Borstkanker sneller ontdekt Kamer doet bonus Overleg crisis gaat KRAS^NL Mobieltjes niet schadelijk Kamer in clinch met Klink 4 Donderdag 19 maart 2009 PZC Digitale foto spoort kanker eerder op tijdens bevolkingsonderzoek. Partijen vinden dat Bos geld bij banken terug moet vorderen. waarom zou je verder zoeken BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 is cPm ft door Bart-Jan van Rooij EINDHOVEN - Een nieuwe, digitale onderzoeksmethode voor borst kanker zal volgens deskundigen jaarlijks too tot 150 levens redden. Vandaag geeft minister Ab Klink het startschot voor landelijke in voering van de methode. Philips Healtcare in Best is een van de partijen in het project. Voor de zomer zal de helft van alle onder zoeksapparatuur al vervangen zijn. De nieuwe apparatuur maakt digi tale borstfoto's. Deze foto's zijn zo veel beter van kwaliteit dat afwij kingen in de borst in een eerder stadium worden herkend. Op die manier kan jaarlijks bij 800 tot 900 vrouwen meer borstkan ker vroegtijdig worden ontdekt. Jaarlijks nemen 900.000 vrouwen tussen de 50 en 75 jaar deel aan het bevolkingsonderzoek borstkan ker. Dankzij die onderzoeken overlij den nu al ieder jaar 750 vrouwen minder aan borstkanker, stelt het Rijksinstituut voor volksgezond heid en milieuhygiëne (RIVM). Landelijk wordt in totaal bij twaalf duizend vrouwen een vorm van borstkanker geconstateerd, waar van 4.500 na een bevolkingsonder zoek. Per jaar komen ongeveer 3.000 vrouwen te overlijden als ge volg van borstkanker. Met het nieuwe, digitale systeem zijn papieren rompslomp en analo ge gegevens voor radiologen verle den tijd. Daardoor kan volgens het Rijksinstituut veel beter en effi ciënter worden gewerkt. Bij een eventuele verandering van ziekenhuis of specialist hoeven er niet opnieuw foto's te worden ge maakt. Voor vrouwen die aan het nieuwe bevolkingsonderzoek meedoen, verandert er weinig: alleen het ma ken van de foto's zal minder tijd in beslag nemen. In de huidige situatie wordt tij dens bevolkingsonderzoek, dat vaak wordt uitgevoerd in een mo biele onderzoeksplek, nog gebruik gemaakt van analoge röntgenappa ratuur. DEN HAAG - De elektromagnetische straling van mobiele telefoons ver oorzaakt volgens de wetenschap geen gezondheidsklachten. Geen enkele kwaliteitsstudie kan het ver band tussen de straling en klach ten als migraine, hoofdpijn, slape loosheid of jeuk daadwerkelijk aan tonen. Dat schrijft de Gezond heidsraad in een advies aan minis ter Ab Klink van Volksgezondheid dat vandaag wordt gepubliceerd. PETER De raad beoordeelt jaarlijks de nieuwste bevindingen op dit ter rein. Dat er wetenschappelijk gezien geen oorzakelijk verband kan wor den gelegd tussen de klachten en de radiofrequente magnetische straling, neemt niet weg dat de ge zondheidsproblemen wel om een oplossing vragen, zo benadrukt de Gezondheidsraad, een onafhanke lijk adviesorgaan. VVAT bÊN WtMp Ha DEN HAAG - Minister Wouter Bos (Financiën) moet er alles aan doen om bonussen en variabele belonin gen terug te vorderen van perso neel bij banken die staatsteun heb ben ontvangen. Een meerderheid van PvdA, SP en WD in de Twee de Kamer wil dat de bewindsman ook geld terugvordert als de belo ning voortvloeit uit afspraken die gemaakt zijn voordat de staat door de kredietcrisis getroffen banken de reddende hand toestak. In navolging van de Amerikaanse president Bapck Obama, die de bonussen terug wil gaan halen bij de noodlijdende verzekeringsmaat schappij AIG, zien zij ook moge lijkheden voor Bos om het geld te rug te halen. „Ik vind alleen niet dat het kabinet de financiële instel ling moet aanpakken, want die ontvangt niet voor niets overheids steun", zegt WD-kamerlid Frans Weekers. „Ik stel voor dat Bos het geld desnoods via de rechter moet terugvorderen bij het bankperso neel zelf" De Tweede Kamer voelt zich ge sterkt in het terughalen van het geld door een eerdere uitspraak van de Hoge Raad, waar hoogle raar Europees arbeidsrecht aan de Universiteit van Maastricht Ferdi nand Grapperhaus, gisterochtend in De Volkskrant op wees. Bedrijven hoeven volgens hem niet per se afgesproken bonussen uit te betalen. Grapperhaus stelt dat de Hoge Raad recent een uit spraak heeft gedaan waardoor af spraken opengebroken kunnen worden. Voorwaarde is dat er bij zondere omstandigheden zijn en werknemers er niet onevenredig zwaar door getroffen worden. En die omstandigheden zijn er nu, stelt Grapperhaus. VVD, PvdA en SP hopen, aan de hand van het door Grapperhaus aangehaalde ar rest van de Hoge Raad, ING als nog te kunnen bewegen bonussen terug te vorderen. Bos verwacht echter niet dat hij kan ingrijpen. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Ab Klink komt binnen een maand met een brief over de problemen rond dub bel gepensioneerde grensarbei ders. De Tweede Kamer stond er gisteren op dat de minister op nieuw naar de problemen kijkt. Door de invoering van de Zorgver- zekeringswet vallen gepensioneer den met een Nederlands en een Duits of Belgisch pensioen per 1 ja nuari 2006 onder het Nederlandse stelsel. Ze betalen daardoor meer premie dan daarvoor. De Commis sie grensarbeiders adviseerde het kabinet vorig jaar met een over gangsregeling te komen. Maar dat doet het kabinet niet. Grensarbei ders die op de publieke tribune van de Kamer zaten konden hun boosheid over het antwoord van Klink nauwelijks verbergen. De Ka mer nam er ook geen genoegen mee en wil dat Klink alsnog een oplossing zoekt voor degene die in de problemen zijn gekomen. DEN HAAG - De regeringspartijen zijn er gisteren niet in geslaagd een akkoord te bereiken over de aanpak van de economische crisis. Ze praten waarschijnlijk maandag verder, maar PvdA-fractievoorzit- ter Mariëtte Hamer acht de kans klein dat er dan al een akkoord komt. Dat zei ze gisteren na afloop van een gesprek met minister-pre sident Jan Peter Balkenende in het Torentje. „We zijn nog niet aan de laatste dans toe", zei Hamer „maar het gaat wel goed. We kijken nu hoe we de maatregelen voor de korte en de lange termijn aan elkaar kun nen knopen." De minister-presi dent ontving gisteren in afzonder lijke sessies de onderhandelaars van CDA, PvdA en Christenunie om zijn eindvoorstel voor de be strijding van de recessie te bespre ken. Vlieg vanaf Düsseldorf met korting en zonder vliegbelasting! Supervoordelig genieten van zon, zee en stranddat doet u natuurlijk met KRAS,NL in Turkije! Wij selecteerden voor u het 4-sterren Hotel Palm d'Or in Side. Dit comfortabele hotel ligt nabij het strand (op ca. 500 m) en beschikt over vele faciliteiten, waaronder een buffetrestaurant, bar en spa-center met sauna, Turks stoombad en binnenzwembad. Verder is er een buitenzwembad met apart kinderbad, zonneterras, kleiïï fitnesscenter en speciaal voor de kinderen een miniclub. U boekt een 8-daagse strandvakantie naar dit hotel al vanaf slechts 359. En kiest u ervoor om vanaf Düsseldorf naar Turkije te vliegen, dan profiteert u van korting tot wel 20 per persoon en bespaart u de vliegbelasting, klasse- en weekendtoeslagen! Voordeliger kan niet! Zie (halfpension) www.kras.nl/72788 of (all inclusive) www.kras.nl/72787 Vice-premier Wouter Bos verlaat het Torentje na het overleg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4