Zeeland Toerist komt niet naar de kust om een 'Hondenbezitter fundamentalistisch' Geen nettenvrije zone voor de kust 18 I Donderdag 19 maart 2009 PZC Een 'duinachtig' landschap moet Zouteiande nieuwe impulsen geven. Bureau BRO noemt het 'de kans van 't zand'. Maar het dorp stribbelt tegen. door Henk Postma Is er nog toekomst voor de Zeeuwse Riyièra? Niet als de kust daar zeewaarts wordt versterkt. Dan riskeert Zoute iande dat het strand verdwijnt. En daarmee ook het toerisme. Dus leeft nu het plan de duinen landin waarts te verbreden. Tot aan West- kapelle. De doorgaande kustweg verdwijnt dan goeddeels onder het zand, evenals sportvelden en gedeelten van recreatieoorden. Geen probleem. Leg verder in het binnenland een nieuwe weg aan. Dan komt zelfs meer ruimte vrij voor toerisme en recreatie. Boven dien, je ontlast Zouteiande van doorgaand verkeer. Dat is de gedachte achter het plan Houtenburg dat het Boxtels bu reau BRO heeft gemaakt in op dracht van de gemeente Veere. Het bureau heeft voorgesteld de duinen veel breder te maken dan voor de kustversterking strikt noodzakelijk is. Zo'n nieuw 'duin achtig' landschap biedt de familie badplaats Zouteiande mogelijkhe den de vakantieganger wat meer te bieden dan een opeenstapeling van vakantiehuisjes en stacaravans waarmee het kustgebied daar nu 'mudjevol' zit. Wil Zouteiande een aantrekkelijke familiebadplaats blijven, dan zul len vakantiedorpen en kampeer plaatsen mogelijkheden moeten krijgen om uit te deien, denkt BRO. Want de toerist eist steeds meer privacy, ruimte en comfort. Daar is nu geen ruimte voor. Aan leg van een breed duinlandschap zou soelaas kunnen bieden. Want dan kan je de toerist daar, direct aan het strand, 'waardevolle plaat sen' aanbieden voor bijzondere vormen van vrij kamperen. Niet hutje bij mudje, maar temidden van de natuur, in huurtent of cha let. Stacaravans horen daar niet. Die kunnen wat verder van het strand een staanplaats krijgen, maar die biedt dan wel flink meer ruimte dan nu, en betere voorzieningen. Het hele gebied kan aantrekkelij ker worden aangekleed met groen. En daar slingeren dan weer routes voor fietsers, wandelaars, ruiters en langzaam verkeer doorheen. Parkeerterreinen zijn taboe. Die komen aan de buitenrand, langs de nieuw aan te leggen weg. Burgemeester en wethouders van Veere hebben het plan enthousiast omarmd, en willen er de komen de jaren handen en voeten aan ge ven. Ondernemers weten dan waar ze aan toe zijn, en kunnen met plannen komen om op de nieuwe mogelijkheden in te spe len. Maar Zouteiande is vooralsnog hui verig voor al die vernieuwings drang. Dorpsraad en ondernemers vereniging zijn bang dat vaste be zoekers en dagjesmensen weg blij ven wanneer de mooiste plekjes, dicht op het strand, worden gere serveerd voor nieuwe vormen van vrij kamperen die veelal slechts be nut zullen worden in het hoofdsei zoen. Zouteiande zou meer gebaat zijn met stacaravans en chalets dicht op de zeewering. De vaste gasten kunnen daar dan vrijwel het hele jaar terecht. Namens de dorpsraad en de ondernemers sprak hotelier Rees Bierens deze week waarschu wende woorden: „Als familiebad plaats trekt Zouteiande veel vaste gasten, zowel verblijfstoeristen als dagjesmensen. Wij vinden dat die zo dicht mogelijk bij de kust hun plek mogen hebben." Maar juist nu Rijkswaterstaat bereid lijkt sta caravans en chalets op de zeewe ring toe te staan, schrijft het plan Houtenburg voor dat die verder naar het achterland worden ver plaatst. Familiebadplaats Zouteiande staat voor de keuze: stacaravans hutje bij mudje? .1 'V"*', ,-y,, -*v~; W v - i door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Voor de Nederlandse kust komt er geen nettenvrije zo ne van 250 meter. Minister Gerda Verburg van LNV heeft geen wettelijke mogelijkhe den om zo'n zone in te kunnen stellen. Verburg heeft dat gisteravond ge zegd in de Tweede Kamer. Sportvissers willen een nettenvrije zone, omdat ze vanaf het strand nauwelijks meer een hengel kun nen uitgooien door het grote aan tal netten van beroepsvissers. De minister van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit gaat een beroep doen op gemeenten waar conflicten zijn tussen sport- en be roepsvissers die hun netten dicht bij de kust hebben neergezet. Gemeenten kunnen via de algeme ne plaatselijke verordening wel maatregelen nemen. door Emile Calon MIDDELBURG - Het is bijna onont koombaar dat ook in Middelburg zeer forse boetes worden uitge deeld aan hondenbezitters die moedwillig hun huisdieren laten poepen op plaatsen waar dat echt niet is toegestaan, vindt wijkmana- ger Karei van de Beek. Als voorbeeld wijst hij naar het Molenwater waar ze willens en we tens het speelterrein van kinderen vervuilen. „En alleen maar omdat ze te beroerd zijn om een stukje- verder te lopen naar het Bolwerk waar ze vrij kunnen poepen." Hij vermoedt ook dat die hondenbezit ters de verbodsborden hebben weggehaald of overgeverfd die daar waren gezet om duidelijk te maken dat daar geen honden ge wenst zijn. „De gemeente heeft ze in ieder geval niet verwijderd." De wijkmanager heeft enkele ma len hondenbezitters aangesproken op hun gedrag maar hij kreeg voor al verontwaardigde opmerkingen terug. Uit hun reacties leidt Van de Beek af dat die hondenbezitters het Mo lenwater als het ware claimen. Het valt hem op dat het vooral men sen zijn die maatschappelijk een op het oog aardige positie hebben bereikt. „Maar in hun gedrag zeer fundamentalistisch denken en rea geren." Hen aanspreken op hun ge drag helpt niet, zo weet hij nu. Om die reden denkt hij dat 'de Utrechtse methode' de enige oplos sing is die de gemeente nog rest. Dat betekent volgens hem strikt controleren en boetes van 250 eu ro uitdelen. „Misschien werkt dat wel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20