Ex-dj raast naar de macht Tortis-onderzoek is mislukking' Extreem rechts 'in' bij Duitse jongeren Zeeuws Sicilië jaagt op moordlustige zwerfhonden MINDERHOUD De mooiste foto's van internationale persbureaus President Madagaskar buigt voor jonge burgemeester. Paus: condooms geen oplossing voor aids Gevangenen gijzelen bewaarders op Curasao 'Borat' betrapt bij training militairen VS Tribunaal veroordeelt Krajisnik tot 20 jaar cel Belgisch politicus wil alcoholtest voor raad Meer jeugd actief bij neonazigroepen dan in 'gewone' partijen. Trendy Oppositie en politicoloog kraken rapport commissie. Ook Luxemburg maakt euthanasie legaal Vliegtuig crasht bijna door rijles op baan PZC Woensdag 18 maart 2009 7 Bekijk het album 'Wereld in beeld' op www.pzc.nl/foto De jeugdig ogende Andry Rajoelina neemt triomfantelijk intrek in het presidentiële paleis. foto Jerome Delay/AP ANTANANARIVO - Vond er een slui pende staatsgreep plaats of zorgde een volksopstand voor de machts wisseling op Madagaskar? Die vraag ligt op ieders lippen sinds president Marc Ravalomanana van het eiland voor de oostkust van Afrika gisteren aftrad. Hij droeg de macht over aan de hoogste officier in het leger. Maar stafchef, kolonel Andre Ndriarijaona, verklaarde dat het beter is dat oppositieleider Andry Rajoelina een overgangsre gering gaat leiden. Rajoelina had op dat moment al triomfantelijk zijn intrek genomen in één van de presidentiële paleizen. In een jaar tijd heeft de 34-jari'ge oppositieleider Madagaskar op zijn kop gezet. Op 12 december 2007 werd hij gekozen tot burge meester van de hoofdstad Antana narivo en zette vervolgens frontaal de aanval in op de zittende presi dent Mare Ravalomanana (59). De jeugdig ogende Andry Rajoeli na is een dynamische politicus, die door zijn aanhangers TGV wordt genoemd, naar de Franse hogesnelheidstrein. Rajoelina nam de afkorting over en verzon een bijpassende naam voor zijn politie ke beweging: Tanora Gasy Vonona (Jonge Dynamische Malagassiër). De jonge politicus begon zijn car rière midden jaren negentig als or ganisator van evenementen en pro fessioneel dj. Rajoelina is een suc cesvol ondernemer. Zo bezit hij een reclamebedrijf Daarnaast is hij eigenaar van het populaire tv- en radiostation Viva. Rajoelina beschuldigde de presi dent ervan dat die Madagaskar dic- latie van de rechtsgang door de vo rige Belgische regering in de zaak-Fortis. Volgens commissielid Gerolf Anne- mans van Vlaams Belang is er alles aan gedaan om ex-premier Yves Leterme en oud-justitieminister Jo Vandeurzen, die in december moesten aftreden naar aanleiding van 'Fortisgate', te beschermen in plaats van de waarheid boven te halen. „Ik ben zwaar ontgoocheld. Zes VATICAANSTAD - In de strijd tegen de ziekte aids is het uitreiken van condooms niet de oplossing. Dat zei paus Benedictus XVI gisteren tegen journalisten aan boord van het vliegtuig dat hem naar de Cen- traal-Afrikaanse staat Kameroen bracht. De leider van de RK-Kerk noemde aids 'een tragedie waar aan niet alleen met geld een einde kan worden gemaakt'. WILLEMSTAD - Gevangenen van de Bon Futuro-gevangenis op Cura sao hebben gisteren korte tijd twee gevangenbewaarders gegij zeld. Dat heeft een woordvoerder van de gevangenis gezegd. Volgens hem zouden vijf gevangenen in de chaos die ontstond zijn ontsnapt. Een van hen is al weer opgepakt. De gijzeling van de bewaarders was vermoedelijk een afleidings manoeuvre. tatoriaal leidt. Een dag nadat hij een regeringskandidaat versloeg voor de burgemeesterspost besloot de regering Viva-tv te sluiten om dat het een interview had uitge zonden met een voormalige presi dent. Het station van Rajoelina zou de vrede en veiligheid in ge vaar hebben gebracht. Veel andere weken heeft het onderzoek ge duurd. Het is tijdverspilling ge weest", zegt de Vlaamse oppositie leider Jean-Marie Dedecker. Ook de Gentse politicoloog Carl Devos is kritisch. „Er is maar één duidelij ke winnaar: de antipolitiek." Er zou in de zaak-Fortis sprake kunnen zijn van beïnvloeding van de rechtsgang, luidt de wel erg va ge conclusie van de parlementaire onderzoekscommissie, die morgen haar eindrapport aan het Bel- Borat-acteur Sacha Baron Cohen ANNISTON - Borat-acteur Sacha Ba ron Cohen heeft zich uitgegeven voor een Duitse journalist en zich zo toegang verschaft tot een mili taire academie in de Verenigde Sta ten. Hij wurmde zich vervolgens in Fort McClellan in Anniston (Alaba ma) in een uniform en nam aan een offïcierstraining deel. Hij viel pas door de mand, toen een kadet hem herkende. nieuwszenders zonden het inter view ook uit, maar werden niet ge sloten. De afgelopen maanden organiseer de Rajoelina een reeks manifesta ties tegen de regering. In januari kwamen meer dan honderd men sen om het leven tijdens rellen na afloop van een betoging. gische parlement voorlegt. De commissie werd opgericht na de val van de regering-Leterme, op 19 december 2008. Aanleiding was de rechtszaak, aangespannen door on tevreden aandeelhouders van For- tis, die vonden dat het Franse BNP-Paribas te weinig had betaald voor de bank. Medewerkers van Leterme en Vandeurzen zouden de rechtelijke macht hebben wil len beïnvloeden om de Fortis-deal te redden. DEN HAAC - Het Joegoslavië-Tribu- naal heeft gisteren Momcilo Krajis nik (64) in hoger beroep veroor deeld tot twintig jaar gevangenis straf Krajisnik was tijdens de oor log in Bosnië (1992-1995) een van de sleutelfiguren van de leiding van de etnische Serven, naast Ra dovan Karadzic, Ratko Mladic en Biljana Plavsic. Hij werd eerder in 2006 veroordeeld tot 27 jaar cel. BRUSSEL - Het christendemocrati sche raadslid Walter Vandenbo's- sche wil een alcoholtest voor verga deringen van de gemeenteraad van Anderlecht, deelgemeente van Brussel. „Sommige wethouders vertonen ernstige tekenen van al coholmisbruik", zei Vandenbos- sche gisteren. Hij doelt op 'verwar de antwoorden van sommige wet houders'. Zijn plan krijgt steun van wethouder Fabrice Cumps. BERLIJN - Meer Duitse jongeren zijn actiefin extreem rechtse bewe gingen dan in de 'gewone' poli tiek. Dat blijkt uit een gisteren ge publiceerd onderzoek in opdracht van het Duitse ministerie van Bin nenlandse Zaken. Het is schokkend dat extreem rechts succesvoller is bij het wer ven van mannelijke jongeren dan de gevestigde politieke partijen, al dus de auteur van het rapport. Het landelijke onderzoek is in 2007 en 2008 uitgevoerd onder 45.000 scholieren tussen de veertien en zestien jaar. Van de jongens in die leeftijdscategorie is vijf procent aangesloten bij een neonazigroep, terwijl twee procent betrokken is bij de reguliere politiek. Het per centage meiden bij extreem recht se groepen ligt op 2,6 procent. |"J<I Er zijn meer Duitse jongeren ac- tief bij neonazigroeperingen dan in reguliere politieke partijen. Dat is de uitkomst van een onder zoek. ROME - Een Duitse toeriste is giste ren op Sicilië ernstig toegetakeld door zwerfhonden die sinds enke le dagen de buurt onveilig maken en al een jongen van tien hebben gedood. De 24-jarige vrouw werd aangevallen op het strand bij Sci- cli, in het zuiden van het Italiaan se eiland. De honden zijn volgens de autori teiten van een inwoner van Scicli die tientallen honden in huis heeft. Hij zou slecht voor de die ren zorgen en ze weinig te eten ge ven. Na de dood van de jongen werd hij opgepakt en aangeklaagd wegens doodslag. De aangevallen Duitse is naar een ziekenhuis in Catania gebracht en daar geopereerd. Volgens een red dingswerker die in de traumaheli kopter meevloog, verkeert zij in le vensgevaar en is ze vooral in haar gezicht ernstig verwond. EIGEN REPARATIE-ATELIERS JUWELIER Zuidstraat 66 Westdijkstraat 27 I WESTKAPELLE ARNEMUIDEN www.juwelierminderhoud.nl door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - 'Een mislukking'. 'Een slap aftreksel van wat het kunnen zijn'. Zo omschrijven de Belgische oppositiepartijen het eindrapport van de parlementaire commissie die onderzoek deed naar manipu- LUXEMBURG - Na Nederland en Bel gië is Luxemburg het derde land in de EU waar euthanasie onder voor waarden mogelijk is. Een wet voor medische hulp bij levensbeëindi ging trad gisteren in werking in het groothertogdom. Terminaal zieken kunnen hun leven laten beëindigen als ze toestemming krij gen van minstens twee dokters en een panel van experts. MANILA - Een vliegtuig met tachtig passagiers aan boord is gisteren in de Filipijnen aan een ramp ont snapt. Het vliegtuig raakte de lan dingsbaan al van het vliegveld van Legazpi, maar de piloot steeg snel weer op toen hij ineens een auto op de baan zag rijden. In het voertuig zat de zoon van een luchtvaartfunctionaris, die zijn vriendin rijles gaf De man is geschorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7