Zeeland Rust voor de kleine zilverreiger HOGE KORTINGEN Zoooooooooo veel voordeel. Vispassages moeten paling redden I elfbrtr. 'Transferium bij de Zeelandhallen moet blijven bestaan' op onze showroommodellen Staatsbosbeheer sluit gluurmuur weer af voor rustig broedseizoen. Waterschap legt zeven vispassages aan om trekvissen door te laten. Telfort internet. Goedkoper. Dus leuker. Seniorenraad Goes ziet niets in afschaffing van pendeldienst naar stad. WPZC Dinsdag 17 maart 2009 23 door René Hoonhorst HOEK - Staatsbosbeheer sluit het pad naar de gluurmuur in de Braakman-Noord vandaag af De natuurbeheerder hoopt dat door de afsluiting ook dit voorjaar weer een aantal kleine zilverreigers in de Braakman gaat broeden. De re delijk strenge winter die we gehad hebben, heeft overigens de popula tie geen goed heeft gedaan. Vorig jaar broedden er ruim twin tig paartjes kleine zilverreigers in de noordelijke Braakman, meer dan waar ook in Nederland. Staats bosbeheer sloot destijds het paad je naar de gluurmuur af Met de ge boorte van zo'n dertig jongen moest de kolonie een stevige basis voor uitbreiding hebben, hoopte de dienst. Dat optimisme is de afgelopen maanden geheel verdwenen, meldt boswachter Marijke Lie- man. „We hoorden de afgelopen winter diverse keren verhalen van mensen die zilverreigers zo maar opeens dood uit de bomen zagen vallen." De kleine zilverreigers broedden pas dertig jaar in Nederland. Met zo'n zeventig exemplaren, die eind vorig jaar nog werden geteld, hoop te Staatsbosbeheer in de Braak man een behoorlijke populatie kleine zilverreigers op te kunnen bouwen. Lieman heeft geen idee hoeveel zilverreigers er nu nog in en om de Braakman bivakkeren. Zelf spotte ze de afgelopen weken I** Boswachter Marijke Lieman hoopt dat de kolonie kleine zil verreigers zich dit voorjaar her stelt van de - voor de kwetsbare vogels - te strenge winter. maar enkele verdwaalde exempla ren. Om de overgebleven kleine zilver reigers zoveel mogelijk de kans te geven opnieuw te broeden op de vertrouwde plek bij de gluurmuur sluit Staatsbosbeheer het pad op nieuw af. „Het is natuurlijk jammer dat men sen de vogels nu niet kunnen be spieden. Maar zo lang kleine zilver reigers, ook al door de nabijheid van grotere familieleden als de blauwe reiger, de bomen bij de gluurmuur prefereren boven het vogeleiland in de Braakmankreek, moeten we ze extra bescherming bieden. Vogelliefhebbers hebben er bovendien niets aan als ze de ko lonie zilverreigers verjagen." Braakman-Noord oefende vorig jaar ook al een aantrekkingskracht uit op een bescheiden aantal lepe laars en een koereiger. Lieman heeft de hoop op broedende exem plaren van zeldzame vogels nog niet opgegeven. „Maar de diverse reigers voelen zich voorlopig nog het meest thuis in de bomen op de wal. Als de bomen en bosscha ges op het Vogeleiland wat hoger opschieten, durven ze daar in de toekomst misschien ook te broe den." door Paul Begijn TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws- Vlaanderen gaat de komende jaren zeven vispassages aanleggen om de migratie van trekvissen te sti muleren. Met name de aal, met uit sterven bedreigd, heeft baat bij het makkelijk in- en uitzwemmen van en naar zee, stelt het waterschap. Ook worden de oevers natuur vriendelijker gemaakt. Twee passa- ges zijn voorzien in het afwate- ringsgebied van de stuw in Othe- ne. Ook de stuwen in het afwate- ringsgebied van Campen, Paal, Nieuwe Sluis (Breskens), Nol Ze ven (Biervliet) en Cadzand krijgen een vispassage. De aanleg is onder deel van een pakket aan maatrege len dat is opgenomen in het water- beheerplan 2010-2015. Volgens Walter Oomen, afdelingshoofd Planvorming Waterbeheer, zijn de vispassages van groot belang. „Tot nu toe hadden trekvissen weinig kans om zich te verplaatsen bin nen het gebied of richting zee. Maar een vis als paling zal toch al tijd een weg naar zee zoeken voor de paai, met het risico om tussen de afwateringspompen te komen." Met name bij grote stuwen en ge malen in het rivierengebied in Midden-Nederland kwam het de afgelopen jaren tot honderden 'ge knakte' palingen en andere vissen die de dood vonden in de turbi- 1*^ Het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren bereidt de aanleg voor van zeven vispassages. Tussen 2016 en 2027 moeten er nog eens elf passages bijkomen. nes. Voor zover Oomen weet, heeft het waterschap nooit meldin gen gekregen van 'knakpalingen'. Volgens Yvonne van Scheppingen, bioloog bij Waterschap Zeeuws- Vlaanderen, komt dat omdat er in Zeeuws-Vlaanderen nog veel ver ouderde sluisjes liggen die wel toe gankelijk zijn voor de migratie van trekvissen. Ook andere vissen als brasem en karper hebben profijt van de vispassage, stelt Van Schep pingen. „Dankzij de aanleg van passages krijgen deze soorten mo gelijkheden hun territorium te ver leggen of uit te breiden." Het wa terschap hoopt eind dit jaar, na goedkeuring door de provincie, de plannen uit te voeren. Vanaf 2016 staan nog eens elf nieu we vispassages gepland. Daarvan komen er vier bij Othene, drie bij Paal, twee bij Cadzand, één bij Campen en één in de Braakman. Minimumduur contract 12 maanden. Kijk voor de voorwaarden op telfort.nl/voordeel. Bel 0800-1707 Bestel telfort.nl ofBREEDBANDWINKEL.nl Bezoek de Telfort winkel of The Phone House www.vanbovenkeukens.nl KEUKENS SANITAIR BADKAMERS BADMEUBELS TEGELS STOOMCABINES SAUNA VERWARMING BOUWBEDRIJF ELECTRO Tramstraat 1-3 (centrum), Koudekerke, Tel. 0118-551681 Vrijdagavond koopavond, (zaterdagmiddag gesloten) door Raymond de Frel GOES - Het transferium bij de Zee landhallen in Goes moet niet wor den opgeheven na de oplevering van een nieuwe, grote parkeergara ge bij theater De Mythe. Daarvoor pleitte een lid van de Goese seniorenraad gistermiddag bij wethouder Rinus Dieleman tij dens een bijeenkomst van de geza menlijke ouderenbonden in Goes. Dieleman lichtte daar alle plannen toe die de gemeente op het gebied van verkeer, vervoer en parkeren heeft. „Maar hetwoord 'transfe rium' heb ik u niet horen noemen. Het lijkt wel of het een vloek woord is. De seniorenraad wil dat het transferium blijft bestaan. Het is ideaal voor mensen die een dag- De seniorenraad in Goes wil het transferium bij de Zeelandhallen behouden. Het college van B en W geeft het geld liever aan ande re verkeerszaken uit. je naar Goes komen en geen zin in parkeerproblemen hebben. En de voorziening is ook prima te combi neren met het reguliere stadsver voer", gaf een lid van de senioren raad Dieleman mee. Het college van B en W wil het transferium eind dit jaar om ophef fen. Het gebruik is met zestigdui zend bezoekers per jaar beperkt, af gezet tegen de zeventigduizend eu ro die de voorziening'jaarlijks kost. Ook zou Goes zich financieel in de vingers snijden omdat er dan min der betalende automobilisten naar de parkeergarage bij De Mythe ko men. Dieleman liet opnieuw door schemeren niet veel voor handha ving van het transferium te voe len. „We zullen de situatie na de oplevering van de parkeergarage opnieuw bekijken, maar wij kun nen die jaarlijkse zeventigduizend euro ook voor andere dingen ge bruiken, zoals een dynamisch par- keerverwijzingssysteem. In dat ge val heb je wellicht geen transfe rium meer nodig. Ik weet dat de se niorenraad aan het transferium hecht, maar we kunnen niet alle wensen altijd inwilligen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25