Techno, de trots van Schoondijke interview 1 De tijd is nu rijp... 1 Maria le Roy: 'Aanwezigheid innovatieve technobedrijven heel bijzonder.' Foto: duofoto Als het om de ontwikkeling van de economische moge lijkheden van de gemeente Sluis gaat, heeft wethouder Maria le Roy twee speerpunten: het toeris me natuurlijk, want dit is de be langrijkste economische pijler van West Zeeuws- Vlaanderen. En de technologische innovatieve bedrijven, geconcentreerd in Schoondijke. Want geloof het of niet, in de uitgestrekte plattelands gemeente in West Zeeuws- Vlaan deren zitten de meest innovatieve bedrijven op het gebied van tech nologie. door Ron Gregoor OOSTBURG - Sinds de laatste herin deling in 2003 behoren alle plaatsen in West Zeeuws-Vlaanderen tot één gemeente: Sluis. Je kunt best peggen dat die grote gemeente van dik 30.000 ha veel heeft om trots op te zijn. Want naast die technobedrijven is de kustlijn een van de mooiste in Nederland, zijn de landbouwbedrij ven niet alleen innovatief, maar ook gezond en zijn plaatsjes als Sluis, Oost burg, IJzendijke natuurlijk pareltjes. De toerist kan makkelijk fietsend over vrijliggende paden en prachtige polderweggetjes van de ene attractie naar de andere bezienswaardigheid rij den. Sluis heeft dus wel een goed ba siskapitaal. Om te beginnen met de hypermoderne techno- en innovatie ve bedrijven in onder andere Schoon dijke. Het is toch op zijn zachtst ge zegd merkwaardig dat midden in het Zeeuws- Vlaamse landschap een aan tal bedrijven gevestigd is, dat op het gebied van technologie en innovatie aan de absolute top in Nederland, de Benelux en zelfs Europa staat. Hy- drauvision, Speedheat en de bedrij ven in het Techno Bizz Connection Zeeland zijn daar voorbeelden van. "Ik kan wel zeggen dat wij daar ape trots op zijn. Dat zijn voorbeeldbedrij ven voor ondernemers die overwe gen in onze gemeente een locatie te zoeken", zegt de wethouder. Ligging Hoe kan het toch dat deze topbedrij ven te vinden zijn op het platteland van Zeeuws- Vlaanderen? Le Roy: "Het zijn vaak bedrijven, die hier al tijd al zaten. Familiebedrijven veelal, die iets nieuws zoeken. Intussen maakt het vanwege de moderne informatie^ en communicatietechnie ken voor bedrijven die de wereld markt bedienen niet meer uit waar ze ten opzichte van de klanten gevestigd zijn. Veel belangrijker is de directe omgeving. Ze zoeken vaak de samen werking met hun buurman, bedrijven in de regio. We mogen ons gelukkig prijzen dat ze hier gebleven zijn." Bedoelt ze dat deze ontwikkeling in het uiterste hoekje van de achtertuin van ons land op zijn zachtst gezegd opmerkelijk is? "Opmerkelijk wel, maar we zitten hier beslist niet in een uithoek. Wel als je het bekijkt vanuit de Nederlandse kant. Maar binnen Europa liggen we toch een stuk cen traler. We richten ons hier meer op Europa. We zitten niet zo heel ver weg van plaatsen als Gent, Antwer pen, Brussel, zelfs Parijs en Londen. Als je het zo bekijkt, lig je hier zeer centraal." Uniek Schoondijke, een van de vele kernen van Sluis, heeft een uniek bedrijven terrein: het Techno Park Zeeland in Schoondijke. Een bedrijventerrein be stemd voor technologische ontwikke ling, productie en scholing. De high tech bedrijven in het park zijn onder meer gespecialiseerd in mechanisatie, hydrauliek alternatieve en groene energie en retail automatisering. De bundeling van kennis en kunde bete kent kostenbesparingen, krachtige, ge zamenlijke profilering en een sterkere positie op de wereldmarkt. Het Tech no Park is ongeveer 4 ha groot. Om in de toekomst te kunnen voldoen aan de ruimtevraag, is een uitbreiding noodzakelijk van nog eens 3,6 ha in een eerste vervolgfase. Op langere ter mijn wordt rekening gehouden met mogelijke verdere uitbreiding van on geveer 10 ha. Een van de grotere be drijven op het technopark is Hydrau- vision. "Dat is typisch zo'n bedrijf uit de streek. Het is behoorlijk gegroeid, heeft daarom nevenvestigingen in Dordrecht, IJmuiden, Gent en Zee- brugge, maar houdt zijn hoofdvesti ging hier." Speedheat is ook zo'n be drijf, de vierde generatie vloerverwar ming. In het Techno Bizz Connec tion Zeeland (TBCZ) zijn vooral jon ge bedrijven gevestigd. De aantrek kingskracht van zo'n centrum is groot. En wat van groot belang is, er wordt ruimschoots aandacht besteed aan de scholing. Bedrijven hebben sa menwerkingsverbanden met de Hoge school Zeeland. MKB De gemeente Sluis doet. er alles aan om een goed vestigingsklimaat voor deze bedrijven te behouden. "Maar niet alleen deze bedrijven hoor", haast Le Roy te vermelden. We wil len een zo vriendelijk mogelijk beleid voeren voor alle MKB- bedrijven. Zo hebben we hier een eigen onder nemersloket, heel laagdrempelig, waar iedereen terecht kan. We doen er alles aan om de regels zoveel moge lijk te versoepelen, we proberen het de ondernemer gemakkelijk maken. Bijvoorbeeld door de ondernemers zoveel mogelijk digitaal al allerlei ge gevens te laten invullen. Dat scheelt een hoop aan tijd." De gemeente Sluis, als dienstverlener, kan en wil veel doen aan het aantrekken van nieuwe bedrijven en -het behulpzaam zijn bij het uitbreiden en verhuizen van bestaande bedrijven. "We willen de gemeente een sterk profiel geven om het aantrekkelijk te maken voor bedrijven om voor de gemeente Sluis te kiezen." Nu kan de gemeente er wel alles aan doen om het de bedrijven zo plezie rig mogelijk te maken, voor een groot deel is de komst van bedrijven en mensen afhankelijk van de bereik baarheid van de streek. En wat dat be treft valt er volgens wethouder Le Roy wel wat te verbeteren. Want als je vanuit Westerscheldetunnel rich ting Sluis moet, kom je terecht in een trechter, waar het verkeer vaak stropt. Doorrijden is er niet bij. Kortom, de provinciale weg N61 moet nodig ver beterd en verbreed worden. "Er moet bij Hoek een goede aansluiting ko men. Een goede weg, waardoor je snel vanuit de Westerscheldetunnel naar onze streek kunt. Daarmee is het bedrijfsleven, maar ook de toerist, de bezoeker gediend." De kans is groot dat de verbetering van de weg wordt uitgevoerd. "De weg is opgenomen in het zogeheten meerjarenplan infra structuur, het wegen program ma van de minister. Alleen, wanneer die weg klaar is, dat is nog niet bekend." West- Zeeuws- Vlaanderen beter be reikbaar voor de 'Nederlandse' kant, dat zou het toerisme in Sluis wel heel go.ed uitkomen. Want Sluis heeft de bezoeker letter lijk alles te bieden: Zee, strand, mooie kustplaatsen, goede landbouw bedrijven, leuke stadjes. "We hebben in principe alles wat een toerist maar leuk vindt: Stadjes als Sluis, Oost burg, IJzendijke, historische en na tuurlijke trekpleisters als de Spaanse Linies en Het Zwin, het vissersdorp Breskens, bijna overal vrijliggende fietspaden, een schitterend gebied, mooie landbouwbedrijven. Alles wat het mooie Zeeuwse land te bieden heeft aan 'heerlijkheden'. Je kunt hier moeiteloos je vakantie doorbrengen. En dat moet je ook kunnen bieden, want de tijd dat iedereen hele dagen aan het strand ligt, is voorbij. Mensen willen variatie in hun vakantie, 's Och tends naar het strand, 's middags win kelen, daarna fietsen, ze willen din gen zien. Dat kan hier allemaal." /O J CREDION Hoe? Be! (0113) 25 33 n \W Ondernemend in krediet voor ondernemers Credion, Piet Heinstraat 2 b. 4461 GL Goes. www.credion.nl e-maii zeeland@credion.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31