Israëlische soldaat Folman verfilmt zijn trauma The Reader opent eerste editie filmfestival Breda www.pzc.nl/uit in de bioscoop filmagenda w Scène uit de animatiefilm Waltz with Bashir door Hetty van Rooij De Israëlische regisseur Ari Folman was in 1982 een jonge dienstplichtige sol daat, toen Libanese christenmili ties een bloedbad aanrichtten in de vluchtelingenkampen Sabra en Shatila. Het Israëlische invasie leger in Libanon stond erbij en liet het gebeuren. Folman heeft die traumatische er varing verdrongen, en Waltz with Bashir is zijn therapeutische po ging om met het verleden in het reine te komen. Maar stel dat een Israëlische regis seur een persoonlijke documen taire zou hebben gemaakt, waar in interviews met lotgenoten worden afgewisseld met archief beelden vol ellende? Die film zou nooit de Nederlandse bioscopen hebben gehaald. Waltz with Bas hir was echter een sensatie op het festival in Cannes en trekt we reldwijd publiek. Folman heeft eigenhandig het genre van de animatie-documen taire uitgevonden, een vorm die hem oneindig veel mogelijkhe den biedt om de waanzin van de oorlog in beeld te brengen. De ge tekende beelden zijn realistisch en een beetje schokkerig; de film is met vrij weinig geld gemaakt. Maar het resultaat is onvergete lijk. Folman heeft zijn kameraden van destijds opgezocht, en zijn film bestaat voor een groot deel uit de visualisering van verhalen die hij te horen kreeg. Die beel den zijn hallucinerend: half droom, half realiteit, half herinne ring, half verbeelding, altijd van uit het gezichtspunt van bange jonge soldaten die alle greep op de wereld waarin ze leven heb ben verloren. Waltz with Bashir Regie: Ari Folman Te zien in Zierikzee Met de Nederlandse pre mière van The Reader van Stephen Daldry be gint woensdag 25 maart de eerste editie van het International Film Festival Breda. De opening wordt bijgewoond door prins Constan- tijn en prinses Laurentien. Het festival duurt tot en met zondag 29 maart. Het festival staat onder leiding van Leo Hannewijk, die tevens di recteur is van Film by the Sea. Een deel van de medewerkers aan het Vlissingse festival is ook in Breda actief. Het festival richt zich vooral op Kate Winslet in The Reader. 'ontwikkelingen binnen de cine ma op het gebied van beeldcul tuur, waarbij de grenzen verva gen tussen film, internet, perfor mance en gaming'. De nieuwe MustSee Bioscoop en Chassé Ci nema fungeren als festivalloca ties. Daarnaast zijn er tentoonstel lingen en activiteiten in het cen trum van Breda. Voor het festival zijn in totaal 60 speelfilms en 83 'shorts' geselec teerd. Daaronder zijn vier wereld premières, één Europese premiè re en ruim twintig Nederlandse premières. Een groot aantal film makers heeft aangekondigd het festival te bezoeken. Onder de premières is de speel film Atlantis van de uit Zeeland afkomstige cineaste Digna Sinke. De film, die vanaf medio april in de bioscopen gaat draaien, is gro tendeels in Zeeland opgenomen. International Film Festival Breda, 25 t/m 29 maart. Het complete programma wordt 21 maart bekend. Zie: www.filmfestivalbreda.com. door Jos van der Burg Lieten in de oorlog alle jo den zich als schapen naar de slachtbank lei den? De op feiten geba seerde Hollywoodfilm Defiance nuanceert die opvatting. In een bos ondergedoken broers red den het leven van ruim twaalf honderd Joden. Defiance vertelt het ongelooflijke verhaal van de Bielski-broers, die in 1941 na de Duitse inval in Wit Rusland, dat een lange Poolse ge schiedenis heeft, ontsnapten aan de massaslachting onder joden in hun dorp. Hun ouders werden ver moord, maar zij slaagden erin naar een bos te vluchten. Ze bouwden er hutten en haalden voedsel uit de omliggende dorpen. Als boeren niet goedschiks eten afstonden, pakten ze het met geweld. Ook lokten ze Duitsers in hinderlagen en vermoordden ze collaborateurs. Het familiegroepje in het bos groei de uit tot een gemeenschap, die op het hoogtepunt vijftienhon derd mannen, vrouwen en kinde ren telde. Er was een bakkerij, een wasseret te en een werkplaats voor de fabri cage van wapens. Dankzij de steun van Poolse plattelanders en Russische partizanen bleef de groep uit handen van de Duitsers. Meer dan twaalfhonderd joden overleefden de oorlog in het bos. Het door Edward Zwick Blood dia monds) geregisseerde Defiance is een hommage aan de Biel ski-broers en nuanceert de opvat ting dat joden niet in verzet kwa men tegen de Endlösung. De door de oudste Bielski-broers Tuvian en Zus aangevoerde partizanengroep wacht niet af, maar slaat keihard te rug. Het levert actiescènes op die laten zien dat het in Litouwen op genomen Defiance een Hollywood film is. Interessanter dan de ge vechten zijn de conflicten en di lemma's in de film. Tuvia en Zus botsen hard met elkaar over de strategie. De explosieve Zus han delt uit wraakgevoelens en wil zo veel mogelijk Duitsers vermoor den, wat op ethische bezwaren stuit bij Tuvia: „We worden opge jaagd als dieren, maar zullen geen dieren worden." Jamie Bell in Defiance De op de spits gedreven tegenstel ling is nogal schematisch, maar het sterke spel van Bondacteur Daniel Graig (Tuvia) en Liev Schreiber (Zus) doet dat vergeten. Zij vormen de spil van de film, die meer interne ellende toont dan ru- zieënde broers. Zo is er de sugges tie dat van vrouwen in ruil voor bescherming seks wordt verlangd. Ook stipt de film de door de oor log veranderde klassenverhouding aan. De ruige Bielski-broers heb ben als meesters in overlevings kunst weinig op met intellectuele joden, die hen nu om hulp vra gen, maar voor de oorlog op hen neerkeken. VLISSINGEN CINECITY Defiance: do, vr en zo t/m wo 16.00, 19.00 en 22.00, za 16.00, 19.00, 21.45 en 0.15 uur; Confessions of a Shopaho lic: do, zo, ma en wo 16.45, 19.00 en 22.00, za 16.45, 19.00 en 0.15, di 17.00 en 19.00 uur; Despereaux: do t/m wo 13.45, zo ook 11.00 uur; Gran Torino: do t/m wo 16.15, 19.30 en 22.00, zo ook 11.00 uur; Hondenhotel (nl): do t/m wo 13.45 en 16.15, zo ook 11.00 uur; Kik kerdril: do t/m wo 14.00, zo ook 11.00 uur; Madagascar 2 (nl): za 14.00, zo 11.00 en 14.00 uur; Marley and Me: do t/m wo 16.00, 19.00 en 21.45 uur; Oor logswinter: do t/m wo 14.00 uur; Au stralia: do t/m ma en wo 13.30 uur; Bolt (nl): do t/m wo 14.00 en 16.15, zo ook 11.00 uur; Role Models: do en zo t/m wo 19.00, vr 19.15 en 22.00, za 19.15, 22.00 en 0.00 uur; Slumdog Millionaire: do t/m wo 16.15 19.00 en 21.45, zo ook 11.00 uur; The Curious Case of Benja min Button: do, zo, di en wo 21.00, vr en za 21.30 uur; The Unborn: za 0.15 SM Rechter, een hit in België uur; Valkyrie: do, zo, ma en wo 19.30, vr en za 19.00 uur; Watchmen: do, vr en zo t/m wo 21.15, za 21.30 uur; Yes Man: do, vr, ma en di 14.00 uur; Budden- brooks: di 14.00 en 19.30 uur (Film by the Sea); Sneak: ma 22.00 uur. GOES MERRAL Confessions of a Shopaholic: do, vr, ma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 36