en werk de hand of hand o voor... bij zijn advocaat Schouderklopje vaak beter dan vette bonus We verliezen massaal bril, ski's en skistokken Bank dupeert klant met hoge rente Veel bazen zijn niet geschikt voor hun baan PZC Dinsdag 17 maart 2009 27 Geld hebben is één kant van de medaille. Geld uitgeven de andere. Over het omgaan met geld en de factoren die daarbij een rol spelen, over vrekken en flierefluiters, potters en verkwisters. Of: waarom houdt de één de hand zorgvuldig op de knip en heeft de ander een gat in de hand? door Guus Urlings foto Harry Heuts Voor een dubbeltje op de eerste rang. Zo heet het boek waarin taalhistoricus/ journalist Ewoud Sanders een jaar of acht geleden 'looi spreekwoorden en zegswijzen over Nederlands geld' bij elkaar bracht. Zóveel? Nou, eigenlijk nog veel meer. Er staan er in to taal ruim 1.300 in. Waarmee direct duidelijk is hoeveel belang wij aan geld hechten. Zo werkt dat met taal. Waar het hart van vol is... Wat doen wij met geld en wat doet geld met ons? Intrigerende vraag, die niet zo een-twee-drie te beantwoorden valt, luidt de conclusie na een gesprek met Gerard Borst, on derzoeker geldcultuur bij herGeldmuseum in Utrecht. „De manier waarop mensen met geld omgaan, wordt bepaald door een samenspel van factoren", zegt hij. „Voor een deel zijn de fi- nancieel-economische omstandigheden bepa lend, maar ook culturele, sociale en psychologi sche aspecten spelen een rol. Je kunt wel glo baal een aantal types onderscheiden in de om gang met geld: van vrek en gierigaard tot ver kwister, van tobber tot flierefluiter. Uiteindelijk is de optelsom van al die aspecten toch voor ie dereen weer anders, heel persoonlijk." Stelling: eigenlijk heeft iedereen op z'n minst een béétje van al die uiteenlopende types in zich en komt - afjhaar gelang de omstandighe den - nu eens het ene, dan weer het andere aspect sterker naaf voren. De tering naar de nering zetten. Typisch Neder lands gezegde? Nederland heet niet voor niets een land van kooplui en dominees te zijn, een land van zuinigheid met vlijt. Het lijkt simpel: hoe je met je geld omgaat, is afhankelijk van de vraag hoeveel geld je hebt. Wie veel heeft, kijkt niet op een euro. Wie wei nig heeft, draait elk dubbeltje drie keer om. Maar wie even in zijn naaste omgeving kijkt, weet dat het niet zo eenvoudig in elkaar zit. Er zijn mensen met een smalle beurs die, zeker sinds lenen en kopen op afbetaling steeds ge makkelijker en verleidelijker worden gepresen teerd, de filosofie dat 'geld moet rollen' tot evangelie hebben verheven. Zij rekken daarbij hun financiële bovengrens steeds verder op. Het zijn mensen met een gat in de hand. En er zijn er met een dikke beurs die liever een euro doormidden bijten dan dat ze ergens 50 cent te veel betalen. De mensen met de hand op de knip. Tussen die beide uitersten bevin den zich ontelbare variaties op het thema. Dankzij al die 'andere factoren' die ons geldge- drag mede vormgeven. „Er is bijvoorbeeld de culturele factor", zegt Borst. „Die is, denk ik, sterk bepalend voor de manier waarop er tegen geld wordt aangeke ken. Uit onderzoek is bijvoorbeeld gebleken dat naarmate je in Europa verder naar het zui den afzakt, de betalingsmoraal steeds slechter wordt. Dat loopt niet helemaal gelijk op met de overgang van protestantisme naar katholicis me, maar de katholieke moraal is natuurlijk wel wat frivoler dan het toch wat zwartgallige, tobberige protestantisme. Dus ik denk dat het zeker meespeelt." Zijn vader, vertelt Borst, van huis uit protes tant, zei over zijn (aangetrouwde) katholieke fa milieleden wel eens dat ze 'niet te vertrouwen' waren als het om geld ging. „Zwaar aangezet, zwaar generaliserend, maar er zit, zoals in veel clichébeelden, wel een kern van waarheid in." Ook de sociale omgeving drukt vaak een stem pel op het 'geldgedrag'. Borst: „Geld is een mid del tot sociale participatie. Mensen willen graag bij een groep horen, bij een groep die zich onderscheidt van of afzet tegen andere groepen. Daarbij kijken ze het liefst naar bo ven. Als je niet genoeg geld hebt om bij de groep te horen waar je bij wilt horen, dreig je geïsoleerd te raken, de schlemiel te worden. Dan is de verleiding erg groot de grenzen van verstandig geldgedrag te overschrijden, boven je stand te gaan leven. Vooral jongeren zijn daar erg gevoelig voor. Dan móéten ze schoe nen van dit merk, een truitje van dat merk. Omdat ze anders niet meetellen. Maar je ziet het bij volwassenen net zo goed. De buurman een mooiere auto, een plasma-tv? Dan moeten wij die toch zeker ook kunnen hebben? Het sta- tusverhaal. Je moet sterk in je schoenen staan om daar niet op z'n minst gedeeltelijk door beïnvloed te worden." Dan zijn er de psychologische factoren, die te maken hebben met karakter, persoonlijkheid. Moeilijk grijpbaar, maar uiteindelijk vaak wél doorslaggevend voor het 'geldgedrag'. De een leeft zijn leven voorzichtig, probeert risico's zo veel mogelijk uit te sluiten, zich van rugdek king te voorzien. De ander is een tobber, maakt zich voortdurend zorgen, ziet van alles ook de schaduwkant. De derde is een losbol, leeft het leven zoals het komt, heeft maling aan wat anderen over hem denken en ziet wel waar en wanneer het schip strandt. Het zijn al lemaal types die je, als je mensen dan toch op hun 'geldgedrag' wilt indelen, terugziet in de vrek, de gierigaard, de potter, de vrijgevige, de verkwister. We kennen ze allemaal. Bestaat er ook zoiets als een ideale manier om met geld om te gaan? De Griekse filosoof Aris- toteles (vierde eeuw voor Christus) pleitte al voor matigheid, voor het mijden van extreme emoties, extreem gedrag. Maar hij realiseerde zich ook dat dit voor veel mensen geen gemak kelijke opgave is. 'Geld uitgeven is niet moei lijk', schreef hij, vrij vertaald. 'Maar geld uitge ven in de juiste mate, op het juiste ogenblik, met de juiste bedoeling en op de juiste manier, dat is niet iedereen gegeven'. Die woorden zijn bijna 25 eeuwen later nog steeds niet achterhaald. ©reageren? geld@wegener.nl vooroverleg met deze instelling. „Zijn alle stukken volledig, vraag ik hen. Pas als dat zo is, dien ik de ontslagaanvraag in. Vaak is het personeel dan al ingelicht en heeft bij grotere bedrijven over leg plaatsgevonden met de onder nemingsraad en vakbonden." De ontslagcommissie van het UWV Werkbedrijf beslist vervol gens over de ontslagaanvraag. De met ontslag bedreigde werkne mer wordt niet gehoord (zoals bij de kantonrechter). In Arnhem looptnu een proef waarbij dat wel het geval is. Een werknemer kan instemmen met zijn ontslag of verweer voeren. Voert hij ver weer, dan moet hij volgens Ganze boom goed kijken of aan alle cri teria om ontslag toe te wijzen, is voldaan. Financiële gegevens van het bedrijf krijgt hij niet toege stuurd, maar kan hij ze wel inzien bij het UWV Werkbedrijf. Wat tegenwoordig vaak gebeurt, is dat ontslag plaatsvindt via een beëindigingsovereenkomst, bui ten het UWV om. Ganzeboom schat dat de helft van onvrijwilli ge ontslagen op deze manier wordt gerealiseerd. De beëindi gingsovereenkomst is mogelijk omdat in 2006 de verwijtbaar- heidstoets is versoepeld. „Tot die tijd had je geen recht op WW als je meewerkte aan je ontslag. Nu mag je meewerken aan je eigen ontslag en houd je recht op een WW-uitkering, mits jij maar niet diegene bent die het initiatief heeft genomen." Bedrijven geven soms een bonus als werknemers met een beëini- gingsovereenkomst in stemmen. „Voor werknemers is het zaak een beëindigingsovereenkomt al tijd te laten controleren door een arbeidsrechtkundige", zegt Ganze boom. „Vaak geven werkgevers hun werknemers hier geld voor." Tip 1 Een arbeidsrechtspecialist heeft een specialisatie-acade mische opleiding aan de Gro- tius Academie of de PALA ge daan. Tip 2 Voor de procedure zie www.werk.nl Tip 3 Houd bij beëindigingsovereen komst rekening met de opzeg termijn. Alleen dan kun je in aanmerking komen voor WW die aansluit op het einde van het dienstverband. Veel werknemers hebben helemaal geen behoefte aan bonussen om wat harder te werken of überhaupt hun werk te doen. Als ze van hun baas af en toe een spreekwoorde lijk klopje op hun schouder krij gen, zijn ze meestal al tevreden, blijkt uit een bericht op www.ma- nagersonline.nl. Ook blijkt dat nu het economisch fors slechter gaat, werkgevers meer aandacht hebben voor het vinden van personeel dat past binnen het bedrijf en er lang wil blijven. Daarom vinden ze per soonlijkheid en ambities vaak be langrijker dan intelligentie. Net als in de zomervakantie, verlie zen we tijdens de wintersport het vaakst onze bril. Volgens de reis- en recreatiespecialist Europeesche Verzekeringen staat de bril op de eerste plaats van zaken die tijdens de wintersport worden kwijtge raakt en waar de verzekeraar een claim over krijgt. Verder doen ca mera's, koffers en mobieltjes het ook goed in de lijst. Ook ski's en skistokken raken vaak zoek, in te genstelling tot skischoenen. Maar ja, die schoenen doe je ook meest al niet uit op de piste. foto ANP Banken houden de variabele rente kunstmatig hoog. Hierdoor kun nen huizenbezitters niet profiteren van de huidige rentedalingen. Dat stelt hypotheekadviseur Nationale Hypotheek Pas (NHP). Volgens NHP stoppen sommige banken met het aanbieden van een variabe le rente of ze maximeren het ge deelte van de hoofdsom dat met va riabele rente kan worden afgeslo ten. Andere banken hanteren een forse opslag. De Europese Bank ver laagde begin deze maand de Euro pese rente naar 1,5 procent. Veel leidinggevenden zijn niet ge schikt voor hun baan. Voor deze functies wordt te veel geselecteerd op de verkeerde kwaliteiten. Dat concludeert Peter Vonk, eigenaar van adviesbureau Vonk Competen tie Expertise. Zijn bureau liet een geschiktheidsonderzoek doen on der achtduizend leidinggevenden. Volgens Vonk moet er vooral gese lecteerd worden op de 'alfafactor': een combinatie van kenmerken waarbij assertiviteit, empathie en zelfkritiek de kern vormen. Mo- menteél gebeurt dat onvoldoende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29