KRAS.NL Ophef over martelen door Britse dienst Rechter: niet heel Oostenrijk staat met Josef Fritzl terecht Netanyahu in zee met extreme nationalist Lieberman 8 dgn ANDORRA s dgn COSTA BRAVA BARCELONA fjl? s dgn KROATIË - ISTRIE waarom zou je verder zoeken BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 15 cPm Likud wil Israëlische regering vormen met Yisrael Beitenu. Ex-terreurverdachten beschuldigen MI5 en MI6. Bekentenis verkrachting en incest, maar ontkenning moord. Dinsdag 17 maart 2009 PZC Profiteer nu van de speciale voorjaarsaanbiedingen van KRAS.NL! Wij kochten een aantal extra busreizen in tegen vlijmscherpe prijzen! Deze reizen worden uitgevoerd met Comfort Class touringcars, dat betekent méér beenruimte, dus volop comfort en met volle teugen genieten! Vanuit uw vakantiebestemming maken we leuke uitstapies door de omgeving. Laat het voorjaar maar komen! 3 dgn EIFEL MOEZEL Vertrekdata: 27/3 en 3-10/4 spectaculaire aanbieding naar één van de populairste streken van Duitsland! Inclusief excursies naar o.a. Monschau, Marialaach, wijncentrum Koblenz en keizerstad Aken. verblijf in het 3-sterren Hotel NH Trier nabij de gelijknamige stad inclusief ontbijt. Zie www.kras.nl/35570 Vertrekdata: 3-17/4 en 1/5 verken de Duitse hoofdstad zelf of kies voor het voordelige excursiepakket met o.a. stadstour en bezoek aan de barokstad Potsdam en Schloss Charlottenburg. verblijf in het 4-sterren Hotel Van der Valk Berliner Ring inclusief ontbijt. Zie www.kras.nl/35572 Vertrekdata: 2-23/4 en 28/5 voordelige stedenspecial Londen inclusief halve dag stadsrondrit langs alle beziens waardigheden, waaronder Westminster Abbey, de Big Ben en Buckingham Palace. verblijf in het typisch Engelse Hotel Fox Goose inclusief ontbijt. Zie www.kras.nl/35573 Vertrekdata: 28/3, 11-25/4 en 9/5 geniet van een adembenemend bergland schap! Mogelijkheid om een excursiepakket te reserveren, waarbij we u meenemen naar o.a. de Vall de Nuria, de Rossell-smederij en Andorra la Vella. verblijf in Hotel Paris in Encamp incl. ontbijt. Vertrekdata: 28/3 en 11-25/4 geniet in het voorjaar aan de zonnige Italiaanse Bloemenrivièra! Aanrader is het excursiepakket inclusief excursies naar o.a. Monaco en San Remo. verblijf in goede hotels incl. ontbijt en diner. ook als najaarsspecial in oktober te boeken! Zie www.kras.nl/35565 Vertrekdata: 18-25/4 en 2-16/5 ideale combinatie van zon en cultuur! Kies zeker voor het excursiepakket, waarbij u o.a. kennismaakt met Barcelona, het klooster van Montserrat en Figueres. verblijf in Hotel Mercè in Pineda de Mar, op ca. 800 m van het strand, inclusief ontbijt. Zie www.kras.nl/35566 Vertrekdata: 26/4 en 10/5 geniet van het milde klimaat en/of het mooie excursiepakket, met bezoek aan Opatija en het Pula, tocht over het schiereiland Istrië en excursie naar de Brijuni eilanden. verblijf in toeristenklasse hotels inclusief ontbijt en diner. Zie www.kras.nl/35577 Prijzen zijn p.p. o.b.v. 2 personen. ExclusiefTeserveringskosten a 17,50 per boeking. JERUZALEM - De Israëlische kabi netsformateur en beoogd premier Benjamin Netanyahu stuurt aan op een coalitie met de ultranatio nalisten van Yisrael Beitenu. Dat heeft Netanyahu's Likudpartij gis teren duidelijk gemaakt. Avigdor Lieberman, de leider van de ultranationalisten, wordt racis me verweten vanwege zijn voor stel Arabische Israëli's te verplich ten een eed van trouw te onderte kenen, op straffe van het verlies van hun staatsburgerschap. Hoe wel dat plan het waarschijnlijk niet zal halen, komt Liebermans ambitie minister van buitenlandse zaken te worden dichterbij. De Europese Unie heeft bij mon de van Javier Solana, de EU-buiten- landchef, te kennen gegeven wei nig te zien in een aanstelling van Lieberman op buitenlandse zaken. De vijftigjarige politicus is een fer vent tegenstander van de zoge noemde twee-statenoplossing, die voorziet in Palestijnse soevereini teit en die de EU ziet als enige op lossing van het Israëlisch-Palestijn- se conflict. Lieberman heeft in het verleden ook voorgesteld Palestijnse gevan genen in de Rode Zee te verdrin ken en Arabisch-Israëlische parle mentariërs die met militante Pales tij nen praten, te executeren. Dat Lieberman minister van bui tenlandse zaken wordt, is overi gens niet zeker. Likud en Yisrael Betenu hebben zich verplicht in een regering ook gematigde be windslieden op te nemen. Dat houdt de mogelijkheid open dat Tzipi Livni, van de gematigde Kadi- mapartij, minister van buitenland se zaken blijft. De Israëlische kabinetsformateur en beoogd premier Benjamin Netanyahu stuurt aan op een coa litie met de ultranationalisten van Yisrael Beitenu. door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - De Britse veiligheidsdien sten MI5 en MI6 staan onder steeds zwaardere verdenking dat ze betrokken zijn bij het martelen van terreurverdachten. Voor de tweede keer in korte tijd heeft een gevangene die in Britse handen was gevallen, verklaard te zijn gemarteld. Het gaat om aantij gingen van de 26-jarige Azhar Khan, die in juli 2008 werd opge pakt in Egypte. Khan zegt dat hij werd geblind doekt en gedwongen vijf dagen op dezelfde plek te blijven staan. In die tijd kreeg hij stokslagen op zijn naakte lichaam en werd hij onder worpen aan elektrische schokken, verklaart hij. Khan beschuldigt de Britse veiligheidsdiensten. Het bericht komt net na de vrijla ting van de Brits-Ethiopische Bi- nyam Mohamed, die in Guantana- mo Bay werd vastgehouden en ge marteld. Mohamed beschuldigt de Britse regering ervan op de hoogte te zijn geweest van de martelprak tijken en stelt dat leden van de Britse veiligheidsdiensten erbij wa ren betrokken. De conservatieve oppositie eist een onafhankelijk onderzoek, maar de Britse premier Gordon Brown doet alles om dat te voorko men. Binnen Browns Labour-par- tij gaan echter ook de eerste stem men op om onderzoek te'doen. pPJ In Groot-Brittannië is ophef ont- staan over beschuldigingen aan het adres van de geheime dien sten MI5 en MI6. Die zouden ter reurverdachten martelen. De VN stelden vorige week in een rapport dat Groot-Brittannië met zijn behandeling van terreurver dachten de mensenrechten onder mijnt en daarnaast 'illegale praktij ken probeert te verhullen'. „De Britse regering heeft gelogen en geprobeerd de zaak te verdoeze len", zegt Scott Lucas, hoogleraar American Studies aan de universi teit van Birmingham. „Als de vei ligheidsdiensten hierbij betrokken waren, is het duidelijk dat de mi nister van Buitenlandse Zaken Da vid Milliband ook op de hoogte was. Bij speciale gevallen zou zelfs de premier er van af weten." Er komt steeds meer boven tafel en daardoor wordt de regering steeds bezorgder, zegt ook Phillip- pe Sands, hoogleraar recht aan de University College London. Toch blijft het lastig om de beschuldigin gen hard te maken. Zowel Azhar Khan als Binyam Mohamed wer den in het buitenland gearresteerd en daar vastgehouden. „Harde be wijzen kunnen alleen boven tafel komen als iemand ze laat uitlek ken", zegt Nick Megoran, docent politieke geografie aan Newcastle University. „Of via een onafhanke lijk onderzoek en dat zal niet snel gebeuren, tenzij een volgende rege ring dat in gang zet." Megoran waarschuwt dat de aantij gingen de woede opwekken van de Britse moslimgemeenschap. Maar Gwyn Prins, onderzoeker aan de London School of Econo mics, vindt dat minder relevant. „We leven in een maatschappij waarin we moeten kiezen tussen twee kwaden. Wat verstaan we on der martelen? Of de gemiddelde Brit ermee akkoord gaat dat er schijnverdrinking wordt toegepast bij terreurverdachten om een terro ristische aanslag te voorkomen, is meer een morele discussie." SANKT PÖLTEN - Het monster van Amstetten, zoals de Oostenrijker Josef Fritzl in de media wordt ge noemd, is gisteren voor de rechter in Sankt Pölten verschenen om verantwoording af te leggen voor de jarenlange opsluiting en ver krachtingen van zijn dochter Elisa beth. De man uit het stadje Am stetten zei schuldig te zijn aan ver krachting en incest. Hij ontkende echter de moord op een van de kinderen die hij bij zijn dochter had verwekt. De Oostenrijkse rechter benadruk te bij aanvang van het proces dat niet het hele land terechtstaat. „Dit is de daad van één dader, niet de misdaad van een hele plaats of een heel land", aldus de rechter, verwijzend naar het enorme open bare debat over de affaire. De aanklager zei aan het begin van de zaak dat Elisabeth onder erbar melijke omstandigheden is vastge houden door haar vader. In de eer ste jaren van haar gevangenschap waren in de kelder geen stromend water, verwarming en douche aan wezig. In de zomer kon het in de kleine ruimtes zo warm worden, dat de condens van de muren af droop. Volgens aanklager Christine Burk- heiser was het ergste nog dat Elisa beth nooit wist wanneer haar va der naar beneden kwam 'om haar voor de ogen van haar kinderen te verkrachten'. Fritzl verwekte ze ven kinderen bij Elisabeth. Drie groeiden ondergronds op, drie an deren nam hij mee naar boven. Een kind stierf volgens de aankla ger omdat Fritzl niet met hem naar het ziekenhuis wilde gaan. Fritzls advocaat Rudolf Mayer be toogde dat het 'onjuist is zijn cliënt als een monster af te schilde ren'. Fritzl was volgens hem be zorgd om het welzijn van de kinde ren. De man zou een tweede gezin hebben gewild, een wens die hem tot zijn misdrijven dreef. De inmiddels 73-jarige Fritzl ver klaarde zelf geen fijne jeugd gehad te hebben. „Mijn moeder wilde me niet. Ze was 42 toen ze me kreeg." Hij stelt geslagen te zijn door zijn moeder. De eerste uren van de behandeling van de zaak waren openbaar. De komende dagen gaat de deur van de rechtszaal dicht om de slachtof fers van Fritzl te beschermen. Dochter Elisabeth zal niet zelf een verklaring af komen leggen. Justi tie heeft haar verhaal op band vast gelegd. De juryleden zullen deze elf uur durende verklaring de ko mende dagen te horen krijgen. Prachtige busreizen door Europa voor spotprijzen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6