Zeeuws bedrijf heeft Palingvissers laken verbod Twijfel PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Een leuke baan met goede verdiensten? Garandeer kopers dat ze hun oude huis kwijt kunnen 2 I Dinsdag 17 maart 2009 PZC MARLEEN BLOMMAERT Soms denk ik: „Was ik maar een man." Wat zou het leven dan aangenaam overzichtelijk zijn. Terwijl ik vanoch tend nog nahijgend van de ochtendstress in de auto naar een afspraak rijd, wordt aan twee heren op de radio gevraagd of ze goede opvoeders zijn. Zonder enig spoor van twijfel ant woorden ze beiden volmondig: „Jazeker." Waar haal je dat nou, zo'n flesje grenzeloze zekerheid? Of worden die doosjes eigendunk bij de geboorte al verstrekt. En wordt het twijfelgen slechts in vrouwelijke lijn doorgegeven? Ik twijfel dagelijks aan mijn kwaliteiten als opvoeder. Als ik weer eens vergeten ben om de gymspullen te wassen. Als ik weer te laat ben voor de bieb. Als het eten weer niet op tijd op tafel staat. Als mijn dochter me vraagt waarom de klimaatconfe rentie pas in december gehou den wordt terwijl toch duidelijk is dat het hier om een dringend probleem gaat. En waarom ze daar alleen maar over praten en niks doen? Ik weet niet wat het juiste antwoord op deze vraag is als opvoe der. Geef ik haar gelijk of leg ik uit dat het toch allemaal erg in gewikkeld is? Of dat we het ingewikkeld maken, dat we andere dingen belangrijker vinden dan haar toekomst? U kunt er om lachen, maar ik vind het erg moeilijk om het 'goede' te doen als opvoeder. Zo viel bij mij ook de folder in de bus voor de baarmoederhalskankerprik. Door mijn twaalfja rige afgedaan als een 'Hemafolder'. In de folder lees ik dat zij als twaalfjarige er overigens zelf over gaat. Klungelige voorlich ting en halve informatie zaaien ook hier enorme twijfel. Twijfel alom. Maar is twijfel nou zo slecht? Volgens mij niet. Volstrekte zekerheid lijkt me veel gevaarlijker eerlijk gezegd. Dus vandaag voor alle twijfelaars. U doet het geweldig. U twij felt dus u bestaat. ik vind het moeilijk om het 'goede' te doen als opvoeder Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt yw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De Zeeuwse bedrijven somberen, maar niet zo erg als collega's elders in het land. „Tweederde van de bedrijven heeft niet echt hinder van de crisis," ziet de Kamer van Koophandel. Zeeuwse ondernemers hebben traditioneel meer vlees op de botten dan ondernemers in de rest van het land. Ze zijn minder geneigd te ondernemen op het scherp van de snede en dat uit zich in tijden van crisis, conclu deert Mare Volleman van de Ka mer van Koophandel Zuidwest Ne derland. De toon van het eerste conjunc- tuurbericht van 2009 moet zo monter mogelijk zijn: „We moe ten elkaar niet de put in praten. Het is bewezen dat het midden- en kleinbedrijf minder presteert als de berichten slecht zijn. Dus daar moeten we niet aan toege ven", vindt Volleman. De conjunctuurenquête, de ther mometer waarmee de KvK elke drie maanden de staat van het eco nomische klimaat meet, geeft ook goed nieuws: het aantal bedrijven dat aanhoudende daling van om zet verwacht is iets lager dan begin dit jaar. Dat kan aangeven dat de bodem van de crisis is bereikt, denkt de Kamer. De Zeeuwse on dernemers zijn een tikje minder somber over omzet en werkgele genheid dan hun collega's lande lijk. Maar ook niet veel meer dan een procentpunt. Er zijn onver klaarde verschillen in de effecten die de crisis in aangrenzende re gio's heeft. Zeeland heeft meer be drijven met omzetdaling (37 pro cent) dan West-Brabant, maar ook meer bedrijven met omzetstijging: 14 procent tegen 9 procent over de Brabantse Wal. De pijn in de secto ren is in de regio's gelijk: industrie, horeca, bouwnijverheid en trans portsector zetten minder geld om, ■handel en zakelijke diensten der ven het minst in hun omzet. Er is ook geen logische verkla ring waarom Zeeuwse werk gevers naar verhouding veel mensen met een vast dienstver band ontslaan. In Zeeland snoeit zeven procent van de onderne mers in het vaste personeelsbe stand, tegen twee procent in West-Brabant. Getalsmatig zijn het in beide regio's nog steeds vooral tijdelijke en invalskrachten die hun betrekking verliezen. „Mis schien dat mensen in Zeeland snel ler in vaste dienst worden aange nomen. Tijdelijke krachten moe ten passen in je bedrijfsvoering," meent Volleman. Dat past bij het conservatieve ka rakter dat de Zeeuwse onderne mingszin lijkt te karakteriseren. Dat uit zich ook in de schade die ontstaat als bedrijven hun rekenin gen niet betalen: acht procent van de Zeeuwse bedrijven meldt debi- teurenschade. Landelijk is dat elf procent. De komende dagen analy seert de KvK de nieuwe gegevens nader. ,ü.ai s bij-OH ,-lindastne'sIb<-drVir,f,S Kom dan bmnen. veös°f Martin Maranus, M2 Makelaars in Middelburg en Goes Waf merkt u van de recessie? Wij zien in onze branche een om zetdaling van tussen de 20 en 40 procent. Vooral het segment van boven de drie ton heeft het lastig. Faillissementen zijn in Zeeland nog niet aan de orde, maar er is wel al een sanering aan de gang. Er worden mensen ontslagen. Wat moet het kabinet doen om het tij te keren, in uw branche? Ten eerste: de Nationale Hyp otheekgarantie moet verhoogd worden naar 350.000 euro. Dat kan best, want het garantiefonds is nog amper aangesproken. Er is am per sprake van gedwongen ver koop. Ten tweede: de overdrachtbelas ting van 6 procent moet tijdelijk worden afgeschaft, voor een perio de van twee jaar. Of gehalveerd. Zes procent over een aankoopbe drag van twee ton is 12.000 euro. Als je die niet hoeft te betalen, kan dat een koper net over de streep trekken. Of hij houdt net genoeg over voor achterstallig onderhoud. Ten derde, dat inkoopfonds van de overheid waarover nu gepraat wordt, dat moet er komen. Huizen bezitters die een ander huis willen kopen, doen dat nu vaak niet om dat ze bang zijn hun oude woning niet te kunnen verkopen. Zo'n fonds zou de garantie zijn dat je je huis kwijt kunt tegen een mini mumprijs. Iets lager dan in een heel goede markt, maar toch. Wat moet het kabinet in elk geval niet doen? Niets. Ze moeten vooral niet niks doen. Geef een signaal af! Martin Maranus, makelaar. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 1.5,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Marcel Modde MIDDELBURG - Het reddingsplan van minister Gerda Verburg (LNV) voor de paling schiet z'n doel voorbij. Dat zegt voorzitter Jaap Geleijnse van de Federatie van Beroepsvissers Zuid-West Ne derland in een reactie op het vis verbod dat de minister voor okto ber heeft ingesteld. Op basis van onderzoek verwacht Verburg dat door een tijdelijke stop van de visserij zo'n honderd ton geslachtsrijpe aal naar de paai gronden in de Sargassozee kan trekken. De maatregel moet bijdra gen aan de instandhouding van de soort. De Combinatie van Beroeps vissers deed in januari het voorstel vijftig ton opgeviste aal over de dij ken te zetten, in ruil voor een com pensatieregeling. Daarmee hoop ten ze onder het visverbod uit te komen. Dat de minister alsnog vasthoudt aan één van de twee voorgenomen maanden, stemt vol gens Geleijnse ontevreden. „Oktober is de beste maand. Wan neer je die er uithaalt, halen we ook de vijftig ton niet." De 700.000 euro die de minister be schikbaar stelt als schadeloosstel ling, is volgens Geleijnse een 'rede lijke handreiking'. Of daarmee alle beroepsvissers geholpen zijn, be twijfelt hij echter. De Zierikzeese vissersvoorman voorziet voor een aantal niet te overbruggen finan ciële problemen. Verburg trekt ver der 200 miljoen euro uit voor de bouw van palingpassages bij gema len, stuwen, sluizen en dammen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2