in Souburg alleen voor m m ét ^PlpiP IP Hf Niet voor 2015 nieuwe wijk bij Sint Laurens VOORDEELACTIE! Paddentrek en het weer Conservenfabriek Coroos blijft groeien Rijkswaterstaat houdt vast aan 100 op N57 Informatiemarkt rollatorgebruik Zeeuwse sloepen snelste op Veerse Meer Rijbewij's kwijt na forse snelheidsovertreding All American Night in de Spot in Middelburg Lezing versterking kust bij Anbo ZESTIENHOVEN Klein Rosendael Thuis in.... Hypotheken Verzekeringen Pensioenen PROFITEER VAN ONZE GROTE 16 tot 25 maart WPZC Dinsdag 17 maart 2009 1 9 De paddentrek is weer begonnen. In Oost-Souburg krijgen kikkers en padden voor 't eerst geen hulp meer bij oversteken. Dat blijft niet zonder ongelukken. door Selma Osman en Theo Ciele Donkere plekken op het asfalt van de Lekstraat markeren waar het is misgegaan. Een naar ge zicht vindt Souburger J. Kole. „Al die ingewanden en uitpuilende ogen." Emmers en gaas komen vol gens hem te laat. „Kan dit nu eens niet anders aangepakt worden?" Wat Kole niet weet, is dat de over stekende padden in zijn woon plaats er dit voor jaar alleen voor staan. De mensen die als vrijwilligers de padden een handje helpen bij oversteken, ko men niet in actie. Twee jaar gele den haakte de gemeente Vlissin- gen al af. De reden: vandalisme. Vlissingen ziet geen heil meer in het plaatsen van gaas. „Dat werd el ke keer vernield en dan slingerde Op pad Van eind februari tot april trek ken padden van hun winterleef- gebied naar voortplantingswate- ren, met maart als piek. Hoe natter het weer, hoe lie ver. Padden prefereren een luchtvochtigheid van minstens 90% en een temperatuur van 8 graden Celcius. Bij een grote populatie kunnen dan wel dui zenden padden onderweg zijn. Padden trekken graag net na het donker, wat samenvalt met de avondspits. Veel padden worden dan doodgereden. Naast het verkeer, zorgen ook rioolputten voor slachtoffers. Met ingegraven emmers en schermen kunnen padden vei lig naar de overkant worden ge zet. Soms treffen gemeentes (tijdelijke) verkeersmaatregelen of leggen zij een zogenaamde faunapassage aan. bron: www.padden.nu het rond op de weg", verklaart een gemeentewoordvoerder. De Walcherse afdeling van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Verenging (KNNV) nam vo rig jaar alleen het stokje over. Maar ook die club werd het slachtoffer van een onverlaat. „Een stalen pin waarmee wij het gaas aan de trot toirband vastzetten, werd naar de weg toe gebogen", zegt secretaris Peter Sneltjes. „Dat heeft de zij kant van een auto opengeschaafd." De negenhonderd euro schade werd op de natuurclub verhaald. Bovendien, zo vertelt Sneltjes, wer den er in 2008 ook nog eens bar weinig kikkers en padden in de emmers gevangen. „Moet je dan nog verder?" Sneltjes heeft er geen verklaring voor waarom het afgelopen sei zoen hooguit twintig dieren wer den overgezet. Terwijl het jaar 'Al die ingewanden en uitpuilende ogen. Kan dit nu eens niet anders aangepakt worden?' daarvoor nog 95 kikkers en 55 pad den naar de sloot achter de Witte Wijk werden geholpen. De KNNV heeft daarom besloten om de situa tie in Oost-Souburg dit jaar aan te kijken. Regelmatig wordt gekeken of er veel platgereden dieren lig gen. „Mocht dat zo zijn", geeft hij aan, „dan weet je dat er toch nog genoeg kikkers en padden zitten. En komen we volgend jaar weer in actie." Twee weken geleden is langs de weg tussen Domburg en Oostka- pelle weer begonnen met de jaar lijkse overzetactie. Maar het aantal padden dat daar oversteekt is sinds de reconstructie van de weg sterk afgenomen. „In topjaren zetten we zeven-, achthonderd dieren over. Maar de laatste twee jaar zijn het er nog maar veertig of vijftig. Heel teleur stellend", vertelt Henk Remijn die zich al vijftien jaar bezighoudt met de paddentrek. Het vermoeden is dat de plaatsing van straatverlich ting de paddentrek in de weg zit. „Padden zijn nachtdieren. Ze oriënteren zich op de sterren. Door het lantaarnlicht wordt ze het zicht op de sterren ontno men." De ingebouwde 'Tomtom' van de padden raakt zo in de war en de padden kiezen een andere route. Zo telde Remijn op de Duinbeek- seweg, net ten westen van Dom burg, meer platge reden padden op de weg dan gered de exemplaren in de emmers langs de 'oude' route. Overigens lopen de padden op de Duinbeekseweg aanzienlijk minder gevaar. Deze weg is alleen toegankelijk voor be stemmingsverkeer. Om hen te waarschuwen heeft Remijn nog wel het waarschuwingsbord 'Pas op! Overstekende padden' ge plaatst. „Ik had er nog een over." - Overigens worden ook bij Vrou wenpolder, bij Breezand, padden overgezet. Hoe warmer en vochtiger het weer, des te meer padden trekken eropuit. Temperatuur minder dan 75% 75%-90% meer dan 90% 5°C of lager geen trek 6a 7°C 8°C of hoger Rolant Quist bron www.padden.nu kapelle - Conservenfabriek Cor oos in Kapelle blijft uitbreiden. Het bedrijf heeft op bedrijventer rein Smokkelhoek de leegstaande panden van groothandel Prisma- food plus een onbebouwd stuk grond overgenomen, recht tegen over de eigen hoofdvestiging. Wat er op de aangekochte locatie gaat gebeuren, wordt momenteel besproken met de gemeente Kapel le, laat wethouder Giel-Ian Burger weten. Burger heeft het over 'een voor Coroos strategische aankoop'. Bij de hoofdvestiging is geen ande re vrije ruimte meer te vinden. middelburg - Rijkswaterstaat voelt er niets voor om de maxi mum toegestane snelheid op de nieuwe N57 tussen Nieuw- en Sint Joosland en de aansluiting Presi dent Rooseveltlaan te verlagen van honderd naar tachtig km per uur. Eerder steunde de gemeenteraad een burgerinitiatief hiertoe. Tij dens de dorpstafel Sint Laurens zei een vertegenwoordiger van Rijks waterstaat dat het wat zijn dienst betreft gewoon honderd blijft. middelburg - De Stichting Voor Regionale Zorgverlening houdt donderdag 26 maart een informa tiemiddag over rollators. Er wordt een rijveiligheidsinstructie gege ven en de rollators worden tech nisch gecontroleerd. Ook zijn er er go- en fysiotherapeuten aanwezig. De bijeenkomst is van twee tot vijf uur in Het Palet aan de Johan van Reigersbergstraat in Middel burg. De toegang is gratis. veere - Op het Veerse Meer is afge lopen weekeinde het sloeproeisei- zoen begonnen. Het parcours was over een traject van 11,5 km uitge zet. De 21 deelnemende sloepen kwamen uit heel Nederland. Bij de dames won het team De Zeeuwse Deeren met de sloep De Kaapse Pracht uit Ritthem. Bij de heren was het team de VOC met Den Gouden Phoenix uit Middel burg de snelste. ritthem - Een dertigjarige man uit Oost-Souburg heeft gisterochtend zijn rijbewijs moeten inleveren bij de politie. Dat gebeurde nadat hij met zijn auto over de Europaweg Noord in Ritthem reed met een snelheid van 136 kilometer per uur. De toegestane snelheid bedraagt daar tachtig kilometer per uur. De snelheidsovertreding werd om kwart over tien gisterochtend vast gesteld met een Tasergun. middelburg - Het Middelburgse kunst- en cultuurcentrum de Spot is vrijdag 20 maart de locatie van een All American Night. Het is de afsluitende avond van een uitwis- selingsweek met Amerikaanse jon geren, georganiseerd door Atlantic Bridge. De jongeren zullen een ta lentenshow voorbereiden waarbij het publiek een actieve rol speelt. De avond begint om acht uur. De toegangsprijs is twee euro. koudekerke - Projectcoördinator A.G. Marinisse vertelt donderdag voor de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen in Koudeker- ke over het project Zwakke Scha kels. Dit project behelst de verster king van de kust tussen Vlissingen en Westkapelle. De bijeenkomst begint om 13.45 uur in De Cou- burg aan Duinstraat 4A in Koude- kerke. De zaal gaat een kwartier voor aanvang open. Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen www.tmcwoonwinkels.nl door Theo Giele sint laurens - Op zijn vroegst 2015, misschien wel 2020. Eerder zal de nieuwe wijk ten zuidwesten van Sint Laurens niet van de grond komen. Die verwachting sprak wethouder Hannie Kool-Blokland gisteravond uit tijdens de vergadering van de dorpstafel van Sint Laurens. Door de economische crisis is er vertraging gekomen in de bouw plannen. De wijk Mortiere zal niet, zoals ooit gepland, in 2010 voltooid zijn. „De ontwikkelingen gaan trager. En dat geldt ook voor de plannen in Sint Laurens. We zijn nog niet toe aan het tekenen van de nieu we wijk", aldus de wethouder. „We moeten heel goed kijken wan neer we de nieuwe woonwijken in de markt gaan zetten en dat plan nen niet met elkaar gaan concurre ren", aldus Kool-Blokland, die wijkwethouder voor Sint Laurens is. De vertraging van de bouw van de nieuwe wijk heeft overigens ook gevolgen voor de bouw van een woonservicezone, die bedoeld is om mensen op leeftijd in staat te stellen langer zelfstandig te blijven wonen. Ook de totstandkoming daarvan zal langer op zich laten wachten, want die was gekoppeld aan de bouw van de nieuwe wijk. Bel vandaag nog voor een afspraak in MEDINOVA Vliegveldweg 65, Rotterdam t: 010-2989898 of MEDINOVA Rosendaaiseiaan 30, Rozendaal t: 026-3620680 www.medinova.com Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg Tel.: 0118 - 615151 www.donrisicobeheer.nl altijd korting én verdubbel uw korting 3 culinaire koopavonden op 18,19 en 20 maart jSM. win èenwoonmetamorfose t.w.v. 7.500,- 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21