start maken. foto Ronald den Dekker Markt 51 Middelburg T 0118 886 886 Enkele leidinggevenden in dat Mid delburgse kantoor beschikken over een werkvertrek dat is uitgerust met een bewegingssensor die het licht pas inschakelt als er iemand aanwezig is. Een buitengewoon nuttig systeem met het oog op de besparing van energie. Maar niet altijd even handig, want menig maal schakelt de sensor de verlich- Tip? redactie@pzc.nl ting uit terwijl er toch iemand on miskenbaar zit leiding te geven. Re gelmatig is dan ook een leidingge vende te zien die met een notitie blok zwaaibewegingen naar de sen sor maakt of opgetogen in het rond springt. Niet altijd met het ge wenste resultaat. Leiding geven gaat blijkbaar niet altijd met bewe ging gepaard. vanmiddag 15.00-16.00 uur vanavond vanaf 17.30 uur mosterdsoep, roodbaars of lasagne en chocoladedessert 15,00 en 12,50 (vegetarisch) Reserveren? bel 0118 - 886 866 vrijdag 20 maart 15.30-17.30 uur over Tim Krabbé (kaarten in De Drvkkery) zaterdag 21 maart 15.00-16.30 uur meer info en boeken bestellen: www.drukkerijmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73