www.pzc.nl/uit De Kruisiging selectie Het Zeeuws Orkest Van Dik Hout Zeeuwse Vrouwen Utrecht String Quartet 2 I Donderdag 19 maart 2009 PZC door Jeanette Vergouwen De vastentijd is bij uit stek de periode om passiemuziek uit te voeren. Uitvoeringen van de Passionen van Bach trek ken meestal volle zalen. De mu ziek van Bach blijft boeien, al tijd spannend en grenzeloos mooi. In Zeeland staan er zes passies op het programma. Nederland heeft een duidelijke pas sietraditie. In de weken voor Pasen wordt in heel het land passiemu ziek uitgevoerd. Koplopers zijn en blijven de Passionen van Bach (1685-1750). Hij heeft tijdens zijn leven nooit gedacht en zeker nooit verwacht dat deze composities een dergelijk succes zouden kennen. Het is te danken aan Mendelssohn dat zijn passionen weer werden uitgevoerd. De eerste (her)uitvoe- ring vond plaats in 1829. De mu ziek was wel overgoten met een ro mantisch sausje en het tempo lag laag. Het is pas rond 1970 dat musi ci het romantische vernis er afhaal den. Zij bestudeerden de originele partituren en probeerden de wer ken in de authentieke stijl, in de geest van Bach uit te voeren. De lutheraan Johann Sebastian Bach componeerde, als cantor van de Thomaskirche in Leipzig, de Jo hannes Passion in 1723, zes jaar voor de Matthaus Passion. Beide werken zijn gebaseerd op Bijbeltek sten en aangevuld met teksten van Picander. De evangelist Johannes vatte de stof vrij kort samen met een dramatisch medeleven voor het gebeuren, Matteüs was uitvoe riger en meer bespiegelend van aard. De teksten worden gebracht door de evangelist (tenor) en de Christusfiguur (bas/bariton). De andere solisten en het koor uiten in hun tekstpassages hun medele ven met de gebeurtenissen of be commentariëren deze. Bij de vergelijking van de twee Passionen, valt als eerste verschil op dat er in de Matthaus veel meer aria's en arioso's zijn, bijna dubbel zoveel als in de Johannes Passion. Het koor heeft de taak om de be schouwende teksten en meditaties te vertolken in lyrische koren en koralen. De evangelist vertelt door middel van secco recitatieven bege leid door basso continuo instru menten zoals het orgel/ klavecim bel en de cello. De arioso's van de Christus Worden begeleid door strijkers. De grootste dramatische effecten weerklinken in de volksko- COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bij de PZC. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Liefhebbers van een passie concert, die nu eens niet een Passion van Bach willen ho ren, kunnen naar het orato rium The Crucifixion van Sir John Stainer. Dit werk is gecom poneerd in 1887 voor tenor, bas, vierstemmig koor en orgel. Het duurt ongeveer zeventig minu ten. Het wordt uitgevoerd door het Projectkoor van de Regiona le Zangersbond Zuidwest Ne derland, Jelle Leistra (tenor), Kees van Dis (bas), Margreeth C. de Jong (orgel) onder leiding van Rinus Verhage. Er zijn drie uitvoeringen: zater dag 28 maart in de Nieuwe kerk in Zierikzee, vrijdag 3 april in de Nieuwe kerk in Mid delburg en zaterdag 4 april in de Catharijne kerk in Brielle. In het voorprogramma speelt het blokfluitkwintet Alma del Core o.l.v. Marja de Smet. Alle concerten beginnen om 20.00 uur en de kerk is open vanaf 19.30 uur. De toegangs kaarten kosten tien euro. *nc3ÈÊÊ. ren (turbae) en de aria's van de so listen. Een tweede opmerkelijk verschil tussen de Passionen is dat er in de Matthaus gewerkt wordt met dub- belkorigheid: er zijn twee koren (het volk en de dochters van Zion). Deze koren zingen vaak in dialoog of achtstemmig. Bach maakte bovendien gebruik van twee orkesten en van een dubbel kwartet van solisten. Als derde ver Het Zeeuws Orkest onder leiding van Joan Berkhemer geeft een kor te concertserie met kleine bezet ting en eigen solisten. Op het pro gramma staan werken van de fami lie Bach, Hindemith, Weiner en Dvorak. Donderdag 19 maart, Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 u.; vrijdag 20 maart, De Mythe, Goes, 20.00 uur; zaterdag 21 maart, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. schil mag de deelname van een jongenskoor vermeld worden. Hun bijdrage bestaat uit een he mels klinkende cantus firmus me lodie in het openingskoor 'Kommt Ihr Töchter, helft mir klagen' en de koraalmelodie 'O Mensch, be- De akoestische kant van Van Dik Hout wordt ten gehore gebracht met een concert vol klassieke songs in een verrassende uitvoe ring door deze band. Daarnaast brengt Van Dik Hout ook een aan tal nieuwe nummers ten gehore. Gevoelige rock van het nieuwe al bum zal in het theater ongetwij feld goed tot zijn recht komèn. Donderdag 19 maart, Oude Luxor Theater, Rotterdam, 20.00 uur. wein dein Sünde Gross' van het slotkoor van deel één. Dit koor schreef Bach overigens aanvanke lijk voor de Johannes, maar het verhuisde naar de Matthaus. De Matthaus Passion wordt wel eens de beste opera van Bach ge- Gefascineerd door de leefwereld van hun grootmoeders duiken vier jonge actrices, Gonny Gaakeer, Julia van de Graaff, As- trid van Eek en Angelique de Bruij- ne, in de geschiedenis van de vori ge eeuw. Vrijdag 20 maart, Den Dullaert, Hulst; zaterdag 21 maart, De Stenge, Heinkenszand: dinsdag 24 maart, Stadsschouwburg, Middelburg, steeds 20.00 uur. noemd. Deze uitspraak is geba seerd op de dramatische effecten: de hartstocht die doorbreekt in de volkskoren, de emotie die duide lijk aanwezig is in de aria's, die re gelmatig begeleid worden door een obligate instrumentale partij Het Utrecht String Quartet treedt op als gast in de serie kamermu ziekconcerten van de Stichting Ka mermuziek Zeeland. Dit ensemble behoort tot de top van de Nederlandse strijkkwartet ten. Het wordt gevormd door Eeva Koskinen en Katharine Roudy (viool), Joël Waterman (altviool) en Sebastian Koloski (cello). Vrijdag 20 maart, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. Matthaus Passion in de Sint Baafskerk in Aardenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30