Soldaten bezetten paleis in Madagaskar Onderzoek naar vader schutter Sudan wil alle hulp land uit EU dreigt met boycot VN-top Watergevecht in Istanbul 1 Oppositieleider verwerpt referendum; burgeroorlog dreigt. Khatami uit race presidentschap Iran Fin kan computerdata opslaan in nepvinger Tibetanen in Brussel houden hongerstaking Libanon opent na 90 jaar ambassade in Syrië Taliban sluiten praten over vrede uit Bankdirecteur stal van rijken en gaf aan armen El Salvador krijgt linkse president PZC Dinsdag 17 maart 2009 7 ISTANBUL - De Turkse oproerpolitie het complex waar het vijfde Wereld 'Water is niet te koop'. De politie overleggen de komende dagen over heeft gisteren een demonstratie in Water Forum begon. Ze gooiden zette traangas in. Zeker vijftien men- het waterbeleid in de wereld. Prins Istanbul uiteengeslagen. Zo'n drie- met stenen, sloegen met stokken in sen zijn opgepakt. Regeringsverte- Willem-Alexander is een van de honderd mensen betoogden rond op agenten en riepen leuzen als: genwoordigers en wetenschappers deelnemers. foto Ibrahim Usta/AP ANTANANARIVO - Tientallen solda ten hebben gisteren in Antananari vo, de hoofdstad van Madagaskar één van de presidentiële paleizen ingenomen. Het paleis was voor zover bekend verlaten op het mo ment dat het werd bezet. De soldaten zeiden deel uit te ma ken van het 'nieuwe' leger van Ma dagaskar, blijkbaar een verwijzing naar een afscheidingsbeweging van het militaire apparaat die vori ge week bekendmaakte niet meer achter president Mare Ravalomana- na te staan. Andry Rajoelina, de leider van de oppositie in Madagaskar, wees gis teren eerder op de dag een voor stel van de president af om hun politieke vete door een referen dum op te lossen. „De bevolking heeft al lang duidelijk gemaakt dat de president moet opstappen", zei hij. Rajoelina werd in december tot burgemeester van de hoofd stad Antananarivo gekozen. Hij be schuldigt president Ravalomanana ervan overheidsgeld te verkwisten en de democratie te ondermijnen. In het weekeinde riep hij zichzelf al uit tot hoofd van een overgangs lijn Afvallige soldaten hebben één van de presidentiële paleizen in Madagaskar bezet. De politieke onrust op het eiland dreigt uit te lopen op een burgeroorlog. regering. De Afrikaanse Unie vreest een bur geroorlog in Madagaskar. Westerse diplomaten hebben gewaar schuwd dat de hulp aan het land gevaar loopt. Het is al geruime tijd erg onrustig op het eiland in de In dische oceaan. Sinds januari zijn bij het politieke geweld minstens honderd mensen omgekomen. Madagaskar telt ongeveer twintig miljoen inwoners, van wie het me rendeel straatarm is. STUTTGART - De Duitse autoritei ten hebben een onderzoek inge steld naar de vader van Tim Kret- schmer. Met het pistool van de man richtte de zeventienjarige Kretschmer vorige week een bloed bad aan op zijn oude school in Winnenden. Een woordvoerder van de politie zei gisteren dat aanklagers in Stutt gart onderzoeken of de vader aan geklaagd kan worden wegens doodslag. Volgens de Duitse wet had hij zijn Beretta 9 mm., achter slot en grendel moeten bewaren, zoals de rest van zijn vijftien vuur wapens. Dat deed hij echter niet. Tim Kretschmer schoot met het pistool van zijn vader woensdag eerst vijftien anderen en daarna zichzelf dood. Onder de slachtof fers waren negen scholieren en drie leraren van de school waarop Kretschmer had gezeten. Op de vlucht voor de politie doodde de jongen nog eens drie anderen. De leerlingen van de getroffen school in Winnenden konden gis teren vrijwillig weer lessen volgen. De jongeren gingen met bussen naar zes openbare gebouwen. KHARTUM - De Sudanese president Omar al-Bashir wil dat alle buiten landse hulporganisaties binnen een jaar uit Sudan vertrekken. De hulporganisaties kunnen hu manitaire goederen naar Sudanese lucht- of zeehavens brengen, maar de verdeling daarvan moet het werk worden van Sudanese organi saties, zei hij gisteren. Hulporgani saties moeten de soevereiniteit van Sudan erkennen of'de prijs be talen', aldus de president. Eerder zette hij al dertien internationale hulporganisaties het land uit. Aan leiding was het arrestatiebevel van het Internationale Strafhof in Den Haag tegen Al-Bashir. TEHERAN - De voormalige Iraanse president Mohammed Khatami doet toch niet mee aan de presi dentsverkiezingen. Dat zeggen bronnen rond de hervormingsge zinde politicus. Khatami steunt wel een andere gematigde kandi daat, Mirhossein Mousavi. Die was tussen 1997 en 2005 premier on der Khatami, in een periode dat de verhoudingen tussen Iran en het Westen sterk verbeterden. HELSINKI - Een Finse computerdes kundige heeft een vingerprothese met ingebouwde usb-stick laten maken. De software-ontwikkelaar lerry Javala verloor de helft van zijn linker ringvinger bij een mo torongeluk. Als hij de informatie nodig heeft, trekt hij de prothese van zijn vinger en steekt hij de stick in de usb-poort van een com puter. BRUSSEL - Drie Tibetaanse activis ten zijn al zes dagen in hongersta king voor het gebouw van de Chi nese ambassade in Brussel. Ze be gonnen hun actie op 10 maart, de herdenkingsdag van de Tibetaanse opstand tegen de Chinese bezet ting in 1959. De activisten hebben een memorandum ingediend bij de Chinese ambassade waarin zij vragen om de bezetting van Tibet te beëindigen. DAMASCUS - De buurlanden Liba non en Syrië hebben de diploma tieke banden gisteren aangehaald door de historische opening van een Libanese ambassade in de Syri sche hoofdstad Damascus. De twee landen hadden sinds hun ontstaan in 1920 geen officiële di plomatieke betrekkingen. Dertig jaar lang had Syrië zelfs strijdkrach ten gelegerd in Libanon. KABUL - Een woordvoerder van de Taliban heeft gisteren bezworen dat zijn organisatie doorgaat met het plegen van aanslagen in Afgha nistan totdat alle buitenlandse troepen het land hebben verlaten. Daarmee reageerde de militante moslimbeweging op geruchten dat Taliban-leider Mullah Omar be reid zou zijn tot vredesonderhan delingen. Saudi-Arabië wilde een vredestop organiseren. BRUGGE - Een 62-jarige Belgische bankdirecteur heeft ruim een mil joen euro van rekeningen van rijke klanten gehaald en dat uitgeleend aan arme mensen. Dat bleek giste ren tijdens een rechtszaak in Brug ge. De man begon in 1995 met het uitlenen van geld aan arme men sen. Hij deed dat in eerste instan tie van zijn eigen spaargeld, maar dat raakte op. foto Roberto Escobar/EPA SAN SALVADOR - El Salvador krijgt een linkse president. De journalist Mauricio Funes behaalde in de zondag gehouden presidentsverkie zingen als kandidaat van de voor malige rebellenbeweging FMLN 51 procent van de stemmen. Hij ver sloeg daarmee Rodrigo Avila van de regerende rechtse Arena-partij, die 49 procent kreeg. Arena was al sinds 1989 aan de macht. BRUSSEL - De antiracismeconferen tie van de VN, eind volgende maand in Genève, stevent nog voordat die begonnen is, af op een mislukking. De EU-landen dreigen de conferentie te boycotten, als de ontwerpconclusies die nu rond gaan, niet worden ontdaan van an tisemitische en tegen Israël gerich te passages. Eerder al besloten de VS, Canada en Israël om die reden niet mee te doen. Minister van Buitenlandse Zaken Maxime Verhagen kreeg gisteren al zijn EU-collega's achter een ver klaring, waarin afstand wordt ge nomen van alle vormen van antise mitisme, racisme en beperking van godsdienstvrijheid. Met name de islamitische landen, gesteund door sommige landen uit de Der de Wereld, willen een verklaring waarin zionisme als racisme wordt veroordeeld en Israël aan de schandpaal wordt genageld. Egypte, Rusland en België werken aan een nieuwe tekst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7