Vervangen reinwaterkelders is kostbare Drinkwater Schouwen-Duiveland Sportvereniging Brouw houdt toneelavond Con Amore geeft jaaruitvoering VAC-onderscheiding voor Gijs van der Goot Vrouw uit Oude-Tonge dood na mishandeling www.zwartepoorte.nl 18 Donderdag 19 maart 2009 PZC S Waterbedrijf Evides gaat de reinwaterkelders van haar productie-eenheid in Haamstede vervangen. Een kostbare klus in een kwetsbaar gebied. door Piet Kleemans Het vervangen van de reinwaterkelders van het pompstation aan de Adriaan van der Weijdeweg vergt een investering van enkele tonnen. En de nodige voorzichtigheid. Het duingebied .ter plaatse staat te boek als 'terrein van Zeer Hoge Archeologische Waarde'. Wil Evides er bouwen dan is dat aan strikte regels gebon den. De plek in de Boswachterij is - legt beleidsambtenaar monumen ten Michel Verduijn van de ge meente Schouwen-Duiveland uit - een archeologisch rijksmonument. „En dat betekent dat als je daar iets wil de Rijksdienst voor Ar cheologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) er toestem ming voor moet geven." In dit geval heeft de rijksdienst ge kozen voor archeologische begelei ding. Dat houdt in dat de dienst er op toeziet dat bij het uitgraven van de te vervangen kelders geen me ter zand teveel wordt weggehaald. De aanleg van de bouwput voor de nieuwe reinwaterkelders dient op aanwijzing van een archeoloog te gebeuren. Het is de bedoeling dat dat ontgraven laag voor laag ge beurt. Zodra men op archeologi sche lagen stuit - waar mogelijk oudheidkundige resten in te vin den zijn - moet het zelfs centime ter voor centimeter. De rijksdienst verordonneert daar bij het gebruik van een metaalde tector. Belangrijke metalen over blijfselen uit de oudheid - mun ten, gespen, broches en dergelijke - kunnen daarmee opgespoord en ingemeten worden. Alles wat men tegenkomt, variërend van bouwla gen tot voorwerpen, dient te wor den gedocumenteerd. Wat er precies te verwachten valt aan archeologische resten is moei lijk te zeggen. Het is nog niet dui delijk in welke mate de bodem bij de aanleg van de huidige reinwater kelders is verstoord. Wat wel be kend is, is dat het duingebied dat zich ooit vormde op een uitge strekt strandwallencomplex in het verleden intensief is bewoond. Ook toen later de dorpen Westen- schouwen, Burgh en Haamstede waren gesticht, werd het duinge bied gebruikt. Delen van het duin werden gebruikt als akker, andere delen als weide voor vee. Volgens de RACM zitten er archeologische resten uit zowel Neolithicum, Bronstijd, Ijzertijd, Romeinse tijd en Middeleeuwen in de grond. Op het strand bij Westenschouwen zijn eerder metaalvondsten gedaan en dat wijst er volgens de RACM op dat daar in de vroege middel eeuwen een belangrijke nederzet ting moet hebben gelegen. Het vervangen van de reinwaterkel ders is - legt Sandra van de Vate van de afdeling communicatie van Evides uit - onderdeel van een to tale opknapbeurt van De Blinkert. „Er zijn daar nu drie kleine reinwa terkelders met elk een capaciteit van 1500 kubieke meter. Die drie kleine worden vervangen door twee grote met elk 3000 kubieke meter inhoud. We willen niet al leen meer capaciteit, maar ook meer leveringszekerheid. Daarom is er nu voor gekozen om de pro ductie-eenheid Haamstede in twee 'productiestraten' op te split sen." De nieuwe reinwaterkelders zijn rond van vorm en krijgen een diameter van 27 meter. De beton nen bouwwerken verzinken 2,70 meter in de grond maar steken toch nog vier meter boven het maaiveld uit. Het is de bedoeling dat dit najaar de eerste nieuwe reinwaterkelder wordt geplaatst. De tweede volgt in 2010. Evides neemt ook de pompkelder onder handen. Daar wordt de technische apparatuur vernieuwd. Natte feiten De gezondheidscommissie Zierikzee was de drijvende kracht achter aanleg van water leidingen op Schouwen. Bij boringen in 1913 werd in het duingebied bij Haamstede zoet water in overvloed aange troffen. De aanleg van pompstation De Blinkert begon in 1928. In april 1930 werd voor het eerst gezuiverd duinwater het leidingnet ingepompt. Toen was het pompstation be mand. De machinist woonde in een dienstwoning naast het pompstation. In 1978 begon de bouw van een nieuw pompstation. Dat karwei werd in 1980 afgerond. Het Schouwse leidingwater komt nu uit het Haringvliet. Het wordt in de duinen geïnfil treerd en daarna gezuiverd en gedistribueerd. Drinkwater uit de kraan. Schouwen-Duiveland kent het sinds 1930. In dat jaar werd pompstation De Blinkert in de Boswachterij Westenschouwen in gebruik genomen en daarmee was Schouwen-Duiveland vergele ken met andere delen van Zeeland laat. Vlissingen kende al waterlei ding in 1884, Middelburg kreeg het in 1913 en op Tholen kwam er in 1916 drinkwater uit de kraan. In die tijd werd op Schouwen-Duive land nog water uit wellen, putten en regentonnen gebruikt als drink water. In tijden van grote droogte werd van elders drinkwater per schip aangeleverd op Schou wen-Duiveland. Via annonces in de krant werden de eilanders van weer een nieuwe lading drinkwa ter op de hoogte gebracht. Aan de komst van de waterleiding ging heel wat discussie vooraf. De - toen nog achttien - gemeentera den moesten allemaal op één lijn komen en bij de burgerij was veel verzet tegen al die nieuwerwetsig- heid. Met name het feit dat er be taald moest worden voor water uit de kraan stuitte de eilanders - ge wend aan gratis regenwater - te gen de borst. Er was echter geen ontkomen aan. Daar waar ooit een Romeinse ne derzetting lag, verrees pompsta tion De Blinkert in de vorm van witte tempelachtige gebouwtjes. Compleet met een reinwaterkelder BROUWERSHAVEN - De Algemene Sportvereniging Brouwershaven houdt zaterdag de jaarlijkse toneel avond. Leden van de omnivereni- ging spelen zelf een blijspel in drie delen. Na afloop is er een verlo ting en bal. De avond wordt gehouden in het Tonnenmagazijn en begint om 20.00 uur. Kinderen tot twaalf jaar en vijfen vijftigplussers mogen morgena vond gratis de generale repetitie bijwonen. Die begint om 19.30 uur. NOORDCOUWE - Muziekvereniging Con Amore uit Noordgouwe houdt zaterdag 21 maart haar jaar uitvoering in het dorpshuis. De groep staat onder leiding van Jeroen van der Hoff Drumband Apollo uit Brouwershaven geeft een gastoptreden. De avond begint om 20.00 uur. Toegang is gratis. Speciaal voor se nioren speelt Con Amore op zater dag 28 maart om 13.30 uur het pro gramma nog een keer. Dan is er aansluitend een optreden van smartlappenkoor De Rodoni's. DREISCHOR - Gijs van der Goot van de VAC-Schouwen, adviescommis sie wonen, is bij haar afscheid van het bestuur geëerd met de 'vac-bouwhelm'. Deze onderschei ding van het provinciaal bestuur van de adviescommissie wordt uit gereikt aan mensen die- zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt voor mobiliteit, duurzaamheid, vei ligheid of voortbestaan van voor zieningen. Van der Goot is 23 jaar actief geweest in het bestuur van de vac Schouwen en in het provin ciaal bestuur van de VAC. OUDE-TONCE - Een 27-jarige man uit Oude-Tonge is dinsdagavond aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de dood van zijn 23-jarige vriendin. Gealarmeerde hulpdiensten trof fen de vrouw rond 22 uur mishan deld en buiten bewustzijn aan in haar woning aan de Ruych- rockstraat. Ze overleed in de ambu lance op weg naar het ziekenhuis. De vriend, die ook in de woning aanwezig was, is meegenomen voor verhoor en vervolgens inge sloten. 20% bijtelling BMW 116i en 118i :-i mt'mr l.t. In 1930 werd pompstation De Blinkert in gebruik genomen. Nu praat Evides over productie-eenheid Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60