Open Source software wint terrein ethane i innovatie drukkerij Han Peter Willems: „We zijn op een hoger niveau in de markt gaan zitten." Foto: duofoto Open Source software kan ondernemers veel kosten besparen; in deze tijd van econo mische recessie geen overbodige luxe. Deze software is gratis van het internet te downloaden en een alternatief voor de veelal kostbare commerciële software. Wie han dig is met computers en er ge noeg tijd voor vrij kan maken, kan vervolgens zelf met de open source software aan de slag. De uitgebreide functionaliteit en sa menhangende complexiteit vor men echter vaak een struikelblok. door Henk van de Voorde OOSTBURG - Op het Techno Park in Schoondijke zijn er in het TBCZ verzamelgebouw innovatieve bedrij ven gevestigd die zich voor een be langrijk deel met deze vorm van soft ware bezighouden. „Om snel en effi ciënt met open source software te kunnen werken is professionele bege leiding, advisering, training en nazorg van groot belang. Met deze dienstver lening genereren wij onze omzet. On ze klanten zijn puur ICT bedrijven, zoals het ook in het TBCZ gevestig de Storm ICT. De eindgebruiker ont vangt de software voor niks van de ICT leverancier, terwijl wij via'onze interim onderzoeks afdeling voor de diepgaande technische ondersteuning kunnen zorgen. Als ICT'ers er zelf niet uitkomen kun nen ze op ons terugvallen. Zeker in deze economisch moeilijke tijden, waarin de ICT budgetten naar bene den zijn bijgesteld, is open source voor veel bedrijven een interessant al ternatief', aldus ondernemer Hans Peter Willems van Softechmatrix. Hij begon op 1 januari 2005 als eenmans bedrijfje en leverde direct aan de eind gebruikers. Deze handelwijze bleek niet echt rendabel. Willems bedacht daarom een andere constructie, maar had daarvoor de financiële middelen niet. Hij wendde zich tot de landelij ke Stichting Ondernemers Klankbord (OKB). Vernieuwen t Doelstelling van het Ondernemers- klankbord is het vergroten van de suc ceskansen van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. De beste on dernemers onderscheiden zich door te blijven vernieuwen om zo bedrijfs resultaten te verbeteren. Het valt niet altijd mee om de juiste koers uit te zetten of veranderingen door te voeren. Intern is er vaak nie mand om de plannen mee te bespre ken en meestal vallen ze ook buiten het werkterrein van externe adviseurs zoals financiële dienstverleners. Een persoonlijk klankbord voor onafhan kelijk, deskundig en praktisch advies biedt uitkomst. 'Het kan verkeren' zei Brederoo lang geleden al. Van een manszaak is de rechtsvorm van Sof techmatrix per 1 januari 2009 getrans formeerd in een BV en er werken on dertussen zes mensen, een aantal dat Willems in de toekomst uit wil brei den tot maximaal vijftien medewer kers. „Ik ben gestart in een periode waarin het moeilijk was om geld op te halen. Toen kwam er ook nog de kredietcrisis overheen waardoor het steeds lastiger werd om aan te klop pen bij banken. Karlie van de Vijver heeft een belangrijke bijdrage gele verd bij het vinden van investeerders. Hij heeft heel het traject begeleid om de zaken op de rails te krijgen, zodat we een gezonde doorstart konden ma ken. Met een compleet nieuw initiatief is het bedrijf compleet opgetuigd. Ik le verde rechtstreeks aan de eindgebrui ker, maar we bedachten een concept om op een hoger niveau in de markt te gaan zitten: leveren aan partners of wel ICT bedrijven. Wij zorgen voor de (diepgaande) technische ondersteu ning aan deze bedrijven, zodat zij zich toe kunnen leggen op de feitelij ke ICT consultancy. Tot voor kort had ik tweederde van mijn arbeids uren nodig om pakketten te onder steunen, nieuwe versies te testen en nieuwe ontwikkelingen na te lopen. Daardoor had ik maar een derde over voor consults. Dat was geen vetpot." Stichting Het Technologisch Bedrijven Cen trum Zeeland (TBCZ) zag medio 2005 het levenslicht. Samen met de gemeente Sluis heeft het Techno Park Zeeland BV in Schoondijke de stichting TBCZ in het leven geroe pen. Het Techno Park is een thema tisch bedrijventerrein gericht op on dernemingen in de hightech sector. Na een moeilijke start in 2000 is het Techno Park Zeeland onder leiding van Karlie van de Vijver nieuw leven ingeblazen. Het TBCZ is een prestigieus project dat ruimte biedt aan 21 kantoorloca ties van 14 tot 140 vierkante meter, waarvan er nog slechts vier beschik baar zijn. Anno 2009 staat de afkor ting TBCZ overigens voor Techno Bizz Connection Zeeland. Het TB CZ is en blijft bedoeld voor startende ondernemers. „We hebben bij voor keur starters in het TBCZ. Eenmans bedrijfjes kunnen nooit uitgroeien als men vanaf thuis blijft werken. In het TBCZ kan men voor weinig geld een kantoor huren waarbij allerlei voorzieningen bij de prijs zijn inbegre pen. Alle bezoekers worden door een re ceptioniste goed ontvangen in een chique ruimte waarna men met een kopje koffie plaats kan nemen in de centrale spreekkamers. Verdere voor zieningen bestaan uit het gemeen schappelijk gebruik van vergaderruim ten en kantinefaciliteiten, eén ruim ei gen parkeerterrein en diverse kantoor apparatuur. De bedrijven in het TB CZ hebben synergie voordelen, me de doordat ze elkaar versterken. Daar mee wordt er beantwoord aan de ach terliggende filosofie van het TBCZ", aldus Karlie van de Vijver. Adviseurs Hij stond jarenlang aan het roer van een technische handelsonderneming, gespecialiseerd in hydraulische, pneu matische en mechanische aandrijvin gen en besturingen. Van de Vijver verkocht in 1990 zijn bedrijf, maar heeft nog altijd diverse functies om zijn kennis en ervaring over te dragen ten faveure van het regionale onderne mersklimaat. De consulenten van het OKB zijn veelal oud-ondernemers en gepensio neerde managers die hun kennis en er varing belangeloos ter beschikking stellen aan ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf. Van de Vijver is een van de zeven OKB consultenten die in Zeeland actief zijn. „Er zijn di verse ondernemers die via een neu traal adviseur van het OKB zaken be reikt die anders niet mogelijk waren geweest. Er zijn door het OKB ook verschillende ondernemingen van een faillissement gered." /g walstraat 17-19 tel. 0117 - 301524 4515 aj ijzendijke www.elhape.nl Voordat uw drukwerk behandeld wordt, wilt u zeker zijn van enkele belangrijke zaken: kan de drukker het goed? Kan hij het snel en is de prijs in verhouding? Een verkoopverhaal geeft weinig zekerheid. De jobs'die elhapé voor z'n klanten maakt, spreken voor zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37