i'In Zeeland ka ZwerfafVal te lijf bij Fort Ellewoutsdijk Koeien gaan straks op vakantie en boeren verdienen toch geld 'Ik liet mijn danspartner vallen' Kabinet komt binnen paar weken met standpunt ontpoldering m V Melkveehouderij moet anders gaan denken om duurzaam te werken. in Zeeland tuinjdee Life and Living Watersport 26 Woensdag 18 maart 2009 PZC MIDDELBURG - De ANWB vraagt le den en niet-leden zaterdag 21 maart mee te doen aan de landelij ke Opschoondag. In Zeeland is het startpunt bij Fort Ellewoutsdijk. De bond wil op twaalf plekken in de natuur aan de slag om niet al leen te wandelen, maar tegelijker tijd het zwerfafval op-te ruimen. De ANWB maakt zich al langer druk om zwerfafval. Wie kent niet het gedichtje 'Laat niet als dank...' De 'schoonmaakwandeling' begint om 10.00 uur met een ontvangst in het fort. Daarna wordt gewan deld door het aangrenzende ge bied en wordt al het afval ingeza meld dat de deelnemers tegenko men. Voor vuilniszakken, prikkers en eventueel veiligheidshesjes zorgt de ANWB. De ochtend wordt rond half één afgesloten met een broodje. Deelnemers aan de Opschoondag hebben daarna de gelegenheid om nog een kijkje te nemen in Fort Ellewoutsdijk. Voor diegenen die het meeste af val hebben ingezameld, is er een prijs. Belangstellenden moeten zich tevoren per e-mail aanmel den via actieveleden@anwb.nl. Zij ontvangen dan een bevestiging. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het duurt nog even, maar ze komen er aan, grapte mi nister Verburg gisterochtend: koeien met vijf poten. Ook in 2023 geven de zwart wit gevlekte dieren melk. Maar ze hebben meer ruim te en minder last van ziektes. Ze bereiken gezond een leeftijd van 15 jaar, kunnen worden geknuffeld en gaan zelfs op vakantie. Minister Gerda Verburg (CDA, Landbouw) ziet het helemaal voor zich. Gisterochtend nam ze het rapport 'Kracht van Koeien' in ont vangst, geschreven door de Ani mal Sciences-Group van de Wage- ningen Universiteit. De wetenschappers stellen vast dat dierenwelzijn, diergezondheid, mi lieu en economie in de melkvee houderij goed samen kunnen gaan. Dat klinkt Verburg als muziek in de oren. Want vorig jaar schreef ze in de nota 'Duurzame Veehoude rij' dat de veehouderij in 2023 'in alle opzichten duurzaam' zal zijn. Boeren kunnen tegen die tijd nog steeds een goede boterham verdie nen. Maar de omstandigheden voor die ren zijn dan flink verbeterd. Daar Melkveehouders kunnen door an ders te werken, in 2023 toch een boterham verdienen, terwijl de koeien het beter hebben en de natuur wordt gespaard. is wel een omslag in denken en doen voor nodig, vertelden de we tenschappers gisteren. „Schaven aan de gangbare werkwijze gaat niet meer", aldus onderzoeker Peter Groot Koerkamp. 'Kracht van Koeien' biedt vier ont werpen die melkveehouders en het bedrijfsleven kunnen gebrui ken als voorbeeld voor een meer duurzame veehouderij. Melkveebedrijven moeten voortaan uitgaan van wat de koe nodig heeft. „Wat goed is voor de koe, is goed voor de boer", zegt Groot Koerkamp. Dus moet de koe meer ruimte, rust en beweging krijgen. Stal, bui tenruimte en weide zijn een ge heel. Dat garandeert dat ze gezond blijven, ouder worden en minder vaak ziek zijn. Door mest en urine zoveel mogelijk van elkaar te schei den, wordt de natuur er ook een stuk beter van. Door toepassing van nieuwe technieken kan urine via gaatjes in de grond wegsijpe len. De uitstoot van ammoniak daalt daardoor met 75 procent. Ook in de aanvoer van krachtvoer en kunstmest is veel winst te ha len. Kunstmest wordt overbodig en krachtvoer van ver onnodig. Door mineralen als producten in plaats van als afval te zien, kapi taal, arbeid en functies te delen en de bodem als productief ecosys teem te beschouwen, wordt de vee houderij pas echt duurzaam. Groot Koerkamp: „De vier ontwer pen zijn geen blauwdruk. Over gang kost tijd en is niet alleen een kwestie van slimme technologie." Kom naar het krantendebat. Woensdag 18 maart, 14.00 uur bij Zeelandnet in Kamperland. Aanmelden: debat@pzc.nl www.pzc.nl/jeugddebat De kansen voor jongeren liggen niet voor het oprapen. Maar als je goed kijkt en initiatief toont, kun je een succesvolle toekomst opbouwen. Leonie Beijer (22) en Kim van Zweeden (20) zijn verslaggeefsters van het Jongerenpersbureau Zeeland. Zij namen interviews af voor de krant als opwarmertje voor het PZC-jeugddebat Jong in Zeeland. Eigenlijk heb ik een droom baan, vertelt Edwin Over- beeke (29). Hij is de eerste verenigingsmanager van Zeeland en combineert dat werk met het lesgeven op een basis school. Edwin is een geboren en getogen Zeeuw. Zijn verhaal be wijst dat je het ook in Zeeland kunt maken. Edwin groeide op in Hoek. Hij reis de na de MTS in Terneuzen af naar Vlissingen om aan de Hoge school Zeeland de Pabo te volgen. „Ik heb daar vijfjaar op kamers ge woond en er een hartstikke leuke tijd gehad." „Drie jaar stond ik achter de bar bij café de Dop, ik was lid van stu dentenvereniging 't Vloei en deed mee aan schoolvoetbal." Daarnaast keepte hij op het hoog ste amateurniveau bij Hoek, Ter- neuzen en Kapelle. Ten slotte kwam hij terecht bij Zeelan- dia-Middelburg en daar is Edwin gestopt met keepen vanwege een knieblessure. Met zijn schat aan ervaring werd hem gevraagd om keeperstraining te komen geven. Daarna is het bal letje snel gaan rollen en al gauw werd hij aangesteld als technisch jeugdcoördinator en niet lang daar na als verenigingsmanager. „Dankzij subsidie kan ik hier van af de zomer drie dagen per. week aan de slag. Ik werk aan het vrijwil- ligersbeleid en houd me bezig met het dalurenbeleid. We hebben een dure accommodatie waar relatief weinig gebeurt. Daarvoor heb ik re centelijk de Kinderopvang Walche ren aangetrokken die een Sport Buitenschoolse Opvang in het clubhuis gaan starten. Verder heb ben we een bridgeclub, de KNVB-voetbalfinaledag en de voet balfinale van de seniorgames. En dan worden er nog extra activitei ten georganiseerd door de suppor tersvereniging. Ten slotte houd ik me bezig met het faciliteren van de sponsorstichting", aldus Edwin. „Hier kan ik iets opbouwen." Hij zou dan ook niet weg willen uit Zeeland. „Ik hou van het strand en de vrijheid en ik vind Middelburg een mooie en gezelli ge stad en zeker op Walcheren sta je binnen een kwartier overal." Toch denkt Edwin dat er in de toe komst steeds meer jongeren weg zullen trekken. „Er gaan nu al veel jongens weg bij de vereniging om aan het HBO of de universiteit bui ten Zeeland te studeren. Ik denk dat het schort aan een universiteit die meer onderwijsrichtingen aan biedt. Zodat je meer keuze hebt. De Roosevelt Academy is natuur lijk een goede start en de HZ staat goed bekend. Maar je hebt hier niet echt een studentenleven." Desondanks denkt Edwin dat je ook in Zeeland veel kunt bereiken: „Juist omdat hier weinig mensen wonen ben je snel uniek." Leonie Beijer Ik ben Kim van Zweeden, 20 jaar, en studeer net als Leonie Beijer aan de opleiding communicatie van de Ho geschool Zeeland. Sinds februari loop ik stage bij Museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam en woon ik in deze havenstad. Door te schrijven voor het Jongerenpersbu reau Zeeland en dit artikel voor de PZC, blijf ik toch een beetje verbon den met mijn favoriete provincie. Mijn neef Danny Tilroe, 19 jaar, uit Goes is helemaal gek op stijldan sen. „Ik was eerst niet eens geïnte resseerd in dansen", zegt Danny. „Een kennis van mij wilde op dansles. Helaas kende ze niemand die ook lessen wilde volgen, daar om ben ik meegegaan." Dat is al weer vijfjaar geleden en dansen is nu Danny's grootste hobby. „Bijna iedere weekleer ik iets nieuws bij Janvier in Goes. Het is ook altijd gezellig in de dansschool. Ik heb leuke docenten en het is voor mij lekker dichtbij. Het is fijn om hier in Zeeland te dansen." Naast lessen volgen geeft Danny Danny Tilroe tijdens een wedstrijd in Roosendaal. ook graag demo's, dat zijn dans- shows. Danny: „Door dansparen van Janvier worden af en toe de mo's gegeven. Dat is echt gaaf om te zien. Mijn eerste demo was tij dens Koninginnedag in het buurt huis van Goes-Zuid. Er vroeg ie mand of ik een demo wilde geven. Daar hoefde ik niet lang over na te denken! De tweede keer was met Janvier in de Zeelandhallen." Eén keer heeft Danny een grote blunder gemaakt tijdens het dan sen. „Het was niet eens met mijn danspartner", vertelt Danny. „Ik deed met een meisje de turbo foxtrot en het was erg druk op de vloer. Ze is tijdens de snelle dans gestruikeld en ik kon haar niet meer opvangen. Ze heeft haar stuitje zwaar gekneusd en kon vijf maanden niet dansen." Mooie herinneringen heeft hij ge lukkig ook. „Vorig seizoen heb ik een aantal wedstrijden gedanst. Tij dens een thuiswedstrijd stonden we in de eerste poule bij de heel goede dansers. Dat was echt het hoogtepunt tot nu toe. Maar een danser is nooit uitgeleerd, dus ik blijf gewoon gezellig lessen volgen in Goes!" Door stijldansen is Zee land nog een beetje leuker gewor den. yi T\ Provincie Zetland 20, 21 en 22 maart 2009 VR.: 10.00 - 22.00 UUR ZA./ZO 10.00 - 18.00 UUR WONEN WERKEN RECREËREN LIFESTYLE - TUINIDEEËN - BANENMARKT www.woningexpo.nl Zeetandhatlen door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het kabinet reageert binnen een paar weken op het rap port Nijpels over de ontpoldering van de Hedwigepolder. Dat zei minister Gerda Verburg (CDA, LNV) gisterochtend desge vraagd na afloop van een presenta tie over de toekomst van de melk veehouderij. Kringen rond het ka binet bevestigen dat het kabinet deze week geen besluit neemt. Bin nen het kabinet wordt dezer da gen vooral vergaderd over de maat regelen die de gevolgen van de* eco nomische crisis moeten verzach ten. De Tweede Kamer hield op 19 februari een hoorzitting over de ontpoldering. Na het horen van deskundigen was de Kamer er meer dan ooit van overtuigd dat de Hedwigepolder niet onder wa ter moet worden gezet. „Het is een complexe materie", ant woordde Verburg op dè vraag waarom een besluit zo lang op zich laat wachten. „De Tweede Ka mer heeft eerst een hoorzitting ge houden. Het duurt dan even voor dat het kabinet een gewogen stand punt heeft geformuleerd." Op de vraag of de hoorzitting de minister nieuwe inzichten heeft opgeleverd, was Verburg helder. „Nu gaat u te ver. U moet gewoon even de kabinetsbrief afwachten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28