klus op kwetsbare plek School Noordwelle moet nog even wachten Vrijwillige taalcoaches helpen nieuwkomers met Nederlands komt pBS sillds 1930 uit dc krclctll Amber wint voorleeswedstrijd Ni Traditie en vernieuwing in WAK in Zeeland keuze in trouwpakken! S PZC Donderdag 19 maart 2009 19 Schouwen-Duiveland, red.) zeg gen ze dat wel vaker als het hen zo uitkomt", stelt onderwijswethou der Roel van der Wekken. „Pro bleem is dat Obase nooit een fat soenlijk bouwplan heeft inge diend. Daar hebben we hen ook op gewezen. Scholen komen niet zomaar uit de lucht vallen, hoor." Overigens is er een reële kans dat De Stove er wel degelijk een lokaal bij krijgt. „Gezien het huidige aan tal leerlingen en de prognoses heb ben ze recht op drie lokalen", zegt Van der Wekken. De Stove heeft er nu maar twee. Directeur Stal reageert teleurge steld. „Ik heb nooit gehoord dat we plannen moesten indienen. Dan hadden we dat wel gedaan." door Martijn de Koning NOORDWELLE - Openbare basis school De Stove in Noordwelle krijgt er niet op korte termijn een lokaal bij. De basisschool wordt 'gewoon' meegenomen in het Inte graal Huisvestingsplan, dat de ge meente Schouwen-Duiveland nog dit voorjaar presenteert. Daarin staat wat er op welke school moet gebeuren en in welke volgorde. Schooldirecteur Paul Stal had de gemeente gevraagd om snel te han delen. De school kampt met ruim tegebrek en, stelt Stal, de gemeen te is al jaren geleden gevraagd om het gebouw op te knappen. Hij vindt dat De Stove aan het lijntje gehouden wordt. „Bij Obase (de koepel van openbare scholen op foto's collectie gemeentearchief (onder) en Dirk-Jan Cjeltema door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland krijgt in de loop van dit jaar vrij willige taalcoaches. Die begeleiden inburgeraars als een soort 'maatje' bij het leren van de Nederlandse taal. De gemeente Schouwen-Dui veland heeft van het Rijk geld ge had voor veertig begeleidingstrajec ten in de komende drie jaar. Het inzetten van taalcoaches is on derdeel van het inburgeringstra- ject dat buitenlanders die zich in Nederland vestigen, moeten door lopen. „Niet iedereen kan een be roep doen op zo'n taalcoach", legt Jeroen Hinz van de gemeente uit. „Het gaat vooral om mensen die in het dagelijks leven niet veel met de Nederlandse taal in aanraking komen. De coaches helpen met za ken die je in het dagelijks leven te genkomt." Het werven en begeleiden van de coaches doet de gemeente niet zelf Hinz: „We besteden het huidi ge inburgeringswerk uit aan drie partijen: het ROC, Agens en Acces- sio. Die komen dus in aanmer king. Maar het zou ook kunnen dat bijvoorbeeld Vluchtelingen werk een rol hierin gaat spelen." Het beleid wordt in de loop van dit jaar verder uitgewerkt. van 1000 kubieke meter. De inge bruikname van pompstation De Blinkert in 1930 was goed voor een stoet van 50 auto's vol hoog waardigheidsbekleders en een pagi nagroot, erg gedetailleerd verslag in de Zierikzeesche Nieuwsbode. In 1978 werd begonnen met de bouw van een nieuw pompstation waarbij de capaciteit werd opge schroefd tot 4,5 miljoen kubieke meter per jaar. De charmante wit te gebouwtjes maakten plaats voor een zakelijk pompstation Om de natuurlijke zoetwaterbei in de dui nen zoveel mogelijk te sparen werd - en wordt - zoveel mogelijk gebruik gemaakt van geïnfiltreerd duinwater. Dat voorgezuiverde wa ter verblijft zo'n 60 dagen in de duinen voordat het wordt opge pompt. Vervolgens wordt het wa ter gezuiverd. Dat gebeurt door het water door grindfilters te laten lopen en met een ozonbehande- ling te desinfecteren. Na te zijn 'na- gefilterd' wordt het gezuiverde wa ter in de reinwaterkelders ge pompt. Van daaruit wordt het wa ter verspreid over het eiland. Aan de Zandweg bij Zierikzee staat nog een zogeheten 'opjager' die het water in de transportleidingen richting Bruinisse een extra duw tje geeft. Bij het jaagstation bevin den zich - voor alle zekerheid - nog extra reinwaterkelders. Die hebben een capaciteit van elk 1500 kubieke meter. ZIERIKZEE - Amber Bontekoe van christelijke basisschool Onder de Wieken in Burgh-Haamstede is winnaar geworden yan de regiona le voorronde van de Nationale voorleeswedstrijd 2009. Amber mag op 25 april naar de provinciale voorronde in Middel burg. Ze las een fragment uit De scheepsjongens van Bontekoe voor van Fabricius. Gistermiddag zetten 11 kinderen hun beste beentje voor in de bibliotheek van Zierik zee. Ze lazen fragmenten voor uit boeken van Carry Slee, Alexandra Penrhyn Lowe of Francine Oomen. In een hoek van de lees zaal stond een klein podium met een grote stoel waarop de kinde ren voorlazen. Eén van de deelne mers was Yvana van basisschool 't Kofschip in Zierikzee. Ze las een stukje uit Het huis Anubis. Yvana vindt lezen en schrijven wel leuk. „Maar ik wil danslerares worden." De finale is eind mei in Utrecht. Rtwice Zftetnd 20, 21 en 22 maart 2009 VR.: 10 00 - 22.00 UUR ZA./ZO.10 00 - 18.00 UUR WONEN - WERKEN - RECREËREN LIFESTYLE - TUINIDEEËN - BANENMARKT www.woningexpo.nl tuinidee Life and Living watersport Zeelandhallen door Ali Pankow ZIERIKZEE - Muziekverenigingen met traditioneel repertoire, maar ook jongeren met een hiphop-pro gramma manifesteren zich tijdens het Het Weekend voor de Ama teurkunst (WAK) in Zierikzee op vrijdag 15 en zaterdag 16 mei. Dat geeft aan dat de programme ring breed zal zijn. Naast traditie én vernieuwing binnen de muziek- sector is er ook volop ruimte voor beeldende kunst, poëzie en koor zang. „We hopen dat nog meerde re disciplines zoals theater, fotogra fie en dergelijke zich zullen aan melden", zegt coördinator Jeroen Portier van het Welzijnshuis. Hij weet zich gesteund door een werk groep met vertegenwoordigers uit verschillende sectoren van de ama teuristische kunstbeoefening. Het WAK werkt nauw samen met Centrée, de organisatie voor het Cultuurplein rond de Nieuwe Kerk. Centrée geeft bij de officiële opening van dit weekend op 15 mei ook een eerste presentatie met twee professionele optredens. Cursisten van schildersclub Per spectief exposeren in de Nieuwe Kerk. Verder geeft Esther Ver woest poëzieworkshops in de Dik ke Toren. Tegenover de trappen van de kerk wordt een podium ge bouwd voor popoptredens en rond de grote boom op het plein is ruimte voor kleinschalige toneel optredens. Muziekvereniging Kunst en Eer combineert een op treden met filmprojectie op de zuidmuur van de kerk. Belangstellenden kunnen een aanmel dingsformulier downloaden op: www.wak-sd.nl. Onze nieuwe collectie is binnen. Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, 'D 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61