'Bomen helpen mee om de wereld gezonder te maken. We laten de kinderen zien dat ze daar ook hun steentje aan kunnen bijdragen' Niet alleen nuttig, maar ook symbool Duizend spaden in Zeeuwse klei Peter Derksen, directeur Stichting Nationale Boomfeestdag PZC Woensdag 18 maart 2009 I 9 eren voor bomen Vele duizenden leerlingen van basisscholen trekken er vandaag met de spade in de hand op uit om bomen te planten. De Boomfeestdag is een jaarlijks terugkerend evenement om kinderen te laten zien hoe belangrijk bomen zijn voor een gezonde leefomgeving. door Joost Sijtsma In ruim vijftig jaar hebben leerlingen van basisscho len meer dan tien miljoen bomen geplant. Dat aantal staat gelijk aan 6.500 voet balvelden met bomen. Vandaag planten zo'n 100.000 leerlingen tijdens de 53ste boomfeestdag nog eens 250.000 bomen en struiken. „Dat zijn veer tig voetbalvelden vol", zegt Peter Derksen, directeur van de Stich ting Nationale Boomfeestdag. „Er worden ook struiken geplant, want een gemeente als Utrecht wil bijvoorbeeld veel vlinderstrui ken om de ecologische ontwikke ling te bevorderen." Dit jaar doen zo'n 350 gemeenten mee aan de boomfeestdag. Dat aan tal is volgens Derksen vrij stabiel. Het aantal leerlingen dat elk jaar meedoet, neemt echter wel ge staag af Dat heeft te maken met de gemeentelijke herindelingen, waardoor de plantsoenendiensten met hetzelfde aantal mensen meer moeten doen. En dan worden niet alle scholen aangeschreven om mee te doen aan de plantdag. De organisatie berust namelijk vooral bij de gemeenten. Zij bena deren de scholen, bepalen de plantlocaties en regelen de aan voer van de bomen die door Ne derlandse kwekerijen worden gele verd. De Stichting Nationale Boomfeestdag houdt haar boom feestdag in Eindhoven. Daar wordt het planten van bomen vandaag groots aangepakt, met onder meer de aanwezigheid van prins Ham- zah uit Jordanië - voorzitter van de Jordaanse Stichting Boomfeest dag - en verschillende bewindslie den. In,i9i9 was er voor het eerst in Ne derland sprake van een boom plantdag. Op 27 november van dat jaar plantten 240 leerlingen van de lagere scholen in Arnhem beuken langs de oprijlaan van Kasteel Doorwerth. Het was een eenmali ge gebeurtenis. De huidige jaarlijk se traditie van Boomplantdag, of wel Boomfeestdag, begint pas in 1957. Drie jaar daarvoor uitte de FAO, de voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties, haar bezorgdheid over de ontbos sing. In veel landen leidt het kap pen van bossen tot erosie en woes tijnvorming, werd al in 1954 gecon stateerd. In 1956 richtte Staatsbosbeheer in Nederland het Landelijk Comité Boomplantdag op. Het doel was de belangstelling voor bomen en bossen te vergroten. De jeugd, die immers de toekomst heeft, was daarbij de belangrijkste doelgroep. Er werd besloten een jaarlijkse Boomplantdag te organiseren waarbij kinderen hun eigen boom zouden planten. Apeldoorn kreeg de primeur. Op 10 april 1957 plant ten ongeveer 1600 kinderen een boom. In 1980 werd het comité omgedoopt tot Stichting Nationa le Boomfeestdag. Die naamsveran dering geeft aan dat het om meer gaat dan 'alleen' het planten van bomen. „Het hoofddoel is kinderen te to nen hoe belangrijk bomen zijn," zegt Derksen. „Bomen helpen mee om de wereld gezonder te ma ken. We laten de kinderen zien dat ze daar ook hun steentje aan kunnen bijdragen. Zij zijn tenslot te de volwassenen van de toe komst. De leerlingen van de basis scholen krijgen na het planten al tijd een lineaaltje uit productiebos- sen. Het aardige is dat veel ouders, die nu met hun kinderen bomen planten, dat lineaaltje nog steeds hebben." Het is wel te hopen dat de gemeen ten goed nadenken over de plant locaties. Zodat de bomen niet over een jaartje of wat op een niet erg handige plaats blijken te staan. Het komt namelijk regelmatig voor dat door de gemeente geplan te bomen moeten wijken voor bij voorbeeld het verbreden van een weg. „Nederland gaat doorlopend op de schop en dat is de laatste twintig jaar enorm in omvang toe genomen. Er worden industrieter reinen aangelegd en Vinex-wijken gebouwd", zegt Frank Moens van de Bomenstichting, die zich bezig houdt met de bescherming van bo men in de woon- en werkomge ving. „De gemiddelde levensduur van dergelijke bomen is zo'n twin tig jaar. Er worden veel bomen ge plant, maar ze worden niet zo oud. De bomen moeten vaak wij ken voor de aanleg van kabels of een nieuwe riolering. Dat is een enorme kapitaalvernietiging." Het probleem is niet alleen dat de bomen plaats moeten maken voor bijvoorbeeld een bredere weg. Ze kunnen ook beschadigd raken door graafwerkzaamheden. Moens: „Een boom is een levend iets. Als die in het groeiseizoen een maand zonder water zit, merk je pas na een tijdje dat de boom af sterft. We proberen mensen en ge meenten op te voeden, maar dat valt niet altijd mee. Dat komt door dat er ook andere belangen zijn, want iedereen wil graag stromend water en internet." Een boom is niet alleen nuttig door het opnemen van C02 en het leveren van zuurstof, maar spreekt door zijn vaak imposante uiterlijk ook tot de ver beelding. Doordat de wortels in de grond zitten en de takken naar de hemel reiken, wordt de boom in veel culturen ge zien als een symbool voor het verband tussen hemel en aarde. De bladeren geven de levenscyclus weer van afsterven en heropleving. Op grafmonumenten staat de boom symbool voor het leven, de vruchtbaar heid van de aarde of voor de wederop standing. Het plotseling eindigen van het leven wordt gesymboliseerd door een afge broken boom. De druiventros op een grafzerk ver wijst naar het wachten op de verrijze- nis. De druiventros wacht immers op de pers die de druiven verandert in wijn. En wijn staat symbool voor het bloed van Jezus waarmee Hij de zon den van de wereld op zich heeft geno men. Het hout van de eik werd als onvergan kelijk beschouwd en stond symbool voor onsterfelijkheid. In de oudheid werd aan overwinnaars een lauwer krans van eikenbladeren gegeven als teken van onvergankelijke roem. De olijfboom is een symbool voor ge rechtigheid, vrede en vroomheid. Bij heilige rituelen werd dan ook olijfolie gebruikt. De palmtak symboliseert de 1 ning op de dood. In de oudheid kre gen atleten een palmtak als teken van de overwinning. Koningen en keizers werden na de overwinning binnenge haald over een weg- die bedekt was met palmtakken. De palmtak werd door de christenen overgenomen als symbool van dege nen die waren gestorven, in het bijzon der de martelaren. De treurwilg is het symbool voor rouw en verdriet. De hangende tak ken symboliseren de stroom tranen die in de grond verdwijnt. De wilg was voor de Germanen het symbool van de dood. Het planten van een meiboom is een vruchtbaarheidsrite om bij het begin van de zomer de ontwakende natuur te huldigen. De levensboom of boom des levens wordt in het bijbelboek Genesis ge noemd als de boom die door God werd geplant. De vruchten van de boom geven eeuwig leven. De eerste boomplantdag in Apeldoorn, op 10 april 1957. foto Spaarnestad Fotoarchief/ANP Ruim duizend kinderen doen vandaag in Zee land mee aan de jaarlijk se boomfeestdag. De activitei ten variëren van het echt plan ten van bomen in bijvoorbeeld Goes en Hulst, tot het knotten van wilgen op Noord-Beveland en een bomenspeurtocht in het ornithologisch bosje in Ril land. Alleen Kapelle doet dit jaar niet mee. Vlissingen viert boomfeestdag in oktober in Oost-Souburg als samen met de scholen struiken en bomen worden geplant. Zeeland is de provincie waar de meeste gemeenten mee doen aan de Nationale Boom feestdag. Schouwen-Duiveland is dit jaar de gemeente die extra in het zonnetje staat. De nieuwe burgemeester G. Rabe- link geeft om vijf over tien van ochtend het startsein door een esdoorn te planten op de Zand weg (ter hoogte van nummer 37), samen met de kinderen uit de groepen 7 en 8 van de Theo Thijssenschool in Zierikzee. In totaal doen op Schouwen-Dui veland 27 scholen mee. v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9