Alles in huis voor een perfecte vakantie NNEMERSBEDRIJF 3CÏ7DI. toerisme 3 Sluis profiteert maximaal van de mooie stranden. Foto: Gemeente Sluis Het toerisme is een van de economische pijlers van West Zeeuws Vlaanderen. Sluis is met vier miljoen bezoekers per jaar een toeristische topattractie. De kust- met de brede schone stranden en natuurlijk duinge bied en unieke natuurgebieden als Het Zwin en de Verdronken Zwarte Polder- en het weidse pol derlandschap daarachter maken de streek tot een aantrekkelijk va kantieland. De gemeente Sluis in vesteert fors in de kwaliteit van het toeristisch product. De ka ders hiervoor zijn vastgelegd in de integrale nota Recreatievisie West Zeeuws- Vlaanderen. door Ron Gregoor CADZAND - Met een groot aantal innovatieve projecten wordt gewerkt aan een duurzaam sociaal- econo misch klimaat, het versterken van de identiteit van het karakteristieke cul tuurlandschap, nieuwe uitdagingen in de recreatieve sector voor de land bouw, gezinsvriendelijkheid en na tuurlijke overgangen tussen landschap en bebouwing. Drie voorbeelden hiervan zijn de kwaliteitsimpuls voor Cadzand- Bad, de metamorfose van het centrum van Breskens en het Groede Podium. Cadzand- Bad In de zomermaanden zit Cadzand nog steeds behoorlijk vol. De stran den blijven nog steeds trekken. Maar, eerlijk is eerlijk, de badplaats is wel aan een fikse metamorfose toe. De boulevard is niet de mooiste van de Nederlandse kuststreek, het winkel centrum in de dorpskom dateert uit de jaren zestig, het dagjescentrum in het noorden kan ook best wat gezelli ger en intiemer en er zijn toch nog steeds braakliggende plekken Maar dat gaat allemaal veranderen. "De toerist verlangt steeds meer luxe en mogelijkheden. Met een goede camping red je het al lang niet'meer. Om de aansluiting niet te verliezen, moeten we hoognodig iets doen. We gaan van Cadzand Bad een moderne badplaats maken. Dat kan, er zijn idee ën en initiatieven genoeg", zegt wet houder Maria le Roy, portefeuillehou der Economische Zaken. Cadzand- Bad krijgt een complete facelift. Zo worden in het kader van de kustversterking de twee grote steekdammen in zee versterkt en ver lengd. Dat biedt de mogelijkheid voor een zomerhaven. Een haven, met tussen de 75 en 200 ligplaatsen voor zeiljachten en andere kleinere schepen. "Dat zijn ontwikkelingen die horen bij dat wat we in Cadzand willen. Mensen moeten zich er altijd kunnen vermaken." Ook moet het oude winkelcentrum midden in het dorp totaal vernieuwd worden. Er ligt een ontwerp voor een nieuw Duinplein, het nieuwe kloppende hart van Cadzand- Bad. Winkels be neden en wonen boven. "Dat kan heel mooi worden", denkt de wethou der. "Je kunt daar ook evenementen houden. Daar is de locatie zeer ge schikt voor." Alle betrokken partijen praten nog over de uitvoering. Gaan we verder het dorp in: Boulevard de Wielingen, waar de laatste jaren al een aantal ontwikkelingen zijn ge weest, ondergaat een metamorfose. Aan de noordzijde, waar nu nog een groot parkeerterrein ligt, verrijzen straks vijf appartementengebouwen in vier lagen. In totaal komen daar dan 131 appartementen van tussen de.80 en 90 vierkante meter. Het zit er in dat nog dit jaar met de bouw begon nen wordt. De boulevard wordt een prachtige route, waar straks van alles te beleven valt. Het dagjescentrum, een pleintje met kleinere winkels en restaurants, wordt opgepimpt. Plannen daarvoor zijn in de maak. Cavelot Aan de zuidkant van het dorp is een uitbreiding voorzien.: Cavelot, een groot, nieuw vakantiepark van 'hoog niveau', zorgt er voor dat Cadzand- Bad tweemaal zo groot wordt dan het nu is. In het huidige stedenbouwkun dige plan van Ontwikkelingsmaat schappij Cavelot bv, een samenwer king van Bouwfonds Property Deve lopment en Roompot Recreatie Be heer, zijn 450 vakantiehuizen gepland in zeer ruim opgezet park.. De gemeente Sluis is zeer content met de plannen van Cavelot. "Cad zand is altijd een belangrijke badplaats geweest. T oeristen verlangen tegenwoordig meer luxe, meer service. In Cavelot wordt dat allemaal tot uiting ge bracht." En, wat voor Le Roy heel be langrijk is, het luxe park komt in een fantastische natuurlijke omgeving. Het komt in een soort duinlandschap te liggen, met waterpartijen, voet- en fietspaden en een natuurvriendelijke omgeving. Zeedennen, bloeiende duinrozen en transparante bomen ver sterken het groene karakter. Cavelot wordt niet een op zichzelf staand dorp, het zal onderdeel uitma ken van Cadzand Bad, het duindorp bij uitstek. Le Roy: "We willen niet dat het een op zich staand dorp, een afgesloten park wordt. Iedereen moet daarvan kunnen genieten, er moet een natuurlijke overgang tussen het park en de rest van het dorp komen. Zonder dat er nu heel veel verkeer door Cavelot komt. Want het park moet wel uniek, mooi, rustig en vei lig zijn. Als dat dan allemaal gereali seerd is dan hebben we in Cadzand een badplaats van formaat, die iedere concurrentie aan kan." Er komt in korte tijd wel heel veel op de bewoners en ondernemers van Cadzand af. "Daarom hebben we ook zeer regelmatig contact met de bevol king", zegt Maria le Roy. "Een keer in de twee a drie maanden organise ren we daar een bijeenkomst. Want er moet wel draagkracht zijn voor alle ontwikkelingen." Breskens Het wegvallen van het autoverkeer en de terugloop van de visserij noop ten tot versterking van de economi sche structuur van Breskens door het creëren van economische alternatie ven. De afgelopen periode is veel ge daan om het centrum aantrekkelijker te maken en de haven en het centrum meer met elkaar te verbinden. Dit komt het verblijfsklimaat in het vis- serssdorp ten goede. Een veelomvattend plan, dat optimaal gebruik maakt van de opvallende ka raktertrekken van het vissersdorp: sportief, historisch en maritiem. Het hart van Breskens ondergaat een com plete metamorfose. Het centrum is op geknapt, de dijk verlegd, het haventer rein heringericht en er is een looplijn gerealiseerd. Na de facelift van het dorpshart blijft de gemeente werken aan nieuwe im pulsen voor Breskens. Het is van be lang voortdurend in te spelen op de wensen van de moderne toerist. Het thema duurzaamheid wordt daarbij steeds uitgebouwd. Mede door subsi die uit het programma OP Zuid van de Europese Unie wordt de onderwa terwereld boven gehaald. Het onder waterleven in de haven van Breskens is bijzonder door het goede leefkli maat voor zeedieren. Het is weten schappelijk en in toeristisch opzicht interessant om dit met behulp van een kunstmatige vis met een camera boven water te halen. Daarmee kan Breskens zich onderscheiden en de aantrekkingskracht versterken. De plannen in Breskens worden me de mogelijk gemaakt door bijdragen uit: Breskens Maritiem Plaza, in het kader van Leader+, Breskens Plein- wand Plaza, in het kader van 5B Pha sing Out, 'Het onderwaterleven van Breskens', in het kader van economi sche structuurversterkint Breskens en Stimulus OP Zuid. Groede Podium Groede Podium, ontdek-, doe- en ac tiviteitenpark, is een toeristisch ont wikkelingsproject waarin een gebied van ongeveer 12 ha is herontwikkcld tot een podium voor natuur en cul tuur. Een springplank tussen de kust en het dorp als onderdeel van een duurzame ontwikkeling van de West Zeeuws- Vlaamse kust. Een tastbaar stukje geschiedenis uit de Tweede Wereldoorlog is verrassend vertaald naar het nu. De betonnen bunkerenclave, die resteert uit deze periode, onderging een metamorfose en werd in 1948 hertenpark met res taurant en hotelaccommodatie. Van daaruit is onlangs Groede Podium ge realiseerd als verrassende link tussen strand en binnenland, een hedendaags natuurlijk ontdek-, doe- en activitei tenpark met karakter. Ae<' Sluissestraat 49 4505 AW Zuidzande tel: 0117-453863 fax: 0117 - 451636 aannemersbedrijf.schol@gmail.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41