laat je de kracht van taal ervaren Over-grootmoeder van David kwam uit Moab noèder van 1 uit Moab Sjef Lommen nieuwe rector Pieter Zeeman ZATERDAG 28 MAART NVM OPEIM HUIZEN ROUTE 'Vijftig procent van de Nederlanders spreekt geen Nederlandsmaar 'De belangrieke booschap is dat God geen God is eigen dialect of zijn moerstaal, werkgroeplid Ben Hoexum. den Eêre van aolle volken', uit het ouddorps dialect. van eên volk, ma „Het verhaal van Ruth leent zich bij uitstek voor W S PZC Woensdag 18 maart 2009 1 9 geldt als vliegwiel. Margriet deelt haar voorliefde voor taal en tekens met Jan Kouwen. Zijn voorstel het verhaal van Ruth in verschillende dialecten Voor te dragen viel ook in een welkome voedingsbodem bij de werkgroep Horizon. Deze werkgroep organiseert ter afwisse ling op de kerkdiensten van de Vrijzinnige gemeente met regel maat lezingen, muziekoptredens of presentaties. Doel daarvan is vanuit de kerkelij ke beleving met wat bredere activi teiten onderlinge contacten tussen mensen te leggen. „Het verhaal van Ruth leent zich bij uitstek voor deze presentatie", benadrukt Ben Hoexum. „Het gaat over hoe je als vreemdeling in een ander land binnen kunt komen. Taal is vaak de eerste barrière." Volgens Kouwen is de relatie met het hier en nu overduidelijk. Het betreffende bijbelverhaal gaat over Elimelech en Naomi die met hun twee zoons wegens hongersnood weggaan uit Israël. Zij gaan naar het land Moab. In feite zijn zij eco nomische vluchtelingen. „In ons land stellen wij met een inburge- ringscursus nieuwkomers onder meer de eis Nederlands te leren", zegt Kouwen. Hoexum vult aan: „In dat opzicht mogen we ook wel kritisch naar onszelf kijken. Vijftig procent van de Nederlanders spreekt geen Nederlands, maar het eigen dialect of zijn moerstaal." Emotie, historie, de hang naar nos talgie zijn belangrijke aspecten bij deze presentatie initiatiefnemer Jan Kouwen. taalgebruik, constateert Kouwen. Hij benadrukt hoe bepalend uit spraak, intonatie en stiltes zijn om een verhaal te doen overkomen. Ruth ï-to wordt, in fragmenten in steeds verschillende dialecten verteld. Daar is enige moeite voor gedaan. Sommige passages zijn spe ciaal voor deze presentatie in een dialect vertaald. Dat geldt voor het stukje in het Overijssels. „In het dialect uit het noordwesten van Overijssel", zegt Hoexum, want dat luistert nauw. Voor de passage in het West-Brabants, een dialect uit de buurt van Huijbergen, deed de werkgroep een beroep op een Brabantse die tegenwoordig in Zie rikzee woont. Zij gebruikte da?:- voor een mix van de katholieke Willibrordusvertaling uit 1996 en de zogeheten NBG-vertaling (1951). Ook de Limburgse passage is er speciaal voor deze gelegen heid gekomen. Voor de gedeelten in het Zeeuws wordt gebruikt ge maakt van de Re giolecten, ofwel de bijbelvertalin gen in het Noord - Zeeuws door de werkgroep van het Kerkje in Ellewoutsdijk. Bijbelvertalingen in het Gronings en in het Fries zijn al meer dan een halve eeuw beschikbaar. Ook is er een passage in het Ouddorps. Hoe Ruth in zeven dialecten zal klinken, kan het publiek zondag middag vanaf 14.30 uur ervaren in de Gasthuiskerk in Zierikzee. De verhalen worden afgewisseld met muziek, zang en korte gesprekjes met de voorlezers. Afbeelding van Ruth uit het gelijknamige bijbelverhaal. foto Dirk-Jan Gjeltema Wat doet taal met mensen? Wat roepen dialecten op? Het bijbelboek Ruth vertelt over de vreemdelinge die bruggen slaat over landsgrenzen heen. door Ali Pankow Ruth in zeven verschillen de dialecten is vreemd en verwarrend. Dat is in elk geval de bedoeling van ]an Kouwen uit Burgh-Haam- stede,'initiator van een bijzondere bijeenkomst zondagmiddag in de Gasthuiskerk in Zierikzee. Kouwen is 'onderweg om theo loog' te worden, zoals hij het zelf noemt. Verder heeft hij grote affi niteit met taal en is hij in het ka der van zijn studie specifiek in de weer met het bijbelboek Ruth. Een toevallig gesprekje met Mar griet Hoexum, die samen met haar man Ben nauw betrokken is bij de Vrijzinnige Gemeente Zierikzee, Het verhaal van Ruth speelt zich ongeveer 120 jaar voor de geboorte van Da vid af en wordt in het bijbelboek in vier hoofdstukken verteld. Het verhaal begint met de vlucht van Elimelech, zijn vrouw Naomi en hun twee zoons Machlon en Kil- jon. Zij vluchten wegens hongers nood in Israël naar het buurland Moab. Elimelech sterft daar en de beide zoons trouwen met de Mo- abitische vrouwen Orpah en Ruth. Wanneer een aantal jaren ook Naomi's beide zoons sterven, be sluit deze zwaar gedesillusioneer de vrouw terug te gaan naar haar vaderland. De hongersnood is daar inmiddels voorbij. Ruth staat erop met haar schoon moeder mee te gaan. Zij verlaat haar eigen land en begeleidt Nao mi naar de Israëlische stad Bethle hem. Zij komen aan bij het begin van de oogsttijd. Ruth komt bij het zoeken naar aren bij toeval terecht op het land van Boaz, die verre familie is van haar schoonvader Elimelech. Boaz raakt onder de indruk van Ruth en van haar inzet voor haar schoonmoeder. Hij besluit haar extra goed te behandelen. „In de Joodse traditie was het voor het behoud van eigen grondgebied van groot belang dat de familie naam in de mannelijke lijn bleef voortbestaan. Bij uitsterven van die lijn, verviel ook .het eigendoms recht", vertelt Jan Kouwen, initia tiefnemer van de Ruth-manifesta- tie zondag in de Gasthuiskerk in Zierikzee. Zijn uitleg verklaart het belang voor Naomi, dat Boaz Ruth tot vrouw neemt. Samen krijgen zij een zoon, Obed, de latere groot vader van David. Met andere woor den: de overgrootmoeder van de koning van het Joodse volk kwam van oorsprong uit het buitenland. ZIERIKZEE - Sjef Lommen (53) is be noemd tot nieuwe rector van Pon tes Pieter Zeeman in Zierikzee. De in Weert wonende Lommen volgt Bert Martens op, die begin dit jaar terug is gekeerd naar zijn geboorte grond Limburg. De nieuwe rector, werkzaam als sectordirecteur on derbouw van de Philips van Hor- ne Scholengemeenschap in Weert, is onder meer gekozen om zijn gro te onderwijskundige ervaring. Hij begint 1 mei. Voor die tijd komt Lommen al kennis maken. Zo is hij donderdag 2 april tijdens de jaarlijkse toneel- en muziekuitvoe ring van de partij. Dinsdag 24 maart komt hij kennis maken met het personeel. Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen www.tmcwoonwinkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79