stapelvee Gênant om door een scholier vereist miljoenen Pleidooi voor een schone stad Reünie school in Westkapelle Ontwikkeling Sint Laurens zuid-west ZATERDAG 28 MAART NVM OPEN HUIZEN ROUTE Intensieve veehouders vragen Veere nog meer ruimte voor 'topsport'. Meestal te hard Bezoekers wijktafel klagen over fout geparkeerde fietsen. 3 aawwiPl 18 Woensdag 18 maart 2009 PZCW door Henk Postma DOMBURG - Het overeind houden van de elf 'veefabrieken' in de ge meente Veere is 'topsport'. De in tensieve veehouders moeten mil joenen investeren om te voldoen aan strengere Europese normen voor dierenwelzijn. En dan eist de gemeente Veere ook nog dat ze meer zorg besteden aan milieu, landschap en duurzaamheid. Dat alles is pas haalbaar wanneer de ge meente hen toestaat aanzienlijk meer varkens of kippen te hou den. Met die boodschap probeerden de boeren dinsdagavond de gemeente raadsfracties te vermurwen tot meer toegeeflijkheid. En dat lukte. Met name WD, SGP en CDA maakten al op voorhand duidelijk dat de intensieve veebedrijven zo nodig groter mogen groeien dan de twintig procent die nu als maxi mum wordt gesteld in Veeres nieu we Landbouwnota. De PvdA/GroenLinks blijft bij het aanvankelijke college-standpunt dat de 'veefabrieken' uit de ge meente dienen te verdwijnen om dat het dierenwelzijn sowieso 'ver onder de maat' blijft. De boeren zouden daarvoor dan schadeloos moeten worden gesteld. WESTKAPELLE - Christelijke basis school De Lichtstraal in Westkapel le viert het honderdjarig bestaan met een reünie. Die vindt plaats op vrijdag 19 juni. Oud-leerlingen en alle anderen die bij de school betrokken zijn geweest kunnen zich aanmelden tot 21 maart. Daar is een website voor geopend: www.jubileumlichtstraal.nl. Be langstellenden kunnen de school ook een briefje sturen. De Licht straal viert niet alleen het eeuw feest, maar ook dat het huidige schoolgebouw vijftig jaar geleden in gebruik werd genomen. Het begint traditie te worden in het voorjaar. De snelheidscontroles met scholieren in de gemeente Middelburg. Gisteren werd de actie afgesloten. door Theo Giele Deze lesauto houdt zich keurig aan de snelheid. Dat levert een groene kaart en een oranje das op. foto Lex de Meester De meeste bestuurders rijden tus sen de dertig en de veertig. En dat komt ze te staan op een waarschu wing, een gele kaart. Het belang van 'gewoon dertig' rij den, wordt aangegeven door de remweg. Wie dertig per uur rijdt staat binnen dertien meter stil, bij vijftig per uur is de remweg 28 me ter. De boodschap komt niet altijd over. Een dame rijdt nadat ze de gele kaart had ontvangen opval lend vlot weg. Voor de agent re den om de lasergun nogmaals op haar auto. „Ongelooflijk, 44 per uur." Wie harder dan veertig rijdt hoeft niet bij de scholieren te stoppen; die mag zich vervoegen bij een echte agent. Voor één automobi list is het zo een vervelend begin van de dag. De lasergun wijst zes tig kilometer per uur aan. Dat gaat de chauffeur 204 euro kosten. Deze ochtend worden 47 voertui gen gemeten. Het resultaat: 15 groe ne en 29 gele kaarten en 3 bekeu ringen. Anja Jonkman zegt dat er dit jaar minder uitschieters naar boven zijn. Ruim eenderde van de wegge bruikers houdt zich nu aan de maximumsnelheid. Elk jaar wor den dat er wat meer. „Het maakt toch een groot verschil of een auto mobilist door een kind of door een agent wordt aangesproken. Mensen reageren dan heel anders, een beetje gegeneerd." De bijrijder in het busje van de zonneschermenfabrikant is dat al lesbehalve. Hij zwaait met zijn zo juist gekregen oranje das naar een automobilist die juist een bekeu ring krijgt uitgereikt„Haha, ik heb er zo één! Jij niet hè." j video op www.pzc.nl/walcheren Net iets te hard, een gele kaart. In een jaarlijkse actie zijn de snelheden van het verkeer op schoolroutes in en rond Middelburg gecontroleerd. Het merendeel van de verkeersdeelnemers reed te hard. 0-30 km per uur =30-40 km per uur 41 km/uur en meer Cederhof, Berkenlaan Middelburg 't Vierschip, Spoorstraat Arnemuiden Vossenburch, Roozenburglaan Middelburg Lonneboot, Oude Rijksweg Nw.- en St. Joosland Beverburch, Crevelingenstraat Middelburg Leeuwenburch, Spinhuisweg Middelburg Regenboogschool, Sportlaan Middelburg Totaal (zonder Lonneboot i.v.m. wegwerkzaamheden) Ze zijn heel vriendelijk en beleefd, maar toch. Het is voor een volwassene toch een beetje gênant om door een basisscholier op ver keerd rijgedrag gewezen te wor den. Dat is ook het geheim van de actie, legt Anja Jonkman van de ge meente Middelburg uit. Zeven scholen werkten de afgelo pen weken mee aan de 'Staande- houdactie'. Tussen kwart voor acht en half negen verrichtten tel kens vier scholieren met de politie en mensen van Veilig Verkeer Ne derland en de gemeente de snel heidscontroles in straten waar der tig kilometer per uur als maxi mumsnelheid geldt. Deze dinsdagmorgen is de laatste Staandehoudactie op de Sportlaan in Middelburg. Een uitvalsweg voor de noordelijke wijken van de stad. Een agent staat aan de Sport laan klaar met zijn lasergun. Zijn collega dirigeert gecontroleerde au tomobilisten een zijstraat in waar Lotte, Thirza, Tjerk Pieter en Pa trick van de Regenboogschool met stapeltjes groene en gele kaarten paraat staan. Wie zich keurig aan de snelheid houdt, krijgt een groe ne kaart een presentje, een knalo ranje sjaal met het logo van de ge meente. door Emile Calon MIDDELBURG - Voorzitter Tonie Ver- maire van de Middelburgse Wijkta fel Binnenstad hield gisteravond een pleidooi voor een mooie, scho ne en leefbare stad. Hij riep de be zoekers van de wijktafel op om zelf ook de handen uit de mou wen te steken en de eigen straat schoon te houden. De gemeente en de politie moeten volgens hem even helpen door op te treden te gen verkeerd geparkeerde auto's en fietsen. Alleen door samen te werken kan Middelburg écht leef baar worden, zo zei hij. Wijkmanager Karei van de Beek liet daarop weten dat de gemeente binnen niet al te lange tijd ook op gaat treden tegen de vele fietsen die schots en scheef geparkeerd staan rondom de Roosevelt-acade- mie. Vooral die fietsen die het doorgaand verkeer hinderen zul len worden verwijderd evenals de zogenaamde weesfietsen. Bezoekers van de wijktafel klaag den dat die fietsen rondom de aca demie voor veel hinder zorgen. Van de Beek hoopt dat de directie van de academie erin slaagt de stu denten zo op te voeden dat ze wat beter op hun fietsen letten. SINT LAURENS - De gemeente Mid delburg begint eind dit jaar met de ontwikkeling van nieuwbouw ten zuidwesten van Sint Laurens. Dat is later dan oorspronkelijk de be doeling was. In de kwaliteitsatlas van de ge meente Middelburg staat dat ten noorden en oosten van het dorp nieuwbouw is gepland. Tijdens de dorpstafel afgelopen maandagavond zei wethouder Hannie Kool-Blokland dat de reali satie van die wijken niet voor 2015 te verwachten is. In de PZC van gisteren stond ten onrechte dat dit ook geldt voor de nieuwbouw ten zuidwesten van Sint Laurens. Lotte legt aan een automobilist het waarom van de actie uit. Kijk voor het meest actuele aanbod op www.nvmzeeland.nl en a.s. zaterdag 21 maart in de PZC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20