de stoel de stoel Naam: Jaap Sala (60) Functie: burgemeester van de gemeente Sluis sinds 1 juli 2003. Zijn ambtsperiode wordt normaal gesproken per 1 juli 2009 door de Kroon met zes jaar verlengd. Organisatie: Sluis telt in zijn totaliteit ongeveer 25.000 inwoners; bij de gemeente zijn er zo'n 200 mensen werkzaam. Kenmerken van de gemeente zijn rust, ruimte en natuur. De totale oppervlakte van de gemeente Sluis bedraagt 33.000 vierkante meter, waarvan 17 kilometer West-Zeeuws-Vlaamse kuststrook. Bijzonderheden: In de gemeente Sluis is circa veertig procent van de beroepsbevolking werkzaam in de toeristische sector. Recreatie toerisme en landbouw zijn per traditie de economische dragers van de gemeente Sluis. Het economisch klimaat wordt eveneens in toenemende mate gestalte gegeven via de bedrijventerreinen Delta- hoek (Breskens), Stampershoek (Oostburg), de Vlasschaard (Eede) en Techno Park Schoondijke. Sluis is in 2008 uitgeroepen tot de Groenste stad van Nederland. Bovendien ontving Sluis vorig jaar voor de derde keer De Gouden Wimpel vanwege het predicaat Schoonste Noordzeestrand van Ne derland. Koningin Beatrix was op 7 oktober 2008 de hele dag in de gemeente Sluis op bezoek om kennis te maken met de kwaliteiten van de streek. Locatie foto: het gemeentehuis te Oostburg. Hoe bevalt deze stoel? Die zit goed. Ik ben iemand die za ken graag aanpakt; ben meer een ontwikkel- dan een beheertype. Er moeten nu goede prioriteiten wor den gesteld. Ik pleit voor een inte grale samenwerking in heel Zeeuws-Vlaanderen en zo mogelijk in heel Zeeland omdat ik ervan over tuigd ben dat we samen veel meer slagkracht hebben. Op welke stoelen heeft u hiervoor gezeten? Ik heb een werktuigbouwkundige achtergrond en achtereenvolgens LTS, MTS en HTS voltooid. Na ne gen jaar werkzaam te zijn geweest in het bedrijfsleven (onder andere projectmanagement) ben ik achter eenvolgens wethouder in Hellevoet- sluis en burgemeester in Brielle res pectievelijk Wageningen geweest. Inmiddels ben ik bijna zes jaar burge meester van Sluis. Wat betekent de gemeente Sluis voor u? De gemeente is een ontzettend aan gename werkgever. Nu we weer in rustiger vaarwater zijn, kunnen we onze energie in positieve ontwikke lingen steken en zal het rendement toenemen. Het is belangrijk dat ie dereen boven zichzelf uitstijgt en het belang van de gemeente Sluis- laat prevaleren. In democratische processen is er soms veel verschil van inzicht, maar ik heb er goede moed op dat we met de huidige sa menstelling van het gemeentebe stuur op de goede weg zijn. Dat is nodig ook want er is zat te doen in Sluis. Er is geen tijd voor gekissebis. Sluis is een prachtige gemeente met rust en ruimte in overvloed. Samen met onder andere Hulst en Schou- wen-Duiveland hebben we ons on langs verenigd in de lobbyclub P10, die alle plattelandsgemeenten in Ne derland vertegenwoordigt. Net als Hulst en Schouwen-Duiveland hoort Sluis tot de tien grootste plat telandsgemeenten van Nederland met een totale oppervlakte van 280.000 vierkante meter, net zo groot als de hele provincie Zuid-Holland. Deze tien gemeen ten tellen gezamenlijk 300.000 in woners: Wat betekent u voor het bedrijf? Ik probeer samen met het college van B en W en de gemeenteraad stu ring te geven aan de gemeentelijke organisatie. Ik zie het als mijn uitda ging om de gemeente op langere ter mijn goed op de kaart te zetten. We staan momenteel financieel onder druk. Dat noopt tot heldere keuzes en tot helder beleid waar we in de toekomst onze voordelen mee kun nen doen. Ik hoop dat ook over vijf tig jaar blijkt dat we ons sterk ge maakt hebben voor de (gebieds) ont wikkelingen in West- Zeeuws-Vlaanderen. We moeten de kansen grijpen. Belangrijk is dat de gemeente financieel op orde komt. Onze jaarbegroting is welis- waar sluitend, maar de reserves zijn te laag. We hebben te weinig vlees op onze botten om tegenvallers op te kunnen vangen. Door het krim pende aantal inwoners dalen de ge meentelijke inkomsten waardoor de financiële huishouding verder onder druk komt te staan. Waarover piekert u? Ik vind de door het Rijk opgelegde schaalvergroting, zoals in het onder wijs, zorgwekkend. Er wordt te vaak gekeken naar de voordelen, in plaats van naar de nadelen. We moe ten ons gezamenlijk sterk te maken om dat tegen te gaan. De landelijke overheid is nogal randstad gericht, waar we in de provincie de tol voor moeten betalen. Wanneer bent u het meest in uw elemejit? Als we samen met een gezonde do sis ambitie bepaalde zaken in het be lang van de gemeente tot stand brengen. Privé kan ik genieten van de streek, van mijn tuin, lezen en creatief bezig zijn zoals olieverven. Waar komt u uw stoel voor uit? Voor vrije tijd met mijn gezin. Tekst: Henk van de Voorde Foto: Wim Kooyman Oud Sluis consolideert culinaire topstatus Restaurant Oud Sluis van chef-kok Sergio Herman is een uitstekend visi tekaartje voor de hele regio. Het res taurant behaalde in 2005 zijn derde Michelinster en heeft de topstatus tot en met de dag van vandaag we ten te consolideren. Sergio ziet de drie sterren als een grote erkenning voor het harde werk. Hij staat be kend om zijn enonne culinaire ge drevenheid, creativiteit en originali teit. Behalve Oud Sluis, dat en pas sant de gemeente Sluis nationaal op de kaart zet, is alleen De Librije uit Zwolle gezegend met drie Michelin sterren. De Michelin sterren wor den door restaurants beschouwd als dé kroon op het harde werk en tege lijkertijd als grote blijk van waarde ring en kwaliteit. De betekenis van de sterren: 1 ster: Uitzonderlijke keuken; 2 sterren: De keuken is een omweg waard; 3 sterren: De keuken is een reis waard. Neder land telt in totaal 13 restaurants met twee sterren, waaronder Inter Scal- dis uit Kruiningen. Verder zijn er 67 horeca-etablissementen met één ster. Zilveren Pollepel Restaurant La Trinité uit Sluis legde onlangs beslag op de Zilveren Polle pel, de culinaire prijs van de Bel gische bladen De Streekkrant en Tam Tam. De Zilveren Pollepel wordt al 33 jaar uitgereikt. Chef-kok Francois de Potter van La Trinité is de eerste Nederlander die deze culinaire eer te beurt valt. Het kooktalent werd geprezen om zijn vernieuwende keuken waarbij hij delicatessen uit eigen streek combi neert met exotische bereidingen. Kickoff Meeting InnoGo! De Kickoff Meeting InnoGo! Wordt gehouden op woensdag 8 april 2009 (van 15.30 tot 18.00 uur) in het RPZC gebouw aan de Edisonweg 2 in Vlissingen. InnoGo! begeleidt en ondersteunt innovatie ve (techno)starters in Zeeland bij de opzet van een bedrijf en/of de ont wikkeling van een product. Zo is er ook een nauwe band tussen InnoGo en Techno Bizz Connection Zee land op het Techno Park in Schoon dijke. InnoGo! Is een initiatief van Economische Impuls Zeeland en Hogeschool Zeeland en vormt de verbindende factor tussen tal van projecten voor starters in Zeeland. Tijdens de Kickoff Meeting ont vangt men naast infonnatie over In noGo! in het algemeen ook uitleg over doelstelling, doelgroep en de vormen van ondersteuning die het project aanbiedt. Gedeputeerde Mar ten Wiersma van economie en mi lieu zal de officiële aftrap van het project verrichten. Gerbert van der Wal (directeur Economische Impuls Zeeland) en Adri de Buck (voorzit ter college van bestuur Hogeschool Zeeland) leggen uit waarom het zo belangrijk is dat een initiatief als In noGo! in Zeeland start. Verder is er ook een inspirerende spreker met de nodige tips in petto op het gebied van innovatief ondernemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35