Beoordeling www.pzc.nl/uit bijgerecht het is tijd voorspruitgroenten 6 Donderdag 19 maart 2009 PZC Wat drink je bij een Ierse maaltijd? Juist: een pint Guinness. De brouwerij van het beroemde bier uit Ierland be staat dit jaar 250 jaar. Het is natuurlijk het perfecte drankje voor bij de Beef Guinness pie van restaurant Celtic Haven. Het is eeri bier voor de liefhebbers: je houdt er van, of je vindt het sme rig. Het Ierse Guinness is dan ook anders dan alle andere bie ren. Het is niet alleen een bier, het is ook een cultuur en de na tionale trots van Ierland. Het donkere bier krijgt zijn kleur doordat een deel van het gerst dat erin zit wordt geroosterd. De brouwerij vindt het trou wens niet prettig dat het bier 'zwart' wordt genoemd: het is robijnrood, kijk maar goed als je het tegen het licht houdt. Dit jaar is Guinness jarig. Het is 250 jaar geleden dat het eerste biertje in Dublin gebrouwen werd. Arthur Guinness tekent in dat jaar het huurcontract voor een brouwerij aan St. Ja mes's Gate in Dublin. Die brou werij staat er nog steeds. Het ge bouw is nu een toeristische at tractie, de drukste van Dublin. Of er iets te vieren valt, is nog niet helemaal duidelijk. Want de Ieren en de Britten drinken steeds minder Guinness. Ze ge ven de voorkeur aan lichtere bie ren, die iets frisser zijn. Boven dien wordt een steeds groter deel van het bier in Ierland thuis gedronken, terwijl Guin ness een echte pubdrank is. In de rest van de wereld gaat het beter. Vooral in Nigeria, de Vere nigde Staten en Kameroen is het bier populair: Guinness wordt in meer dan honderd lan den verkocht en in bijna vijftig landen gebrouwen. Het is het meest verkochte speciaalbier ter wereld. Het inschenken of tappen van een Guinness is een vak apart. Als de barman het goed doet, trekt het wit langzaam op naar de bovenkant van het glas. Om dat effect te evenaren heeft het merk speciale blikken ontwor pen. Bij het opentrekken komt stikstof vrij: na het inschenken is het net of je in de Pub zit. Wie bier uit een flesje serveert, moet oppassen: het moet in twee keer. Schenk het glas tot driekwart vol en wacht tot het bier tot rust gekomen is. Vul het glas daarna bij. Proost. Al dagen droom ik van whiskey brownies met aardbeiensaus en vanille- ijs. Ze staan op de kaart bij Iers restaurant Celtic Haven in Vlis- singen en daar kwam ik pas ach ter toen ik, helemaal voldaan, buiten stond om nog een keer op de menukaart te kijken. En die brownies zijn echt niet de enige reden om nog een keer te rug te gaan. Iers eten... Eerlijk gezegd zou het - bevooroordeeld als ik misschien ben - niet mijn eerste keus zijn. Het is een tekst op de website van Celtic Haven die me over de streep trekt: 'Elke dag serveren wij verse soep van gisteren. Soep is namelijk op zijn lekkerst als alle smaken heerlijk tot rust zijn samen geko men.' Uit die ene zin spreekt een opvatting over koken die eigenwijs en verstandig tegelijk is. En het res taurant is trouwens niet Iers, maar Keltisch, een cultuur die zich over een groot deel van West-Europa heeft uitgestrekt. Celtic Haven zit aan de Nieuwen- dijk, niet de meest aantrekkelijke straat van Vlissingen, maar aan de andere kant kijk je zó vanaf je tafel op de haven. Binnen ziet de zaak er met de mintgroene muren en rieten stoelen meer uit als een Itali aanse ijssalon dan als een Iers res taurant; we hadden iets bruiners verwacht. Zal wel aan die vooroor delen liggen. Dat we vanavond de enige gasten zijn, draagt niet bij aan de gezelligheid, maar dat wordt nooit storend. We krijgen helemaal niet het gevoel dat we te veel zijn. We krijgen een amuse gepresen teerd: een dadel, omwikkeld met spek op een vruchtenchutney. Een fijn hapje: pittig, zoet en fris tege lijk. Als voorgerecht kiest de één voor gerookte zalm met garnalen en honing-whiskey dressing. De honing geeft een bijzonder tintje aan het gerecht. De ander krijgt een hartig taartje met pastinaak, ui, salie en kaas. Het is een mooi gevormd taartje, mét deksel. Het deeg is knapperig en niet te vettig. De vulling is subtieler dan we ver wachtten: zowel pastinaak als salie kunnen soms overheersend zijn, maar daar is hier geen sprake van. Bij het brood krijgen we boter dat van zichzelf al zout bevat. Dat zijn nou de kleine dingen waar we blij van worden: ergens anders moe- Wat oogsten de boeren In deze rubriek elke week een nadere kennismaking met seizoensgroenten. tekst Ondine van der Vleuten foto Mechteld Jansen Als de lente op zich laat wachten en er steeds min der groente van het land komt, zijn er altijd nog de spruit groenten. Dat zijn zaden, bonen of granen die je zelf laat ontkiemen. Ze bevatten dan bijna 30 procent meer vitamine B en 60 procent meer vitamine C dan de oorspron kelijke bonen, zaden of graankor rels. Ze zijn licht verteerbaar en mals. Je kunt ze rauw eten, of na heel kort koken danwel roerbak ken. Bekend is de taugé, afkomstig van mungbonen. Ook alfalfa (lu- zernekiemen) worden in vrijwel el ke supermarkt verkocht. Experi ten we altijd zelf zout op ons brood strooien. Natuurlijk gaan we bij het hoofdge recht voor de klassiekers: Beef Guinness pie, stoofvlees met een deegdeksel. Het pittige rundvlees combineert uitstekend met het zoete van het bier. „Lekker draad jesvlees", is de conclusie. 'Surf'n Turf is - volgens eigenaar Derek Pearson - het andere gerecht dat menteer ook eens met minder be kende kiemen uit de families van de bonen, de granen, kool en uien. Bij de natuurvoedingswinkel vind je zakjes met geschikte soorten en kun je ook meer informatie krij gen over verwerkingsmogelijkhe den. Zo maken graankiemen een zelfgebakken brood extra lekker. Een paar vuistregels. Grote bonen, zoals kikkerkerwten, hebben meer tijd nodig om te ontkiemen dan kleine. Alleen hele zaden en bo nen ontkiemen. Kiemgroenten kunnen niet lang bewaard worden, dus kweek afge meten porties. Hoe? Neem een jampot. Doe er een paar eetlepels goed gespoelde zaden, bonen of graan in en vul af met lauwwarm water. Dek de pot af met gaas of kaasdoek en doe een elastiek om de rand. De eerste nachten moet de pot warm staan; nooit van de kaart gaat. Het is een combinatie van vis (surf) met vlees (turf). De vis is omwikkeld met spek. In wat op het eerste ge zicht alleen een witvisfilet lijkt, blijkt een stuk zalm verstopt te zit ten. Het vlees is vandaag biefstuk, met gebakken champignons. Dat kok Derek oog voor detail heeft, blijkt uit de bijgerechten: ge pofte en vervolgens gebakken aard appel, aardappelpuree en groen ten. Alles vers, alles huisgemaakt. We besluiten met een Ierse whiskey, die niet zuinig wordt ge schonken. Als we weggaan vertelt Pearson ons waarom hij het aan durft om salie in het taartje te stop pen. We kijken hem blijkbaar een beetje glazig aan. „Jullie hebben verstand van eten, en ik van ko ken", lacht hij. Dat eerste betwijfe- licht is dan niet nodig. Giet 's mor gens het water door het gaas af en doe vers water in de pot. Voorzich tig spoelen tot het water helder is, dan het water weer weg laten lo pen. De pot gaat nu weer terug naar een warme plek, op zijn zij. Zet na drie dagen de pot in het zonlicht. Blijf spoelen en uitlekken om verzuring en schimmelvor ming voorkomen. Zo vaak als no dig is om het water glashelder te houden. Kiemen van sojabonen en kikkererwten bijvoorbeeld moe ten vier keer per dag gespoeld wor den. Herhaal dit tot er miniplant- jes gegroeid zijn, niet meer dan een stengel en een blaadje. Soja- scheuten zijn dan wel 10 cm, alfal fa is met 4 cm al 'klaar'. Spoel uit eindelijk de kiemen goed af en haal niet-ontkiemde zaden er uit. Overigens zijn er ook kant en kla re kweekbakjes te koop. Ontkiemde radijszaden, bij De Tuin van Broeder Ludovicus in Middelburg. In Eten doen de PZQ-redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse 'Binnen ziet de zaak er met de mintgroene muren en rieten stoelen meer uit als een Italiaanse ijssalon dan als een I Prijs-Kwaliteit Goed eten, voor een redelijke prijs. Onze rekening bedroeg bijna zeven tig euro, inclusief drank. Entourage Het interieur is niet helemaal onze smaak, maar in de zomer kun je bui ten zitten aan de haven. Bediening Informeel, maar enthousiast, en als geïnformeerd wordt of het smaakt, is dat echt uit nieuwsgierigheid. Conclusie: Bij Celtic Haven wordt met hart en ziel gekookt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 34