Zeeland Academie van Arduin is 'schakelbord' De vlinder vertelt Vivianne steeds Man bedreigd in Goes Coroos blijft groeien Fietser gewond in Rilland 18 Dinsdag 17 maart 2009 PZC Het is niet zómaar een 'leerschool' voor mensen met een verstandelijke beperking, hun begeleiders of familieleden, lederéén kan er terecht. Graag zelfs. Arduins Academie voor Kwaliteit van Bestaan moet een kenniscentrum voor heel Zeeland worden. door Carla van de Merbel Als de gekleurde lamp in het torentje van Hof Toorenvliedt 's avonds ronddraait, is er iets te doen. Dan wordt daar bijvoor beeld een film vertoond. Of er is een cursus. Je kunt er leren zin gen, maar ook dansen, relaxen of sieraden maken. Hof Toorenvliedt, aan de Koude- kerkseweg in Middelburg, her bergt iets bijzonders: een Acade mie voor Kwaliteit van Bestaan. Die wordt gerund door Arduin, een instelling voor mensen met een verstandelijke handicap. Maar niet alleen de cliënten kunnen er terecht. Sommige activiteiten zijn speciaal voor hen bedoeld, andere voor hun begeleiders of familiele den. Soms, als bijvoorbeeld een film over autisme wordt vertoond, zijn mensen van buitenaf ook welkom. Graag zelfs, zegt Arduin-voorzitter Patty van Belle. De Academie voor Kwaliteit van Bestaan zoekt be wust samenwerking met mensen en instellingen 'van buiten'. „We willen een succesvolle kennisuit wisseling tussen Arduin en de sa menleving." Daarin schuilt ook het verschil met de voorloper van de acade mie, de Arduinse School, waarin ook al cursussen werden gegeven. En daarom is bij de opening van de academie vorig jaar gekozen voor de nieuwe naam. Van Belle: „De academie is een kenniscen trum en dus meer dan een school. We hebben de ambitie dat de aca demie een schakelbord wordt voor kennis in Zeeland." Op het bord naast de voordeur van Hof Toorenvliedt staat 'Een le ven lang leren', ledereen heeft recht op een plaats in de samenle- Patty van Belle, voorzitter van de Raad van Bestuur van Arduin. Academieraad De Academieraad van de Academie voor Kwaliteit van Bestaan is giste ren geïnstalleerd. Die heeft als taak de inhoudelijke programmering in de gaten te houden. De raad wordt gevormd door: Prof. dr. H. Adriaansens, dean Roosevelt Academy; P. van den Beemt, voormalig voorzitter Raad van Bestuur Arduin; J. van der Doef, voormalig voorzitter Raad van Toezicht Arduin; O. Jongewaard, voormalig manager Arduin; Dr. H. van Schrojenstein Lantman-De Valk, Universiteit Maastricht; »- Prof. dr. R. Schalock, voormalig voorzitter AAIDD (American Association of Intellectual and Developmental Disabilities) (Schalocks visie is de basis voor de Arduinse dëïnstitutionalisering van de gehandicaptenzorg; Dr. H. Silvis, regiodirecteur Zozijn (een organisatie voor steun aan men sen met een beperking); ►- Prof. dr. J. Thompson, Illinois State University USA; W. Westveer, voorzitter LFB (Landelijke Federatie Belangenverenigingen Onderling Sterk, voor mensen met een verstandelijke beperking). ving en iedereen heeft recht op le ren, is de visie van Arduin. En dus ook mensen met een verstandelij ke beperking. Cliënten kunnen kiezen uit een enorm aanbod aan cur sussen en workshops op het gebied van werk, persoonlijke ontwikkeling en vrijetijdsbeste ding. Voor begeleiders van Arduin of nieuwe zorgmedewerkers is er ook een scala aan opleidingen en cursussen. Voorlopig blijft het daar een beetje bij. De cursussen lopen goed, maar de uitwisseling 'met buiten' moet nog op gang ko men. Van Belle: „Dit jaar is een aanloopjaar." In september, bij de opening van het academisch jaar, moeten de ambitieuze plannen zijn omgezet in een concreet pro gramma. En over vijfjaar moet het echt lopen, zegt Van Belle. Kenniscentrum voor de kwaliteit van het bestaan De Academie voor Kwaliteit van Bestaan is gevestigd in Hof Toorenvliedt aan de Koude- kerkseweg in Middelburg. Het is een initiatief van Arduin, de Zeeuwse organisatie voor mensen met een verstandelijke beperking. De academie wil uitgroeien tot een kenniscentrum voor ieder een. Arduin heeft 1100 medewer kers. Ze begeleiden 670 cliën ten in ontwikkeling en werk. De instelling bestaat sinds 1996. Docent Yvonne praat met haar cursisten. Met de klok mee: Vivianne (op de In een lokaaltje in Hof Tooren vliedt in Middelburg bladeren Vivianne, Stefanie, Marijn, Wim, Kees, Martin, Heieen en Hei een (voor het onderscheid t en 2) in tijdschriften. Ze zoeken plaatjes van dieren die iets over henzelf zeggen. Een opdracht van hun do cente Yvonne Brekelmans, in het kader van de tweede les van de cursus zelfredzaamheid. Die is be doeld voor Arduincliënten die wil len leren opkomen voor zichzelf en weerbaarder willen worden. Wie een geschikt plaatje gevonden heeft, knipt het uit en hangt het op het bord. Heieen 1 treuzelt. „Je moet het nu ophangen hoor", zegt Yvonne. „Ja, maar ik hou de span ning er graag in", antwoordt Hei een ad rem. Ze komt overeind en plakt haar plaatje op het bord. Van alle cursisten hangt er iets. Nu moeten de keuzes worden toege licht. „Wie wil als eerste vertellen? Ik ben benieuwd naar jullie verha len", zegt Yvonne. Heieen 2 be gint. Ze heeft een poes en een hond uitgeknipt. „Want daar hou ik van. Ik vind ze lief" Yvonne: „Wil je zelf ook lief gevonden wor den?" „Ja." „Waarom is dat belang rijk?" Heieen mompelt wat. „Wat zeg je?" „Ik wil niet dat mensen zich met me bemoeien." „Doen mensen dat?" „Ja, op m'n werk." „En dat vind je vervelend?" „Ia!" Martin reageert: „Dit is eigenlijk een pijnlijk onderwerp: dat He- leen vertelt dat ze soms niet aardig gevonden wordt." Yvonne: „Ja, dan gaat het erom dat ze niet geac cepteerd wordt zoals ze is." GOES - De politie is op zoek naar getuigen van een bedreiging die za terdag rond 12.20 uur plaatsvond in een winkel aan de Houttuinen in Goes. Kort na het middaguur stonden een 67-jarige man uit Goes en zijn echtgenote te wachten voor de kas sa in de winkel. Een werknemer opende een tweede kassa. Omdat niemand uit de rij bij de eerste kas sa daar naartoe liep, besloot het echtpaar bij de tweede kassa af te rekenen. Een onbekende man, die nog in de rij voor de eerste kassa stond, was het hier kennelijk niet mee eens en wachtte het echtpaar bui ten de winkel op. Toen de man en vrouw uit de win kel kwamen, bedreigde de onbe kende man de 67-jarige Goesenaar. Hij schold hem uit en sloeg en schopte hem. Daarna vluchtte de dader. Van hem onbreekt nog elk spoor. De politie zoekt mensen die iets van het voorval hebben gezien. Zij kunnen zich melden op telefoon nummer: 0900-8844. RILLAND - Op de Kreekrakweg in het buitengebied van Rilland is zondagochtend rond kwart voor elf een 37-jarige wielrenner ge wond geraakt. De Belgische wielrenner was in een groepje aan het koersen. In vol le vaart raakte hij met zijn voor wiel het achterwiel van de fietser die voor hem reed. Hij maakte een behoorlijke smak. Het slachtoffer is per ambulance met een gebro ken sleutelbeen naar het zieken huis gebracht. KAPELLE - Conservenfabriek Coroos in Kapelle blijft uitbreiden. Het bedrijf heeft aan de Midden weg op bedrijventerrein Smokkel- hoek de leegstaande panden van groothandel Prismafood plus een onbebouwd stuk grond overgeno men, recht tegenover de eigen hoofdvestiging. Wat er precies op de aangekochte locatie gaat gebeuren, is momen teel onderwerp van gesprek met de gemeente Kapelle, laat wethou der Giel-Jan Burger (CDA, econo mische zaken) weten. Burger heeft het over 'een voor Coroos strategi sche aankoop'. Bij de hoofdvesti ging is geen andere vrije ruimte meer te vinden. In 2004 heeft Coroos nog een groot nieuw maga zijn laten bouwen. De al lege pan den van Prismafood vielen toen als locatie af, omdat de onder grond niet stevig genoeg zou zijn voor de opslag van conserven in blik en glas. Vorig jaar meldde het bedrijf een vijfde sterilisatietoren te plaatsen in Kapelle. De produc tiecapaciteit kan dankzij die laatste investering tien procent omhoog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66