HPI vergroot Zeeuwse concurrentiekracht t TRAAS onderwijs TERRAZZO - VLOERENBEDRIJF High Performance Incubator (HPI) is een initiatief van de Hogeschool Zeeland (HZ). De eerste HPI's bevinden zich in be drijfsverzamelgebouwen Schoon- dijke, Vlissingen en Terneuzen. Zo werken studenten en docen ten op het Techno Park in Schoondijke in een technisch labo ratorium aan ondernemerschap en hoogwaardige innovaties. De High Performance Incubator is een product van de High Perfor mance Academy, een innovatie kring van het Innovatienetwerk Zeeland. door Henk van de Voorde SCHOONDIJKE W Partners zijn de BZW, Syntens, de-Impuls, de Hoge school Zeeland, de Kamer van Koop handel en diverse bedrijven. „De initiatiefnemers zijn van mening dat de prestaties van alle regionale spe lers sterk moeten verbeteren om de huidige en toekomstige uitdagingen in een mondial?- economie de baas te kunnen. Het ÉÉtrefFen problemen als wereldwijde concurrentie, klimaatver andering (milieu, energie, water), ver grijzing en transitie naar een duurza me samenleving", aldus ir Willem Au- sems van het lectoraat Ondernemen en Innoveren van de Hogeschool Zee land. Het lectoraat bevordert de com petenties voor ondernemen en inno veren, onder het motto 'kansen signa leren, omzetten en verzilveren'. Het betreft zowel het succesvol op de markt brengen van nieuwe produc ten, processen en diensten, als het suc cesvol en duurzaam implementeren van innovaties in bestaande bedrijven en instellingen. Studenten die het zelf standig (innovatief) ondernemerschap ambiëren worden door het lectoraat gefaciliteerd: Broedplaats De term High Performance Incuba tor betekent letterlijk broedplaats voor hoogwaardige prestaties. Een High Performance Incubator is een bruisende omgeving waar professio nals, wetenschappers, studenten en do centen in multidisciplinair verband ideeën en activiteiten uitbroeden om regionale bedrijven en instellingen te ondersteunen bij het verbeteren van hun prestaties. „Met het concept van de High Performance Incubator wordt voor studenten een aantrekke- Jijke leeromgeving gecreëerd waarin ze in direct contact met bedrijven, we tenschappers en consultants hun com petenties verwerven. Daarnaast wordt ernaar gestreefd nieuwe bedrijvigheid te starten", aldus Ausems. Leon Suurmond fungeert in het ka der van HPI als junior consultant bij Unitron in IJzendijke. Deze onderne ming ontwikkelt en produceert elek tronische apparatuur, veelal bestemd voor de industriële en de medische sector. Het bedrijf is innovatief en on derscheidend. „In de productiehal van Unitron werden in het verleden veelal HTM-bestuck werkzaamheden verricht. Dat wil zeggen dat op een printplaat bepaalde delen werden ge zet, waarna ze het soldeerbad in gin gen om deze delen vast te zetten. Unitron houdt zich tevens bezig met assembleren. Unitron ervaart momen teel dat ze zich meer kunnen onder scheiden met assemblagewerkzaamhe den. Ze mikken op marktvergroting in deze richting, maar de productie hal is er niet op ingericht. Op dit mo ment gaan de producten dan ook niet op een logische manier door de hal." De taak van de junior consultant be treft in dit geval het onderzoeken en adviseren in zake het opnieuw inrich ten van de fabriekshal bij Unitron. De student wordt in zijn project begeleid door zowel een senior consultant van de Hogeschool Zeeland als een verbe terteam vanuit Unitron zelf. Innovatief Anders dan binnen de gebouwen van een onderwijsinstelling bevinden de studenten zich in een omgeving waar een innovatieve en ondernemende cultuur aanwezig is. De verwachting is dat meer studenten hierdoor geïn spireerd zullen worden een eigen on derneming te starten. Ook innovatie ve doorzetters van buiten de onder wijsinstelling zullen worden onder steund bij het opzetten van een eigen onderneming. Waar van toepassing wordt een verbinding gelegd met In- noGo!, een ander initiatief van het In novatienetwerk Zeeland. „High Performance valt het beste te omschrijven als het excellent uitvoe ren van bedrijfsprocessen waardoor operationele kosten worden verlaagd, kwaliteit wordt verhoogd, doorloop tijd wordt verkort en continue wordt geïnnoveerd. Het nastreven van High Performance is een doorlopend tra ject, geen kortetermijnoplossing. Or ganisaties die continue bezig zijn met het verbeteren van de bedrijfsproces sen, zien vaak forse verbeteringen in de bedrijfsresultaten", legt de HPI-projectleider uit In het kader van High Performance Incubator zijn consultancy- en onderzoeksteams ac tief, die bedrijven helpen bij het ver beteren van hun prestaties respectieve lijk gericht zijn op het opbouwen van een 'Body of Knowledge' ter onder steuning hiervan. Tevens is er een ma nagementteam actief om de HPI opti maal te laten functioneren en het aan tal HPI's verder uit te bouwen. Ondersteuning De High Performance Academy is in juni 2008 gestart met een vijfjarig in novatieprogramma met als doel om circa honderd bedrijven en instellin gen te ondersteunen bij procesinnova ties; achtereenvolgens in de maakin dustrie, de procesindustrie en de zorg sector. Het eerste pilotproject is me dio 2008 gestart bij vijf Zeeuwse MKB bedrijven, onder leiding van TNO. Het onderzoeksinstituut heeft hiervoor 50.000 euro subsidie meege bracht om haar eigen kennis over te dragen. Er zijn tien HZ-studenten in gezet ter ondersteuning. Het vervolg project (RAAK, 290.000 euro subsi die) is gestart op 6 februari 2009 met opnieuw vijf bedrijven uit de maakin dustrie, die zeven projecten hebben ingebracht, waar vervolgens zeven af studeerders bij zijn ingezet. Deze stu denten zijn van de opleidingen Werk tuigbouwkunde, HRM (Human Re source Management) en MER (Mana gement, Economie en Recht). Daar naast doen vijf studenten onderzoek naar de regionale behoefte en het re gionale prestatieniveau. Er zijn vijf docent-onderzoekers bij betrokken en vier lectoraatmedewer kers van de HZ. Bovendien zijn Syn tens, de BZW, de Impuls en een aan tal bedrijven op dit front actief. TNO, Essentio, Hessel Visser en van Lente en de Vos worden ingehuurd als externe deskundigen. De gemeen te Sluis, de ABN AMRO en Techno Bizz Connection Zeeland treden op als sponsors. TfUAsv«.oei«*v.oK CEMENT0EKVL0EREN - M0N0LIETVL0EREN - KUNSTST0FVL0EREN IS0LAT1EVL0EREN -TERRAZZOWERKEN BURG.J.C. EVERAARSLAAN9 - 4503 AA - GR0EDE - TEL. 0117 372583 Vlnr. Willem Ausems (lectoraat Ondernemen en Innoveren HZ), Richard Verolme, Mascha Casteelen Suurmond en Karlie van de Vijver Techno Park) voor het TPI bedrijfsverzamelgebouw in Schoondijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39