Zeeland van luis in pels tot vinger aan pols Gijs neemt met moeite afscheid van het werk Vispassages voorkomen 'knakken' van paling 'Je neus laten zien. We hebben wat dat betreft verschrikkelijk ons best 'Ik had er van m'n levensdagen nog niet van gehoord. Maar het leek 'We hebben zo heel wat ruimte binnen woningen ZestiÈnhöven SPZC Dinsdag 17 maart 2009 19 gedaan Nicoline Coomans, voorzitter VAC Schouwen-Duiveland ffl£ Wel Wüt Gijs van der Goot, scheidend VAC-lid Werd de VAC ooit als mutsenclub gezien, nu is de woonadviescommissie niet meer weg te denken. Door de veranderende woon- ideeën heeft ze toekomst. door Esme Soesman verbodig? Nee, dat wordt de VAC nooit. Voorzitter Nicoline Coomans van de Stich ting VAC Schouwen-Duiveland Adviescommissie Wonen ziet on verminderd een belangrijke func tie voor de - ook landelijk en pro vinciaal opererende - organisatie weggelegd. De positie van de VAC is in de loop van de tijd wel veran derd, blikt Coomans op de afgelo pen decennia terug. Van onbegre pen luis in de pels heeft de VAC, die ooit als Vrouwen Advies Com missie is opgericht, zich 'opge werkt' tot een door velen gerespec teerde club deskundigen. Ter illus tratie: was er eerst nauwelijks geld beschikbaar om reiskosten te ver goeden, tegenwoordig is de subsi diëring van het VAC-werk goed ge regeld. En moesten de leden voor heen ontzettend veel moeite doen om plannen en tekeningen te be machtigen, nu krijgt de VAC Schouwen-Duiveland de spullen (meestal) automatisch opgestuurd. „Er is veel veranderd. We krijgen nu veel meer waardering van wo ningbouwcorpora tie en gemeente", bevestigt Coo mans. Daar heeft de VAC overigens zelf een behoorlij ke steen aan bijgedragen. Door steevast aanwezig te zijn bij bij voorbeeld gemeenteraads- en com missievergaderingen. „Je neus la ten zien. We hebben wat dat be treft verschrikkelijk ons best ge daan." Tijdens de 35 jaar van het bestaan van de VAC Schou wen-Duiveland is eigenlijk niets hetzelfde gebleven, blijkt uit het verhaal van Coomans - sinds 19 jaar lid. Van vrouwenadviescom missie is de organisatie uitgegroeid tot adviescommissie wonen, com pleet met (op dit moment twee) mannelijke leden. Richtten de le den zich in de begintijd uitslui tend op het interieur van wonin gen, nu wordt de hele woonomge ving onder de loep genomen. Al in een zeer vroeg stadium; leden van de VAC worden onder meer opgeleid in het lezen van bestem mingsplannen en bouwtekenin gen. Neem de Zierikzeese Water- wijk. De 'VAC'ers' buigen zich on der meer over routing en de aan wezigheid van zaken als apotheek, huisarts, winkels en bushalte. „Niet dat alles lukt, maar je kunt wel op belangrijke dingen wijzen." De leden van de VAC krijgen daar toe een behoorlijke opleiding voor de kiezen. Ook wacht steeds her scholing. Bouwtechnieken, consu mentenwensen en overheidsregels veranderen steeds - geeft Coo mans te kennen. De hot items van dit moment? „Ventilatie", zegt de voorzitter. „Het binnenmilieu is zó belangrijk. Er zijn tegenwoordig zo veel mensen allergisch." Ook het rekening houden met - stal ling- en oplaadmogelijkheden van - scootmobiels bij het levensloop- bestendig bouwen, is een-door de VAC veelvuldig opgepookt vuur. Leuk, ervaart Coomans het werk. „Vooral als je ziet dat de adviezen die je geeft, worden gehonoreerd." Eén van de hoog tepunten in het 35-jarig bestaan was het moment dat de gemeente Schouwen-Duive land de VAC advies vroeg bij de bouw van het nieuwe gemeente huis. Dat was een teken van waar dering. Maar de VAC heeft dan ook niet stilgezeten. Misschien wel één van de grootste verdiensten door de jaren heen is het alsmaar wijzen op praktische zaken: het centraal plaatsen van stopcontac ten en Lichtknopjes, het realiseren van bredere deuren. „We hebben zo heel wat ruimte binnen wonin gen gecreëerd." gecreëerd Nicoline Coomans, voorzitter VAC Schouwen-Duiveland er geeft. foto Dirk-Jan Gjeltema Het heeft haar héél véél moeite gekost om de knoop door te hakken. Nu Gijs van der Goot uit Bruinisse gis teren 75 jaar is geworden, zet ze - na 21 jaar - een punt achter haar werk voor de VAC Schouwen-Dui veland. „Ik zal het missen. Het was altijd heel erg gezellig. )e had ook het gevoel iets nuttigs te doen." Van der Goot zit er, van de 12 hui dige leden, het langst bij. De eerste Vrouwen Advies Commissies, zo als de organisatie toen nog heette, zagen in de opbouwperiode na de Tweede Wereldoorlog het levens licht. Op Schouwen-Duiveland werd de VAC op 1 april 1974 gebo ren. Het duurde nog even voor Van der Goot erbij kwam. „Een kennisje vroeg me. Ik had er van m'n levensdagen nog niet van ge hoord. Maar het leek me wel wat." De Bruse bleef uiteindelijk jaren lang. In die tijd heeft de organisa tie veel bereikt. „Vaak gaat het om simpele dingen, zoals de plaats van stopcontacten. Nu is het van zelfsprekend, maar dat was het niet." Bovendien werd de focus verlegd van louter leefbaarheid van de woning tot de hele woon omgeving. „We zijn van niets tot een hele organisatie uitgegroeid." Van der Goot neemt morgen - tij dens de jaarvergadering - afscheid. Ze wil ruimte maken voor jongere mensen. „En het wordt steeds inge wikkelder. Wetten veranderen bijna dagelijks. De computer wordt steeds belangrijker. Je moet voortdurend up-to-date blijven. Nee, op ervaring alleen kun je dit werk niet doen." Gijs van der Goot neemt met moeite afscheid van de VAC. foto Dirk-Jan Gjeltema www.medinova.com www.tmcwoonwinkels.nl Bel vandaag nog voor een afspraak in MEDINOVA Vliegveldweg 65, Rotterdam t: OlG-2989898 of MEDINOVA KLEIN ROSENDAEL Rosendaalselaari 30, Rozendaaf t: 026-3620680 Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen door Paul Begijn terneuzen - Waterschap Zeeuws- Vlaanderen gaat de komende jaren zeven vispassages aanleggen om de migratie van trekvissen te sti muleren. Met name de aal, met uit sterven bedreigd, heeft baat bij het makkelijk in- en uitzwemmen van en naar zee, stelt het waterschap. Ook worden de oevers natuur vriendelijker gemaakt. Twee passa ges zijn voorzien in het afwate- ringsgebied van de stuw in Othe- ne bij Terneuzen. Ook de stuwen in het afwateringsgebied van Cam- pen, Paal, Nieuwe Sluis (Bres- kens), Nol Zeven (Biervliet) en Cadzand krijgen een vispassage. De aanleg is onderdeel van een pakket aan maatregelen dat is opge nomen in het waterbeheerplan 2010-2015. Volgens Waker Oomen, afdelingshoofd Planvorming Wa terbeheer, zijn de vispassages van groot belang. „Tot nu toe hadden trekvissen weinig kans om zich te verplaatsen binnen het gebied of richting zee. Maar een vis als pa ling zal toch altijd een weg naar zee zoeken voor de paai, met het risico om tussen de afwaterings- pompen te komen." Met name bij grote stuwen en ge malen in het rivierengebied in Midden-Nederland kwam het de afgelopen jaren tot honderden 'ge knakte' palingen en andere vissen die de dood vonden in turbines.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55