Innogo helpt startende techno-ondernemer innovatie 12 Zeeland is niet bepaald een re gio waar je als hoogwaardig technoloog blindelings naartoe trekt om er te gaan wonen en wer ken. Want wat hebben ze nou ei genlijk in Zeeland? En dus schreeuwt de provincie om hoog opgeleide techneuten. Een nood kreet die de komende jaren alleen maar indringender klinkt. Of er moet iets wezenlijks veranderen. Het project Innogo zou wel eens die kentering kunnen inleiden. In nogo biedt innovatieve startende techno-ondernemers namelijk be langrijke faciliteiten als geld, on derdak, een netwerk, .advies en on dersteuning. Dat er niets is in Zee land voor innovatieve onderne mers,' kan dan niet langer als ex cuus gelden. door Dennis Rijsbergen VLISSINGEN - Al jarenlang is het een bekend beeld: Zeeuwse jongeren met een interesse voor techniek verla ten Zeeland om aan de Technische Universiteit Delft of Eindhoven te gaan studeren. Zelden komen ze als af gestudeerde terug om in Zeeland te gaan werken of een eigen onderne ming te beginnen. Ook techniekstu denten aan de Hogeschool Zeeland zoeken hun heil na het behalen van het papiertje vaak buiten de provin cie. Innogo wil die stroom tegengaan door nieuwe innovatieve werkgele genheid naar Zeeland te halen. Op hoogwaardig niveau, voegt Martin de Klerk, projectleider van Innogo er meteen aan toe. Innogo is een project van Economi sche Impuls Zeeland en de Hóge- school Zeeland. Het project heeft een stuk of twintig partners. Bedrijven en organisaties die geld en energie in In nogo steken, zoals de Roosevelt Aca demy, Dow, Syntens, de Kamer van Koophandel Zuidwest Nederland, de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereni ging, Unitron, en Justion Advies groep. Innogo heeft een miljoen euro van het Rijk gekregen en ook de pro vincie Zeeland stort met 250.000 een forse duit in het zakje. In totaal is er twee miljoen euro beschikbaar om startende ondernemers te ondersteu nen bij het opzetten van hun bedrijf. Het moeten dan wel technostarters zijn. "Dat is een breed begrip", zegt De Klerk. "Het kan gaan om iemand die een technologische uitvinding heeft gedaan en die op de markt wil brengen. Of om iemand die al een prototype heeft en er vijfhonderd van wil laten maken om te kijken of er een markt voor is. Dat zijn fases die moeilijk te financieren zijn. Banken zijn niet altijd happig om geld te ste ken in het ontwikkelen van een proto type." Innogo kan helpen met het rondkrij- gen van de financiering. Ook kan In nogo zorgen voor een coach die de startende ondernemer bijstaat met het opzetten V311 een bedrijf of het verder ontwikkelen van een idee of product. "En we kunnen goede huisvesting re gelen. Eigenlijk leveren we maat werk. We kijken wat een startende ondernemer nodig heeft en kijken dan hoe we hem kunnen helpen", al dus De Klerk. "Stel een technostarter Martin de Klerk is projectleider van Innogo, een project dat startende techno-ondernemers steunt bij het opzetten van een eigen bedrijf. Foto: Denvon Media zegt: 'Ik heb moeite met het opstellen van een businessplan', dan helpen we hem daarmee. Zo zijn ABN Amro en de Rabobank partners van ons. Die kunnen dan meedenken om een goed plan op te stellen. Ook kunnen we bij voorbeeld de hulp inschakelen van een accountantskantoor. Abab is ook een partner. Of als iemand een patent of octrooi wil aanvragen, dan kunnen we hem er ook bij ondersteunen." Toegevoegde waarde De sector hoogwaardige technologie is volgens De Klerk een interessante markt met een hoge toegevoegde waarde. Het aantal technostarters in Zeeland is gering en het aantal high tech starters is verwaarloosbaar klein, zegt De Klerk. Hij hoopt met Innogo binnen vier jaar dertig hoogwaardige technologiebedrijven te helpen opstar ten. Als ondernemingen een succes wor den - al zijn het er maar een paar - dan zullen die op den duur weer (technisch) personeel nodig hebben. Een nieuwe markt ontstaat en een nieuwe impuls voor de Zeeuwse eco nomie. Het is ook precies de reden waarom bedrijven zich als partner hebben aangesloten. "Die zeggen: 'Als het goed gaat in Zeeland, dan gaat het ook goed met ons'." Stel: een afgestudeerde TU'er meldt zich met een goed idee dat hij op de markt wil brengen. Wat dan? "Hij krijgt dan een intakegesprek met mij. Want ik wil inschatten of hij of zij de juiste persoon is met juiste idee. Heb ik iemand voor me die ambitie heeft, die smisschien al wat bereikt heeft. En dan het product. Is het een goed idee?" Eventueel volgt er een tweede gesprek met iemand die de technische ins en outs kent. Dan wacht de scree- ningscommissie. De ondernemer in spe verschijnt voor een panel van vijf of zes deskundigen. "In dat panel zit ten mensen uit het bankwezen, men sen met inhoudelijke vakkennis en ook innovatieve ondernemers. Een mooie mix mensen die in kansen den ken. Want de screeningscommissie moet niet een groep zijn die negen van de tien kandidaten laat afvallen. De drempel moet laag zijn." De grootste opgave voor het welsla gen van het project is volgens De Klerk de scouting. "In regio's waar je universiteiten hebt, kloppen de be langstellenden bij bosjes aan. Hier in Zeeland niet. Hier moet je actief op zoek gaan." Daarom werkt Innogo met scouts. Die moeten in hun be drijf of vriendenkring mensen wer ven. "Als de directeur van Philips Lightning, een van onze partners, bij voorbeeld een werknemer in zijn be drijf heeft die plannen heeft, en hij weet, die werknemer kan ik toch niet houden, dan kan hij die Innogo on der de aandacht brengen. Zo zijn al onze partners automatisch scout en ambassadeur van het programma." Broedplaatsen Ook benadert Innogo afgestudeerde HZ-studenten die over het hele land zijn uitgewaaierd. Als het aan De Klerk ligt, komen op verschillende locaties in Zeeland broedplaatsen voor techno-onderne mers. "Plaatsen waarmee je studenten kunt trekken en faciliteiten kunt bie den waarmee je ze na hun afstuderen ook vasthoudt. Ik denk bijvoorbeeld aan de Kennis- werf in Vlissingen, waar je naast on derwijs ook bedrijfsruimtes zou kun nen aanbieden voor oud-HTS'ers. Een mix van pasafgestüdeerden en 35-plussers. Tien of vijftien bedrijven bij elkaar die elkaar kunnen verster ken." Zulke broedplaatsen zouden er ook kunnen ontstaan in het pas geo pende Technopark Schoondijke of in Yerseke rondom de ontwikkeling van de aquacultuur. Een vierde potentiële broedplaats ligt in de omgeving van Terneuzen, in een samenwerkingver band met Dow-Benelux, stelt De Klerk. Boost De projectleider denkt dat Innogo een flinke boost aan de Zeeuwse eco nomie kan geven. Want behalve der tig technostarters denkt hij even zo veel 'gewone' starters te kunnen hel pen. "Om via het programma geld te lenen aan starters moet het gaan om technisch hoogwaardige initiatieven. Daar moeten we aan voldoen omdat we daarvoor nu eenmaal subsidie heb ben gekregen. Maar als ik iemand over de vloer krijg met een fantastisch idee maar die niet in de technosector blijkt te passen, wie zou ik dan zijn om hem te laten schieten? Geld kan ik hem niet lenen, maar ik kan wel helpen met coaching en huisvesting. Ik kan zelfs buiten het project om lob byen bij banken voor de financiering. Kijk, het uiteindelijke doel is om in novatieve starters die faciliteiten te bieden dat ze voor Zeeland kiezen." Eigenlijk is De Klerk het lichtend voorbeeld zelf. Ooit vanwege werk verliet hij Zeeland en maakte hij car rière elders in het land. Maar het Zeeuwse bloed kruipt waar het niet gaan kan. "Zodra ik de mogelijkheid en facilitei ten kreeg om hier carrière te maken, ben ik snel weer teruggekomen. Hier heb ik toch mijn vrienden, familie en het strand. En kwaliteit van leven is ook belangrijk." Gedeputeerde Marten Wiersma ver richt woensdag 8 april de officiële af trap van Innogo tijdens een bijeen komst in Vlissingen. Meer informatie over het project is te vinden op: mine. innogo. nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40