Adriaanse garantie voor cultuurschok Skil gaat met negen Verslaggever gaat zeven dagen genieten van slecht voetbal Mogelijke PSV-coach zorgde overal waar hij kwam voor opwinding. Amsterdammer met diepgang Cyril Rosman begint vandaag in Wales aan avontuur door Europa. Franse organisatie gunt Nederlandse ploeg een wildcard. 3 2 I Woensdag 18 maart 2009 PZC W door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Zonder ooit met PSV te hebben geflirt, legt Co Adriaan se in oktober 1997 uit wat hem zo bevalt aan de cultuur bij Philips. „Kijk eens naar Jan Timmer en Cor Boonstra", onderwijst hij. „Toen het slecht ging met het be drijf, zetten zij meteen de hele boel op zijn kop." Ruim een decen nium later is de flirt een feit. In Eindhoven wordt serieus gedacht aan het aantrekken van de huidige coach van Red Bull Salzburg. Als Adriaanse zijn lovende woor den over Philips uitspreekt, is hij net enkele maanden trainer van Willem II. Na vijfjaren in de luw te maakt hij een overdonderende rentree in het topvoetbal. Zijn mis sie: „Een zeer geavanceerde speel wijze inbrengen. Een dwingende, agressieve stijl die je altijd kunt handhaven. Als ik ergens kom wil ik direct presteren. Winnen, win nen, winnen - dat is wat mij drijft. Met mooi voetbal." Adriaanse zorgt zijn hele leven al voor opwinding. Zijn denkbeelden zijn vernieuwend en omstreden. Hij hangt lijstjes op met de vetper centages van de spelers ('dat vin den ze niet leuk'), kosten voor een diëtiste moeten de spelers zelf be talen. Spelers die falen, benoemt hij in de pers met naam en toe naam. In zijn concept spelen de drie aanvallers binnen een gelijkzij dige driehoek van twintig meter. De meest aanvallende middenvel der staat daar tien meter achter. Op alles wat fout gaat, staat een sanctie. „Straffen is heel functio neel." Iedere speler krijgt twee- 'Als er één verzaakt, betekent dat de dood van een ander' maal per jaar een functioneringsge sprek. Na elke wedstrijd beoor deelt hij zijn spelers met een cijfer van één tot en met tien. Ook be oordeelt de speler zichzelf. „Als tussen die beoordelingen een ver schil zit van meer dan twee pun ten begrijpen wij elkaar niet." Dis cipline is heilig. „Als er één ver zaakt, betekent dat de dood van een ander." Hij let erop of de spe lers hun auto in het goede vak par keren, met de neus naar voren. Zelfheeft hij 'nog nooit één prop je op straat gegooid'. De lunch met de spelers kan pas aanvangen als Adriaanse heeft ge zegd: heren, eet smakelijk. „An ders begint een speler die honger heeft al vijf minuten eerder en be legt hij vlug zijn boterhammen met lekkere vleeswaren en heeft een ander dus niets meer." Wie niet mee wil, valt af Bij Willem II moet de koffiejuffrouw verdwij nen, omdat zij niet bijdraagt aan een topsportcultuur. Hij typeert zichzelf als iemand, die 'alles verstandelijk benadert'. „Ik denk in structuren. Een systeem, een organisatie en een rationele be nadering zijn beter uit te leggen dan een gevoel." Het team gaat bo ven het individu: „Ik zou Romario nooit in mijn elftal willen hebben, hij heeft PSV kapotgemaakt." Na de cultuurschok volgt steeds bijna hetzelfde patroon. Een over donderende entree, gevolgd door een korte, zeer succesvolle periode en uiteindelijk een pijnlijk vertrek, omdat trainer en club (of spelers) op elkaar zijn uitgekeken. Op dat moment wordt hij ontslagen of neemt hij ontslag. Beroemde uitspraken Over oud-PSV-voorzitter Harry van Raaij: „Een sprekende lam penkap." Over de oefenstof van Ruud Gullit: „Van een lager niveau dan bij de gemiddelde club in Nederland." Over de benoeming van Marco van Basten tot bondscoach: „Een goed paard maakt nog geen goede ruiter." Enkele jaren geleden sprak Co Adriaanse een opvallende wens uit. „De beste van Nederland wil ik zijn." Een overstap naar PSV lijkt daartoe de laatste kans, want bij Feyenoord willen ze hem niet, constateerde hij twee jaar terug. „Daar willen ze een eenvoudige trainer, die de mouwen op stroopt. Ik ben een Amsterdammer met diepgang." Na elke wedstrijd waardeert Co Adriaanse zijn spelers en zichzelf met een cijfer tussen de één en de tien. „Als tussen die beoordelingen een verschil zit van meer dan twee punten begrijpen wij elkaar niet." foto Herbert Neubauer door Edward Swier DEN HAAG - Het wordt een zoek tocht naar de charmes van een sport die almaar meer verworden lijkt tot een commercieel circus. El ke dag voetbal oké, maar niet elke dag Champions League. Cyril Ros man, liefhebber van voetbal én gek op stadions, zal vanaf vandaag zeven dagen lang, in zeven ver schillende landen, op de tribune zitten en daarvan verslag doen op internet via www.pzc.nl/sport/ voetbalineuropa. Rosman gaat genieten van, zo heeft hij stiekem de angst, vooral veel slecht voetbal. „Ik kan me er nu al op verheugen." Het kan toch haast niet anders dat het niveau in de tweede divisie van Wales abo minabel is, dat er in Oostenrijk weinig briljant wordt gespeeld. „Maar de beleving, de sfeer, daar gaat het me om. Ik denk dat ieder een van voetbal kan genieten." Rosman is wat dat betreft bevoor recht: elke dag een wedstrijd, elke dag een ander stadion, een ander land. Meestal minstens 600 kilo meter verderop. „Er is dus inder daad iedere dag voetbal, ergens in Europa." Wie de spits is van Ton Pentre, de eerste club die hij be zoekt, kan Rosman zonder spie ken niet zeggen, maar vanavond zit de verslaggever in Ynys Pare bij deze club uit de Welsh League Di vision One. Op de routeplanner staan komen de week zo'n vijfduizend kilome ters ingepland, die hij zal afleggen in de auto. Zijn koffer gaat op voor hand niet al te vol. „Er móet ruim te blijven voor clubsjaaltjes en an dere souvenirs." O Met cameraman Laurens Ver woest zal Rosman dagelijks ver slag doen. Via twitter (www.twit- ter.com/cyrilrosman) en een blog van deze krant (www.pzc. nl/sport/voetbalineuropa). door Ad Pertijs OUDENAARDE - Met Skil-Shimano krijgt Nederland sinds lange tijd weer een tweede ploeg in de Tour de France. Organisator ASO liet gis teren weten dat het team samen met Cervelo en Agritubel een wild card krijgt voor de ronde. „We gaan in ieder geval met negen debutanten naar Frankrijk", zegt ploegleider Rudie Kemna over de renners met wie hij straks in juli ten strijde wil trekken in de groot ste wielerwedstrijd op aarde. Het team heeft louter coureurs in dienst die nog nooit eerder de Tour hebben gereden. „Wij staan voor fris en enthousiast wielrennen", zegt Kemna, voor wie de ronde al even nieuw is als voor zijn renners. Skil werkt vol gens hem al enkele jaren naar zijn Tourdebuut toe. „Maar toen organi sator ASO vorig jaar opperde om ons een wildcard te geven, hebben we gezegd dat we er toen nog niet aan toe waren. Nu wel. Vorig jaar reden we Parijs-Nice met klassie- kerspecialisten. Dat was te mer ken. Dit jaar hebben we de ploeg in de breedte versterkt en dat was ook weer te merken. Nu bleven er zes aanhangen als het omhoog ging." Skil haalde afgelopen winter onder meer Koen de Kort en Theo Eltink in huis. Twee ronderenners die bij hun oude ploegen (Liberty/Astana en Rabobank) nooit de kans kregen om de Tour

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 94