Zeeland 'Iedereen heeft recht op leren' Zoooooooooo veel voordeel HOGE KORTINGEN Plan voor coffeeshop Middelburg Noord-Beveland is op zaterdagavond weer per bus bereikbaar lelfortr. op onze showroommodellen Acadamie van stichting Arduin geeft cursussen voor iedereen. Aanvraag lijkt volgens ambtenaar gemeente Middelburg haalbaar. Provincie en gemeente nog in gesprek over bus op vrijdagavonden. Telfort internet. Goedkoper. Dus leuker. PZC Dinsdag 17 maart 2009 23 Het is niet zómaar een 'leerschool' voor mensen met een verstandelijke beperking, hun begeleiders of familie leden. Iederéén kan er terecht. Graag zelfs. Arduins Academie voor Kwali teit van Bestaan moet een kenniscen trum voor heel Zeeland worden. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Als de gekleurde lamp in het torentje van Hof Toor- envliedt 's avonds ronddraait, is er iets te doen. Dan wordt daar bij voorbeeld een film ver.toond. Of er is een cursus. Je kunt er leren zingen, maar ook dansen, relaxen of sieraden maken. Hof Toorenvliedt, aan de Koude- kërkseweg in Middelburg, her bergt iets bijzonders: een Acade mie voor Kwaliteit van Bestaan. Die wordt gerund door Arduin, een instelling voor mensen met een verstandelijke handicap. Maar niet alleen de cliënten kunnen er terecht. Sommige activiteiten zijn speciaal voor hen bedoeld, andere voor hun begeleiders of familiele den. Soms, als bijvoorbeeld een film over autisme wordt vertoond, zijn mensen van buitenaf ook welkom. Graag zelfs, zegt Arduin-voorzitter Patty van Belle. De Academie voor Kwaliteit van Bestaan zoekt be wust samenwerking met mensen en instellingen 'van buiten'. „We willen een succesvolle kennisuit wisseling tussen Arduin en de sa menleving." W* Stichting Arduin runt sinds kort een 'Academie voor Kwaliteit van Bestaan'. Daar krijgen cliënten cursussen, maar zijn regelmatig ook buitenstaanders welkom. Daarom is bij de opening van de academie vorig jaar gekozen voor deze naam. Van Belle: „De acade mie is een kenniscentrum en dus meer dan een school. We hebben de ambitie dat de academie een schakelbord wordt voor kennis in Zeeland." Op het bord naast de voordeur van HofToorenvliedt staat 'Een le ven lang leren'. Iedereen heeft recht op een plaats in de samenle ving en iedereen heeft recht op le ren, is de visie van Arduin. En dus ook mensen met een verstandelij ke beperking. Cliënten kunnen kiezen uit een enorm aanbod aan cursussen en workshops op het gebied van werk, persoonlijke ontwikkeling en vrijetijdsbesteding. Voor bege leiders van Arduin of nieuwe zorg- 'medewerkers is er ook een scala aan opleidingen en cursussen. De cursussen lopen goed, maar de uit wisseling 'met buiten' moet nog op gang komen. Van Belle: „Dit jaar is een aanloopjaar." In september, bij de opening van het academisch jaar, moeten de ambitieuze plannen zijn omgezet in een concreet programma. En over vijfjaar moet het echt lopen, zegt Van Belle. door Emile Calon middelburg - Brasserie Treve in de Stationsstraat 24 in Middelburg wordt mogelijk een coffeeshop. Een Terneuzense VOF heeft het pand gekocht en de gemeente Mid delburg toestemming gevraagd daar in de nabije toekomst soft drugs te mogen verhandelen. Volgens beleidsambtenaar Johan Groenenberg zijn er tot nu toe geen argumenten om die aanvraag af te wijzen. Het pand ligt name lijk niet in de nabijheid van een school of jongerencentrum, niet in een echte woonstraat en er rust een horecabestemming op. Hij wijst er wel op dat er nog pro cedures moeten worden doorlo pen. Zo is de procedure om de ver gunning van coffeeshop Roxy in de Zandstraat te vernietigen nog niet afgerond. Naar verwachting beslist de Raad van State eind juni of de gemeente terecht die vergun ning anderhalf jaar geleden heeft ingetrokken. Als dat gebeurd is, kan een andere ondernemer in aanmerking komen voop die ver gunning omdat de Middelburgse raad besloten heeft dat er in Mid delburg ruimte is voor twee cof feeshops. In de Zandstraat zelf mag geen nieuwe coffeeshop ko men. Zo'n dertig mensen hebben de ge meente laten weten dat ze in Mid- Het gat dat door de sluiting van coffeeshop Roxy in Middelburg is gevallen, lijkt snel te worden ingevuld. Een Terneuzense VOF heeft concrete interesse. delburg een nieuwe coffeeshop willen exploiteren. Volgens Groe nenberg lijken tien van hen rede lijk serieus en zouden ze ook een coffeeshop willen exploiteren op een locatie die voldoet aan de crite ria. Het gaat dan met name om een plek op minimaal 250 meter af stand van een school of jongeren centrum en niet in een woon straat. In de meeste gevallen heeft de beleidsambtenaar nog geen in zage gekregen in papieren die dui delijk maken dat die aanvragers ook daadwerkelijk eigenaar zijn van een pand. In het geval van Sta tionsstraat 24 gaat dat volgens hem wel op. Als blijkt dat die eige naar serieus is, moet hij nog wel via een zogenoemde Bibob-proce- dure aantonen dat hij zijn geld voor die coffeeshop niet door cri minele activiteiten heeft verkre gen. door Raymond de Frel wissenkerke - De dorpen Kamper land, Wissenkerke, Geersdijk en Kortgene zijn binnen enkele we ken weer op zaterdagavond te be reiken met buslijn 31 (Goes-Kam- perland). De gemeente Noord-Be veland en provincie Zeeland probe ren ook voor vrijdagavond weer een busdienst in het leven te roe pen. Noord-Beveland kampt sinds 14 december met een probleem, na dat vervoersmaatschappij Con- nexxion een nieuwe dienstregeling invoerde. Daarbij is het criterium gehanteerd dat er gemiddeld ze ven mensen van een busrit ge bruik moeten maken. Dat redden de dorpen op Noord-Beveland De dorpen Kamperland, Geers dijk, Wissenkerke en Kortgene krijgen binnen afzienbare tijd weer op zaterdagavond een bus verbinding met Goes. niet, dus schrapte Connexxion de avonddiensten. „Wij kregen vooral klachten van mensen, die op vrij dag- en zaterdagavond van de bus gebruik maakten. Daarom hebben wij Connexxion gevraagd wat het kost om lijn 31 in de avonduren weer in ere te herstellen", vertelt wethouder Kees van der Weele van de gemeente Noord-Beveland. Connexxion gaf daarop aan dat op zaterdagavond het criterium van zeven inwoners wél wordt ge haald. Op vrijdagavond wordt dat minimumaantal net niet bereikt. In een gesprek met gedeputeerde George van Heukelom van de pro vincie Zeeland (verantwoordelijk voor het openbaar vervoer) consta teerde Van der Weele eind vorige week dat het geen haalbare kaart is om de busdienst volledig te her stellen. „Maar over de vrijdag avond valt nog wel te praten. We bestuderen deze week wat de fi nanciële consequenties zijn, maar wij willen samen met de provincie best iets bijdragen aan een bus dienst op vrijdagavond", aldus Van der Weele. Hij hoopt eind de ze week duidelijk te hebben. www.vanbovenkeukens.nl KEUKENS SANITAIR BADKAMERS BADMEUBELS TEGELS STOOMCABINES SAUNA VERWARMING BOUWBEDRIJF ELECTRO Tramstraat 1-3 (centrum), Koudekerke, Tel. 0118-551681 Vrijdagavond koopavond, (zaterdagmiddag gesloten) Minimumduur contract 12 maanden Kijk voor de voorwaarden op leifort.nl/voordeel. Bel 0800-1707 Bestel telfort.nl ofBREEDBANDWINKEL.nl Bezoek de Telfort winket of The Phone House

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59