Een boekje om insecten op te zoeken Studentenveiling voor Space Station Vlissingers opgepakt en snel weer vrijgelaten Gemeente niet op de hoogte van inrichting s Ingebruikname orgel Kampen Natuurlijke vijanden eten luizen op akkers van Sjaak de Bree op. Zestienhoven PZC Woensdag 18 maart 2009 21 UTRECHT - Er valt te bieden op in boedel én levende have. Bij de vei ling die vandaag in het Utrechtse eetcafé De Dijk voor het Zeeuwse project Space Station wordt gehou den, kan onder meer worden inge zet op een date. Het initiatief voor de veiling is genomen door Pi- ter-Jan Goodijk. Hij is de zoon van artistiek leider Ariene van Westen van Space Station, een project voor meervoudig complex gehan dicapte mensen. Als lid van de goe de doelencommissie van studiever eniging Perikles (behorende bij de studie bestuurs- en organisatiewe tenschap) in Utrecht heeft hij de veiling op poten gezet. De baanbrekende workshops van Space Station worden daarmee el ders in Nederland onder de aan dacht gebracht. De initiatiefne mers van het project zijn druk doende om Space Station ook in Zeeland breder te trekken. Het plan is de workshops, onder de naam Edoekatie, onder dak te brengen bij het ROC in Goes. „We proberen het op die manier meer te verankeren", vat Van Westen het doel samen. Studenten (wel zijn, kunst) zouden bijvoorbeeld een bijdrage aan het project kun nen leveren. Cursusmateriaal is in de maak. Het wachten is op subsi die van de provincie Zeeland. Met veel genoegen denken we terug aan de Open Dag van zaterdag 7 februari. De belangstelling was overweldigend! Velen zijn benieuwd naar het eindresultaat in de Nieuwe Kerk van Kampen. Op vrijdag 3 april zal er speciaal een bus naar Kampen rijden voor belangstellenden om het orgel te kunnen zien en horen. De ingebruikname is een muzikaal uur rondom het orgel. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij René Nijsse: 0113 -581175 of reneniisse@hetnet.nl Hoe belangrijk is de agrarische sec tor nog voor Schouwen-Duiveland In deze serie worden de verschillende deelgebieden belicht. Vandaag de agrariër als natuurbeheerder. door Inge Heuff ZONNEMAIRE - Sjaak de Bree uit Zonnemaire is akkerbouwer met zo'n zeventig hectare grond. Daar naast heeft hij met zijn zoon een schapenbedrijf van nog eens ruim 25 hectare. De Bree doet de laatste jaren aan natuurbeheer. Hij pro beert ervoor te zorgen dat insec ten de bestrijding van luizen over nemen. Dat lukt meestal goed. Het begon met project Zonne straal. In de polder van Bommen- ede werden agrariërs gezocht die op de keerranden van hun akkers bloemzaad wilden uitzaaien. Het doel was om de biodiversiteit van bloemen, planten, insecten, vogels en zoogdieren te vergroten en om kleur aan het landschap te geven. Stichting Zonnestraal, een initia tief van Agrarisch Schouwen-Dui veland, zorgde voor subsidie en al le boeren in de polder deden mee. Inmiddels heeft het project zich uitgebreid naar andere delen van Nederland. Vijf jaar geleden zette Sjaak de Bree de volgende stap. Toen werd hem gevraagd om mee te werken aan het project Functio nele AgroBiodiversiteit (FAB). „Daar had ik nog nooit van ge hoord, maar de uitwerking is tame lijk eenvoudig", vertelt De Bree. „Je zorgt ervoor dat je bloemen in de akkerranden interessant zijn voor de 'goede' insecten. Zij moe ten de luizen op de gewassen vre ten. Elke week kwam een man van dit project de akkers controle ren op het aantal luizen. Als het er echt teveel waren moest ik alsnog spuiten, maar meestal werden ze opgegeten door lieveheersbeestjes, gaasvliegen, sluipwespen en ande re insecten." Samen met drie colle ga's uit de omgeving werd 240 hec tare bestreken. Vier jaar lang zijn de akkers bezocht om te zien hoe de luizen het aflegden tegen hun natuurlijke vijanden. De Bree is po sitief „Ik'zie echt resultaat. Soms loop ik door de akker en dan zijn er heel veel luizen, dan houd ik het extra in de gaten en opeens is er helemaal niets meer; zijn ze alle maal opgevreten." De akkerbou wer spuit aanzienlijk minder ge wasbeschermingsmiddelen en dat scheelt hem op jaarbasis enkele honderden euro's. Zo spuit hij niet meer in juni voor aardappeltoplui- zen, zij worden opgegeten. „Vroe ger spoot ik de luizen gelijk met de aardappelziekte. Als ik nu spuit, moet ik er wel extra voor rijden, dat kost tijd, en is het met een duurder middel dat alleen de lui zen dood." De Bree is ook meer tijd kwijt met de controles. „Het project is na vier jaar afgelopen. Nu moet ik zelf het zaad inkopen en de akkers controleren. Maar ik heb er wel aardigheid in. Ik ben vaak met die man meegelopen en ik heb een boekje waar ik de insec ten en hun eitjes in kan opzoe ken." Niet alleen zijn er meer in secten gekomen, ook ziet De Bree meer fazanten, patrijzen en zelfs kwartels. En aan het groeiende aantal torenvalkjes merkt hij dat ook muizen blij zijn met de akker randen. „Misschien dat ik nog een overhoekje met maïs ga zetten dat de hele winter blijft staan. Dan hebben die fazanten en kwartels ook 's winters dekking en eten." Functionele AgroBiodiversiteit (FAB) Het project FAB is als pilot uitgevoerd in Zonnemaire, Colijnsplaat, IJzen- dijke en de Hoekse Waard. Deze projecten tonen aan dat er veel maatschappelijke baten behaald worden. Maar ook dat akkerbouwers die baten onvoldoende gecompen seerd zien in financiële bijdragen voor bedrijfskosten en investeringen. Aan FAB doen akkerbouwers, vollegrondtelers en (melk)veehouders mee. VLISSINGEN - Met de aanhouding van twee Vlissingers, zondag avond, denkt de politie een gewa pende overval te hebben voorko men. Rond acht uur verrichtte een arres tatieteam van de Koninklijke Mare chaussee de aanhouding op de Pre sident Rooseveltlaan in Vlissingen, zo liet de politie gisteren weten. Volgens een woordvoerster had de politie betrouwbare informatie dat de twee iets ernstigs van plan wa ren. Om die reden werd het arres tatieteam van de marechaussee op geroepen. De arrestatieteams van de politie konden op dat moment niet in Zeeland worden ingezet. De Vlissingers, volgens getuigen forse mannen, werden verhoord. Daarbij en tijdens een huiszoeking zijn geen harde bewijzen voor een overval gevonden. Ze zijn diezelf de avond vrijgelaten. Be! vandaag nog voor een afspraak in MEDiNOVA Vliegveldweg 65, Rotterdam t: 010-2989898 of MEDINOVA KLEIN ROSENDAEL Rosendaaiselaan 30, Rozendaa! t: 026-3620680 www.medinova.com KORTGENE - Wethouder Adri van der Maas van de gemeente Noord-Beveland ontkent stellig dat hij al in januari op de hoogte was van het plan om van De Vliet- hoeve in Kortgene een gesloten jeugdinrichting te maken. Gedeputeerde Staten geven op vra gen van de Partij voor Zeeland aan dat zij van de woningbouwcoöpe- ratie RWS hebben begrepen dat Van der Maas al in januari van het plan wist. „Dat is pertinent niet waar. RWS heeft wel informeel op ambtelijk niveau gevraagd of er mogelijkheden waren voor een ge sloten inrichting. Daarop hebben wij een protocol opgesteld, om dit soort verzoeken in goede banen te leiden. Dat protocol moest nog aan de raad worden voorgelegd, maar zover is het dus nooit meer gekomen. Formeel is de gemeente Noord-Beveland nooit gevraagd." Agrariër Sjaak de Bree doet aan natuurbeheer foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81