effeweg.nl 'Zelf verplegend personeel inhuren is niet moeilijk' supervoordelige busreizen Cor van Soelen regelt al zijn verpleging zelf. En hij houdt geld over. 4 dagen Luxemburg Stad en Trier Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 pzc Dinsdag 17 maart 2009 25 Cor van Soelen. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder vlissingen - Zelf je zorg regelen moeilijk? Cor van Soelen dacht dat ook altijd. Maar hij heeft al ja ren zes vaste verpleegsters in dienst. En hij hoeft niet meer te doen dan maandelijks een handte kening zetten en de papieren op sturen. Hij stoort zich aan de discussie over misbruik van zorggeld. De laatste tijd is veel te doen over het persoonsgebonden budget (pgb) waarmee mensen zelf hun zorg kunnen inkopen. Van Soelen is bang dat die discussie er uiteinde lijk toe leidt dat hij gekort wordt op zijn budget. „En dan moet ik naar het verpleeghuis. Weg gezins leven, weg huis, weg hobby, weg hond. En dat geldt voor duizen den andere patiënten." Van Soelen heeft al jaren verzor ging nodig. Hij heeft een longziek te en een spierziekte. Hij was één van de eersten in Zeeland die een persoonsgebonden budget aan vroegen. „Bij de thuiszorg heb ik wel honderd verschillende ver pleegsters aan mijn bed gehad. Dan lig je in je blootje in bad en dan nemen ze ongevraagd een sta- giare mee. En die kom je later weer tegen in de stad. Dat is echt niet prettig. Bovendien was het moeilijker plannen: de ene dag kwamen ze om half negen, de an dere dag veel later." Na de slechte ervaringen met thuiszorg klopte Van Soelen aan bij een bemiddelingsbureau. „Ik. betaalde een hoge-rekening én be- middelingskosten. Tot ik er achter kwam dat ook de verpleegsters nog bemiddelingskosten moesten betalen. Toen ben ik het zelf gaan regelen. Ik heb een kleintje in de krant gezet en heb ik zelf verpleeg- ledereen met een beetje verstand kan het, maar dat vertellen ze je nooit sters geworven. Nu heb ik er zes, van wie er vier al jaren voor me werken." Net als Van Soelen denken veel mensen dat het ingewikkeld is om zelf verplegend personeel in te hu ren, maar dat is niet zo, zegt hij, „De Sociale Verzekerings Bank heeft een servicebureau voor het persoonsgebonden budget. Je moet een contract opsturen waar in staat hoeveel iemand verdient en hoeveel uren hij of zij werkt. Daarna doen ze de volledige boek houding. Gratis. Je hoeft alleen ie dere maand op te sturen hoeveel uur iedereen gewerkt heeft. Ieder een met een beetje verstand kan het, maar dat vertellen zorginstel lingen of bemiddelingsbureaus nooit. En als je het zelf niet kan: ie dereen heeft wel een familielid of kennis die kan tekenen." En het gekke is: hij houdt nu geld over. „Bemiddelingsbureaus doen net alsof ze van alles voor je rege len, maar ze spekken alleen hun ei gen portemonnee. Toen ik met mijn persoonsgebonden budget thuiszorg inhuurde, had ik bijna geld tekort, maar nu ik het zelf re gel, houd ik geld over. Ik bespaar de gemeenschap vijftien- tot twin tigduizend euro per jaar." „Misbruik maken? Dat kan hele maal niet, ik word gecontroleerd. Het probleem is dat het persoons gebonden budget nu gebruikt wordt voor mensen voor wie het eigenlijk niet bedoeld was. Je kunt nu bijvoorbeeld budget krijgen voor huiswerkbegeleiding voor moeilijk lerende kinderen, men sen zorgen voor hun ouders mét een budget. Terwijl het bedoeld was om mensen die zorg nodig hebben zo lang mogelijk thuis te laten wonen." Vertrek: 10 april, 1, 29 mei, 4 september, 16, 24, 30 oktober Hoogtepunten: stadswandeling Luxemburg Stad en Echternach o.l.v. een gids, Bockrots, Dom van Trier, amfitheater Trier, stadsrondrit Trier o.l.v. een gids, watervallen van Coo, Porta Nigra, Kaiserthermen, oorlogsmuseum Mardasson. 3 hotelovernachtingen, 3 maal ontbijtbuffet, stadswandeling Luxemburg Stad en Echternach o.l.v. een gids, stadsrondrit Trier o.l.v. een gids, vervoer per Tourist Class touringcar Hoogtepunten: stadsrondrit Barcelona o.l.v. een gids, Eixample, Sagrada Familia, Casa Battlo, Casa Mila, Plata d'Espanya, Montserrat, Olympisch stadion, Nou Camp stadion, Pare Güell, Ramblas, Pueblo Espanyol. 7 hotelovernachtingen, 7 maal ontbijt, 7 maal diner, stadsrondrit Barcelona o.l.v. een Nederlandstalige gids, vervoer per Comfort Class touringcar Hoogtepunten: stadswandeling Erfurt o.l.v. een gids, Dom Severikerk, Kramerbrücke, tuinen van Erfurt, Thüringer Woud, Rudolstadt, Mariënglashöhle, Weimar, Buchenwald. 3 of 4 hotelovernachtingen, 3 of 4 maal ontbijtbuffet, 3 of 4 maal diner buffet, 1 drankje tijdens het dinerbuffet, stadswandeling Erfurt o.l.v. een gids, vervoer per Tourist Class touringcar Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. (ook groepsreizen mogelijk) m ConnonAa „„iio* nor norcnn* av/-f A .TIC afjvt i"'"-"-v" F.' "muf—F entreegelden en eventuele toeslagen Fouten voorbehouden. w bedrijf Genoemde prijzen zijn per persoon, excl. reserveringskosten a €15, iXceurmerk I/kk w tou W BE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27