Schoondijke is een levendig dorp Dr. Binkhorst Eye Center is verrijking voor de regio schoondijke Voorzitter Jan Gijs van onder nemersvereniging Door Eendracht Sterk (DES) uit Schoondijke benadrukt dat Schoondijke een levendige kern is in de gemeente Sluis. Onevenre dig zwaar getroffen door de ver grijzing? Welnee! „We hebben in Schoondijke een goede mix van jong en oud", aldus de aanvoer der van de ruim 75 jaar oude on dernemersvereniging. Onlangs vond er bij DES nog een statuten wijziging plaats waarbij de oude naam Middenstandsvereniging of ficieel werd gewijzigd in Onderne mersvereniging. door Henk van de Voorde SCHOONDIJKE - Daardoor dekt de vlag de lading* beter. ,,De statuten dateerden nog van drie kwart eeuw geleden. DES is van oudsher een win keliersvereniging, maar alle onderne mers uit Schoondijke zijn welkom." DES telt in totaal 28 ondernemende leden. Voor een plaats met amper 1400 inwoners is dat volgens Jan Gijs niet onverdienstelijk. ,,We hebben voor een dorp als Schoondijke een vrij grote ondernemerskern, met on der andere een bakker, een slager en een supermarkt. We vullen elkaar re delijk aan. Als deze zaken zouden verdwijnen zou dat ten koste gaan van de leefbaar heid. Men is dan aangewezen op Oostburg, wat zeker voor de oudere inwoners zeer onhandig is." Het on dernemersechtpaar Jan en Sabine Gijs nam dertien jaar geleden de plaatselij ke Attent-supermarkt over. ,,Jan richt zich met name op de dagelijkse orga nisatie, inkoop en boekhouding, ter wijl zijn echtgenote voornamelijk kas- sawerk verricht. ,,Het charmante van een buurtsuper- markt is het persoonlijke contact met de mensen. Ik ben eigenlijk afkomstig uit het ruim tien kilometer verder ge legen Eede, maar voel me volledig in geburgerd in Schoondijke. Het so ciaal leven is in Schoondijke nog goed op orde met onder andere een voetbalclub, een tennisvereniging, een actief oranje-comité en diverse jaarlijkse evenementen zoals de car- meeting, de feestmarkt, de kermis en de intocht van sinterklaas. Ook de jongere generatie is goed vertegen woordigd in Schoondijke. We hebben nog altijd drie lagere scho len: een katholieke-, protestantse- en openbare school. Natuurlijk hebben ook wij te maken met de vergrijzing, maar daar kun je ook op inspelen. Wij zorgen in onze zaak bijvoorbeeld voor kleinere verpakkingen, zoals pro ducten van een paar kilo in plaats van tien kilo of kleinere flesjes frisdrank in plaats van twee liter flessen." Bestuur Jan Gijs wordt in het bestuur van DES bijgestaan door secretaris Ro bert Knuyt, penningmeester Jan Goet- hals en de leden Thijs van Belois en Johan de Feijter. De ondernemersvereniging is zeer te spreken over het feit dat het Techno Park werd gerealiseerd in Schoondij ke. Na een moeizame start in het jaar 2000 werd het thematisch bedrijven terrein, gericht op ondernemingen in de hightech sector, nieuw leven inge blazen. In het huidige Techno Bizz Connection Zeeland (TBCZ) was tot 1996 de landbouwpraktijkschool ge vestigd, bestaande uit drie grote ge bouwen waarin gezaaid, geoogst en geploegd werd en waar ook een grote ruimte bestond uit huisvesting voor de leerlingen. „Schoondijke is van oorsprong een landbouwdorp. Het Techno Park brengt de nodige werkgelegenheid met zich mee en ook het forensische verkeer zorgt voor positieve impul sen. Iedereen roept: 'het is crisis', maar je kunt de zaken beter positief bekijken, ook als ondernemer. Je kunt het assortiment aanpassen met bijvoorbeeld een andere structuur van reclame en het aanbieden van goedko pere merken, zodat de klant tevreden blijft. Ondernemen is kansen zien en grijpen in een continu veranderende markt. Je moet constant wakker blijven om het de klanten naar de zin te maken, zodat ze bij jou hun spulletjes blijven kopen. Er wordt altijd gezegd dat je als ondernemer veel vrijheid hebt, maar dat is betrekkelijk. Eigenlijk ben je in dienst van je klan ten", aldus Jan Gijs. In de gemeente Sluis is sinds 2002 het Dr. Binkhorst Eye Center (BEC) gevestigd, de enige ooglaserkliniek van Zeeland. De ze hoogwaardige privékliniek, die zich bevindt op de vijfde etage van het Antonius Ziekenhuis in Oostburg, is een verrijking voor de regio. De naam van de kliniek is een eerbetoon aan wijlen Dr. C. Binkhorst, de wereldberoemde grootmeester op het gebied van onder meer lensimplantaties. OOSTBURG - Het gekwalificeerde team in het BEC bestaat onder ande re uit twee ervaren oogheelkundige specialisten en diverse optometristen en operatieassistentes. Het centrum beschikt over de modernste appara tuur om mensen van een bril of con- tacdenzen af te helpen. Jaarlijks onder gaan 500 mensen in het BEC laserope raties wegens bijziendheid, verziend heid en cylindrische afwijkingen. De lasertechniek biedt voor verschillende beroepen uitkomst, zoals bij een baan waar een veiligheidsbril verplicht is. Het laseren wordt eveneens in toene mende mate toegepast om te sporten of om esthetische-representatieve re denen. ,,Het laten laseren van je ogen is een specifieke tak van de zorg. Een privékliniek die in een ziekenhuis ge vestigde is, is redelijk uniek. Het gro te voordeel is dat wij gebruik kunnen maken van allerlei faciliteiten in het modern geoutilleerde ziekenhuis. Er is bovendien regelmatig controle door de Inspectie Gezondheidszorg. De samenwerking met het ziekenhuis komt kwaliteit en transparantie ten goede. Er worden zeer hoge eisen ge steld aan kennis, opleiding, hygiëne en veiligheid. De dag volgend op de operaties geeft extra voldoening, 'omdat men dan veelal zelf met de auto maar zonder bril op controle komt", aldus mana ging director Sophie Oosterlee. Sophie Oosterlee bij het beeld van wijlen Dr Binkhorst, de wereldberoemde grootmeester in de oogheelkunde. Foto: duofoto an Gijs is voorzitter van ondernemersvereniging Door Eendracht Sterk (DES) uit Schoondijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47