'Bomen zijn er voor de lucht' Onbetrouwbare verteller zet lezer op ander been Slaperige kapitein ramt schip Olietanker Frisius vaart in Vlissingen-Oost op afgemeerde Enterprise. Kinderen van de Theo Thijssenschool doen meer aan boomfeestdag. Herman Koch vertelt over impulsen en keuzes rond Het Diner. s PZC Donderdag 19 maart 2009 [21 door Harmen van der Werf VLISSINGEN-OOST - Slaaptekort is de oorzaak van een aanvaring die gisterochtend tegen vier uur plaats vond tussen twee binnenvaartsche pen in de Sloehaven in Vlissingen- Oost. De met 2100 ton diesel gela den Belgische tanker Frisius voer rechtdoor, waar het binnenschip rechtsaf had moeten slaan. De Fri sius ramde vervolgens de aan de kade van Verbrugge Terminals af gemeerde binnenvaarder Enterpri se uit Werkendam. „De schipper van de Frisius had bij het laden lang buiten gewerkt", verklaarde woordvoerder Ed Kras- zewski van de waterpolitie gister middag. „In de warme stuurhut is hij vervolgens in slaap gevallen." De Frisius ramde de Enterprise in het voorschip. „De mensen die daar lagen te slapen, zijn zich na tuurlijk rot geschrokken", zei ha venmeester Bert Kars van Zeeland Seaports die 's ochtends al ter plek ke was. De schipper, zijn vrouw, hun zoon van vijf jaar en een knecht waren aan boord. Om te voorkomen dat zijn schip zou zinken, heeft de schipper direct de pompen inge schakeld. Een kraanmachinist van Verbrug ge heeft containers, geladen met 'broodjes' zink, gelost om de Enter prise lichter te maken. De brand weer van Vlissingen-Middelburg rukte met groot materieel uit om water uit het binnenschip te pom pen. Ook een sleper van Multraship Terneuzen bood hulp. Het gat in de Enterprise is proviso risch gedicht. De Frisius was aan de neus beschadigd. Na reparatie kon die weg. De Enterprise is vorig jaar ver bouwd. Het schip is sindsdien al twee keer aangevaren, zonder dat de schipper daar iets aan kon doen. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Waarschijnlijk heeft Jan gisteren een nieuw record ge vestigd. Hij heeft maar liefst zes bo men geplant. Dat was misschien niet helemaal de bedoeling, maar hij kon zich niet inhouden. „Ik heb spieren hoor", verklaart hij al scheppend met een rood hoofd van de inspanning. „Ik zit op hand bal." De sterke armen van Jan wor den in dankbaarheid aanvaard door Yael en Sarah. Leunend op hun schep kijken ze toe hoe hij het plantgat van de boom dicht gooit. De jaarlijkse boomfeestdag is aan de beide meiden niet echt besteed. De kinderen van de Theo Thijssen school in Zierikzee zijn aan het werk bij de Zandweg waar es doorns worden geplant. „Boeren- geriefhout werd dat genoemd", zegt wethouder Gilles Houteka mer. „Vroeger werden die bomen rond het boerenerf geplant en van dat hout werd van alles gemaakt. Staken voor de bonen, bezemste len." Oud-fruitkweker Houteka mer is overduidelijk in zijn ele ment. Als hij wat kinderen ziet modderen met dikke kluiten grond grijpt hij een schop en helpt een handje. Houtekamer vertelt de kinderen van alles over de es doorn. Het blad staat bijvoorbeeld 'Esdoorn werd vroeger boerengeriefhout genoemd. Ze maakten er van alles van' afgebeeld op de vlag van Canada. „En je hebt verschillende soorten. De suikeresdoorn bijvoorbeeld, daar komt de ahornsiroop van." Voor burgemeester Gerard Rabe- link is de boomfeestdag zijn eerste officiële openbare optreden. Hij herinnert de kinderen er aan dat het ongepast is dat bomen ver nield worden. „Vandalisme is niet goed", houdt hij de kinderen voor. Hij vertelt dat de boom voor hem een speciale betekenis heeft. „Ik heb bomen geplant bij de geboor te van mijn kinderen." Jan weet nog wel een reden waar om bomen belangrijk zijn en waar om ze geplant moeten worden. „Bomen zijn er ook voor de lucht." Herman Koch vertelde gisteravond in een uitverkocht Filmtheater FiZi in Zierikzee over het ontstaan van zijn nieuwste boek Het Diner. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Tijdens een maaltijd met vrienden en familie op een zonnig terras in Barcelona drie jaar geleden op oudejaarsdag bor relde het idee voor het boek Het Diner op bij Herman Koch. De au teur vertelde dit gisteravond tij dens een bijeenkomst in filmthea ter Fizi in Zierikzee. Op uitnodi ging van het Literaire Samenwer kingsverband tussen Boekhandel De Vries, Scholengroep Pontes en BibliOosterschelde maakte de au teur hier zijn opwachting voor een volledig uitverkochte zaal. De bijzondere structuur van het boek - zes hoofdstukken van apéri- tief tot en met de fooi - valt op. „Ook wist ik meteen wat de eerste twee zinnen van het boek moes ten worden. Voor de rest was het dus nog maar een kwestie van schrijven", grapte Koch. Later op diezelfde oudejaarsavond werd hem al duidelijk dat het iets ge compliceerder zou worden. Al wist hij de bouwstenen voor de onderliggende spanningslaag ook diezelfde dag nog te verzamelen. Het zien van de film Matchpoint met Woody Allen had daar in vloed op. Dat geldt ook voor een incident dat door de hele stad gonsde: twee - ogenschijnlijk net te - jongens hadden een dakloze, die zich ophield in een pinhokje bij de bank gemolesteerd. Deze elementen kruiden het diner dat twee broers met hun echtgeno tes gebruiken in een chic restau rant. De focus ligt bij Paul, één van de broers. Koch omschrijft hem als 'onbe trouwbare verteller'. Hij zet de le zer halverwege het boek op een an der been en zadelt hem met vra gen op, die lang nadat het boek uit is blijven knagen. Vlnr: Benthe, Asmara, Mayke en Reinier aan het werk bij de Zandweg. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63