Ruimte voor ondernemers In turbulente tijden bedrijven eol umn Rabobank De gemeente Sluis streeft er naar om een zo aantrekke lijk mogelijk ondernemerskli maat te creëren met kwalitatieve en duurzame bedrijfsterreinen. Daarnaast is een optimale dienst verlening aan ondernemers in de kernen en op de bedrijventerrei nen een belangrijk speerpunt. "De tijden zijn voor veel onderne mers wat onzeker. Het is dan ook, misschien wel meer dan ooit, van belang om te werken aan een aantrekkelijk onderne mersklimaat in West Zeeuws-Vlaanderen", zegt Maria le Roy, wethouder van Economi sche Zaken. „We moeten blijven zorgen voor uit stekende voorwaarden zodat onderne mers zich volledig kunnen concentre ren op hun bedrijf. We zetten in op een praktische invulling, waarbij met name de goede contacten met de on dernemers en het netwerk van de ge meente van grote waarde zijn", legt Maria le Roy, wethouder van Econo misch Zaken, uit. Op basis van doordacht en ambitieus economisch beleid legt en onder houdt de gemeente Sluis contacten met ondernemers en is zij proactief op de gebieden promotie en acquisi tie, stimulering van de West Zeeuws-Vlaamse economie, binnen- stadsmanagement en hoogwaardige bedrijventerreinen. Het versterken van de economische sector en deze van de nodige impulsen voorzien is voor de gemeente van groot belang. Voldoende werkgelegenheid, geva rieerd woningaanbod, goede infra structuur en aantrekkelijke toeris- tisch-recreatieve voorzieningen die nen dan ook mogelijk te worden ge maakt of verder gestimuleerd. Promotie De gemeente Sluis is actief bezig om nieuwe ondernemers aan te trekken. Maar ook voor de gevestigde onder nemers worden interessante evene menten georganiseerd. Ieder jaar is ge meente Sluis tijdens de Contacta Be- drijvenbeurs vertegenwoordigd op het Zeeuws-Vlaams Paviljoen. Daar naast organiseert de gemeente samen met Rabobank West-Zeeuws-Vlaan deren de jaarlijkse Business to Busi ness avond. West Zeeuws-Vlaamse bedrijven kunnen tijdens deze avond een kijkje nemen achter de schennen van een collega-ondernemer (erva ring- en kennisoverdracht) en er is volop gelegenheid om te netwerken. Niet alleen de gemeente houdt zich bezig met de promotie en acquisitie van bedrijven naar onze regio. Ook ^le NV Economische Impuls Zeeland (Impuls), de ontwikkelingsmaatschap pij van Zeeland, is actief op dit ge bied. De gemeente werkt samen met Impuls als er ondernemers van buiten de provincie interesse hebben in vesti ging in West Zeeuws-Vlaanderen. Het versterken van de West Zeeuws^Vlaamse economie is daar naast één van de hoofddoelstellingen in het gebiedsplan Natuurlijk Vitaal. In onze regio zijn alle voorwaarden aanwezig voor een bloeiende, sterke regio. De gemeente Sluis draagt graag bij aan activiteiten die de lokale en re gionale economie stimuleren. Dat daarbij ook over de grens gekeken wordt, toont de laatste activiteit aan. Ruim haan voor de bedrijven in de gemeente Sluis. Foto: Gemeente Sluis In samenwerking met Eures Schelde- mond is op 6 en 7 maart de 'Banen beurs van de Grensregio' georgani seerd. In Toversluis te Sluis werden ruim 500 werkzoekenden ontvangen. Er werden diverse workshops georga niseerd, waarbij inzicht werd ver schaft in arbeidsmobiliteit en grens overschrijdende tewerkstelling. Binnenstadsmanagement Bij de herindeling in 2003 is aangege ven dat binnenstadsmanagement een belangrijke taak voor de nieuwe ge meente moest worden. Aantrekkelij ke en krachtige koopcentra geven het gebied immers een belangrijke (eco nomische) impuls. De kern Sluis is daarbij als voorbeeldproject aangewe zen, met als doel dit op termijn ook door te voeren in andere kernen. In 2004 is het binnenstadsmanagement in Sluis van start gegaan. Tot nu toe is dit succesvol verlopen. In 2005 is het startsein gegeven voor het starten van binnenstadsmanagement voor de kern Oostburg. Vanzelfsprekend is daarbij gebruik gemaakt van de erva ringen die in Sluis zijn opgedaan. Naast de samenwerking met Midden standsvereniging Sluis en Vereniging Ondernemend Oostburg zijn er nog zeven ondernemersverenigingen waarmee de gemeente contacten heeft. Deze contacten bestaan uit het beantwoorden van vragen, toelichten en bespreken van projecten/visies op verzoek etc. De volgende ondernemersvereni gingen zijn actief binnen de ge meente Sluis: - Vereniging Ondernemend Aardenburg - Bedrijfsbelangen Vereniging Bres kens - Ondernemersvereniging Cadzand - VEZAL, ondernemersvereniging Eede - Ondernemersvereniging Nieuwvliet - Vereniging Ondernemend Oostburg - DES ondernemersvereniging Schoondijke - Middenstandsvereniging Sluis - Ondernemersvereniging Tjzendijke De ondernemersverenigingen heb ben zich aangesloten bij de Federatie van Ondernemersverenigingen in West Zeeuws-Vlaanderen. De gemeente Sluis beschikt over "uit stekend toegeruste bedrijventerreinen met elk een eigen karakter: Stampershoek Het regionale bedrijventerrein Stam pershoek is in 2008 uitgebreid met in totaal 3,6 hectare uitgeefbare grond. Stampershoek ligt centraal in West Zeeuws-Vlaanderen, dichtbij de N58. De Vlaschaard De Vlaschaard ligt op vijf minuten af stand van de Expressweg Antwer- pen-Knokke en is vanuit internatio naal oogpunt dus erg goed bereik baar. Deltahoek Deltahoek is door de ligging dichtbij de ronchyeg van Breskens én de han delshaven waar kustschepen kunnen laden en lossen een goede locatie voor vis- en jachthavengerelateerde bedrijvigheid. Deltahoek wordt aan zienlijk uitgebreid. Techno Park Zeeland Op het Techno Park Zeeland in Schoondijke vinden technologische bedrijven hun ideale vestigingsplaats. Door de bundeling van hoogwaardi ge technologisch gespecialiseerde be drijven, ontstaat synergie. Nieuwvliet Op initiatief van een groep enthou siaste Nieuwvlietse ondernemers, is met steun van de provincie Zeeland, het waterschap Zeeuws-Vlaanderen en de gemeente Sluis een nieuw be drijventerrein gerealiseerd aan de rand van Nieuwvliet. U wordt als ondernemer op dit moment geconfronteerd met een lastig eco nomisch tij. Afhankelijk van uw branche heeft u daar nu al in meer of mindere mate last van. De gevolgen kunnen fors zijn. Er zullen bedrijven starten, groeien, maar ook verdwijnen. Pijnlijk maar waar. Uw ondernemerschap bepaalt uiteindelijk of ook voor uw onderneming in de toekomst een plaats is in de markt. Getuigt wachten op betere tijden van on dernemerschap? Of zijn er in deze tijd mogelijkheden de markt te verslaan door initiatief te tonen. Ik ben ervan overtuigd dat dit laatste het geval is. Zijn er algemene tips te geven om de komende periode door te komen? Op de korte termijn levert kostenbewustzijn een belangrijke bijdrage aan be houd van rendement. Kijk dus kritisch naar vermijdbare kosten maar ook naar activiteiten die niet tot uw kernbedrijfsvoering behoren (maar soms wel een fors beslag leggen op beschikbare financiële middelen). Dit betekent keuzes maken en daar uitvoering aan geven. Betaal uw facturen op tijd en verwacht dat ook van uw afnemers. Zoek waar mogelijk samenwerking met collega ondernemers om schaalvoordelen te be nutten of besteed werkzaamheden uit. Graag wijs ik in dat verband naar Cijfers en Trends op onze website www.ra- bobank.nl/bedrijven. Op een overzichtelijke manier worden de Cijfers en Trends uit 80 branches aan u gepresenteerd. Door middel van Kijk en Verge lijk kunt u aan de hand van uw jaarcijfers uw prestaties vergelijken met bran chegenoten. Op de langere termijn zal economisch herstel volgen en trekt omzet en resul taat weer aan. Wordt dan alles weer zoals het was? In bepaalde branches wel, maar in sommige branches (zoals bijvoorbeeld het bankwezen) zullen structurele veranderingen plaatsvinden. Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen en meer aandacht voor "groen" zijn onderwerpen waar juist ook het Midden en KleinBedrijf zich meer en meer in kan onderscheiden. Te denken valt aan het ter beschikking stellen van uitsluitend zuinige leaseauto's, duurzaam bouwen en samenwerking met maatschappelijke organisaties. Hoewel op de korte termijn de krapte op de arbeidsmarkt tot rust kan komen in bepaalde sectoren, zal bij herstel de beschikbaarheid van goed en ge schoold personeel weer een uitdaging vormen. Om die reden is het dan ook broodnodig dat investeringen in scholing en innovatie doorgaan. Ook is de huidige periode, voor bedrijven met een duidelijke visie op de toe komst, geschikt om te investeren in groei. Het overnemen van bestaande be drijven kan daar deel van uitmaken. Graag sta ik nog even stil bij de beschikbaarheid van krediet van banken. "In de markt" zijn geluiden te horen dat er door de banken geen krediet meer wordt verstrekt. En als het al gebeurt, dan tegen torenhoge rentes. In de marktsituatie van dit moment is de kostprijs voor het aantrekken van geld door banken toegenomen, en die kosten berekenen wij, zoals dat hoort bij een onderneming, door. Ook de manier waarop banken naar risico's kijken en de rente die daar bij hoort, is aangepast aan de situatie van vandaag. Het ge volg is dat de individuele risico-opslag grotere verschillen dan voor de crisis vertoont.. Over de beschikbaarheid van krediet wil ik graag helder zijn. Rabobank heeft haar kredietacceptatiebeleid niet aangepast. Voor goede plannen was, is en blijft kredietruimte ter beschikking staan. Juist nu willen wij zowel dichtbij als achter u staan. Klanten van onze bank ervaren dat. Als u nog geen relatie hebt met de Rabobank, kom dan eens praten met een adviseur van de Rabo bank en ervaar het zelf: de Rabobank is dichtbij en staat achter u. Willem Tevel teamleider Zakelijke Relaties bij de Rabobank West-Zeeuws-Vlaanderen De Rabobank verzorgt periodiek een mbriek in de Ondernemer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33