Buitengebied Nieuw: de verbrede akkerrand Die lig as 'n slunse op de banke 1 2 Dinsdag 17 maart 2009 PZC De Zuidelijke Land- en Tuinbouworgani satie en stichting Het Zeeuwse Land schap willen de akkernatuur in de pro vincie een stevige zet vooruit geven. Dat doen ze door het introduceren van een nieuw type akkerrand: breder en af wisselender en ingezaaid met tarwe. Gunstig voor de bedreigde vogels van het boerenland en de eveneens bedreig de akkerkruiden. door Rinus Antonisse Je mag het best een kwaliteitsslag noe men. Het ontwikkelen van een nieuw type akkerrand, die broedvo- gels, wintervogels en bijna verdwe nen akkerkruiden ten goede komt. Met een passende vergoeding voor de boeren die meedoen. Bijkomend voordeeltje is dat ze hun akkers wat makkelijker kun nen bewerken, door het verdwijnen van grillige perceelsscheidingen. Wat kun je aan een beter agrarisch na tuurbeheer doen op landbouwgrond en wat is dan inpasbaar in de moderne be drijfsvoering? Met dat uitgangspunt heb ben de Zuidelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie (ZLTO) en stichting Het Zeeuw se Landschap (HZL) samen gekeken naar mogelijkheden, vertelt Wico Dieleman van ZLTO. Hij herinnert eraan dat ruim tien jaar ge leden de boeren op Schouwen-Duive- land via actie Zonnestraal het initiatief namen voor akkerranden. Dat sloeg pro- vinciebreed zeer aan en inmiddels is een oppervlakte van 500 hectare ingericht. Meestal worden de randen - met een breedte vanaf 6 meter tot 9-12 meter - in gezaaid met een mengsel van grassen en bloemzaden. Soms kiezen boeren zelfs voor een duurder mengsel om het land schap meer kleur te geven. Hoewel leuk om te zien, zijn de natuur waarden van dergelijke randen niet echt hoog. Van het nieuwe type akkerranden hebben ZLTO en HZL hogere verwach tingen. Ze zijn breder: stroken van mini maal 9 tot 15 meter. Ze mogen een wisse lende breedte hebben en zo een grillige perceelsscheiding volgen. Het inzaaien ge beurt met zomer- of wintergraan. De in richting van een strook is gevarieerd: kaal (braak), graanstoppels en niet-geoogst graan. Zo is sprake van drie stroken in één akkerrand. Dieleman legt uit dat dit speciale bedoe lingen heeft. Akkervogels willen graag De leeuwerik foto Chiel Jacobusse Een grassige akkerrand, die wisselende stroken heeft. Zo moet de nieuwe verbrede ak kerrand er ook gaan uitzien, zij het ingezaaid met tarwe. foto ZLTO een wat lage, open vegetatie om op te landen, een wat hogere voor dekking en kale stukjes om een stofbad te kunnen nemen. Kale grond warmt sneller op dan begroeide, waardoor bodeminsecten eer der opkomen en dat betekent voedsel voor de vogels en hun jongen. In najaar en winter zijn het laten staan van een strook graan en de aanwezigheid van een strook stoppels gunstig voor wintergas- ten: dekking en vooral voedsel. HZL stelt op eigen akkers gekweekt onge- schoond zaaizaad zonder probleem-on kruiden) beschikbaar. Dat heeft voor de flora het voordeel dat (bijna) verdwenen akkerkruiden in de randen tot bloei kun nen komen. Dit zaaizaad wordt, in tegen stelling tot het graan, los op de stroken gezaaid, zegt Dieleman. Het ministerie van LNV betaalt dit jaar de kosten van het project. Er is geld om 30 hectare nieu we akkerranden in te richten. Verdeeld over heel Zeeland zijn er zo'n 20 deelne mende agrariërs gevonden, waardoor de oppervlakte nagenoeg is uitgegeven. Die leman hoopt dat de provincie de volgen de jaren betaalt. Eén jaar is te kort om te onderzoeken of het nieuwe type akker rand ook werkelijk vruchten afwerpt. Project voor vogels en kruiden Met het project nieuwe, verbrede akker randen wordt gemikt op verschillende doelsoorten. Bij de broed- en wintervogels gaat het om patrijs, veldleeuwerik, gele kwikstaart, graspieper, zomertortel, kneu, grauwe gors en kwartel. De roofvogelsoorten blauwe en bruine kiekendief, steen- en velduil zijn met bre dere randen gebaat. Er ontstaan kansen voor behoud en te rugkeer van akkerrkuiden als akkerbo- terBloem, akkerdoornzaad, bolderik, dreps, korensla, naakte lathyrus, naalden- kervel en slanke wikke. Naast ZLTO en HZL wordt het project gesteund door Stichting Landschapsbe heer Zeeland en andere organisaties in de werkgroep soortenbeleid van de pro- V V. door Rinus Willemsen Hie moe je jas dichte doen," 'óór ik een moeder zeggen tegen een mannetje dat op den 'oek van de straote zit te spelen. ,,'t Is vee te koud," gaat ze vérder, „en strekjes stik je wee van de koosse." 't Is een paor daogen geleejen en best wè schóón weertje. Dan is 't te begruupen dat de kleine joengers buuten gaon speelen op woensdagmid dag. Z en ommerst al den 'êêlen winter binnen gespeeld mee dit en dat. Mao vooral mee udder computer, 't Liekent wè of ze daor nóóit nie op uutgekeeken raoken. Dat is al zó an 'k 's morgens nao m'n wérk gaon. Zóó roond 'n uur of achte. As de tillevisie nie an- stapt, dan is 't wè de computer. 'n Ènde vèder in de straote is 't 'êêlemao raok. Daon staon de computer saomen mee de tillevi sie an. 'n Vintje van 'n jaor of tiene zit voor de tillevisie mee 'n boter'am in z'n moond en den spilcomputer op z'n schóót. En dan mao schie ten op en poefen op de tillevisie. „Hie mag alle spilletjs doen, mao d'r mag niks nii van blóót of bloed bie ziin," zegt z'n moeder altied. En daor 'ou Gerben z'n eigen an. Wan tie weet ook wè: dan is de leute uut. Daor is moe der best streng op. Gêên blóót en gêên bloed. Mao schieten mag. En om de weeke is 't wisse len. Gerben op de tillivisie en zusje op de com puter of't omgekêêrde. En 't is wisselen op zoon- dag. Ook as 't verkantie is. Ook daor is moeder 'êêl streng op. Noe is de computer altied favo riet. Zowel bie Gerben als bie Marjorie. En as 't verkantie is en je kan dan 'n 'êêle weke op inter net zitten spelen... Dan ei je geluk. „Wudder zouen eigenlijk wè twi computers moeten 'èn!" riep moeder wan'opig 'n paor we ken geleejen in de carnevalsverkantie. Marjorie mocht d'n 'êêle op de computer en Gerben 'ao niks anders te doen dan over eur schouwer mee te kieken op 't beeld, 't Leutigst vindt ze ielke kêêr om twi of drie barbies an- en uut te kleejen. „Zoonde van de computer", 'ao Gerben nao drie daogen geroepen, „zukke diengen kan je ook mee j'n echte barbies doen." En binst docht tie: „Laot mi dan op die compu ter spelen." Mao da goeng nie deu. Daor 'ao moe der voo gezurgd. „Hie op de spelcomputer van de tillevisie," 'ao ze resoluut gezeid. En nie zó zachtjes ook. En noe was tie buuten an 't spelen. Mee z'n kar- re 'aolt tie zand en stêênen en lost dat allemao op d'n óek van de straote. ,,'k Gaon 'n kastéél maoken," roept tie tegen z'n moeder. „Mee 'n gróóte toren en vee waoter in de slóóte." Moeder komt even dichterbij en ritst z'n jasje dicht. Z'n witte haren sliengeren rond z'n bolle, 'n Alve snottebelle sliengert mee. Moeder pakt een zakdoekje en vrieft 's onder z'n neuze. Een vrouw komt aangefietst en stopt. Ook een moe der, zó te zien an 't zitje achterop de begaoged- raoger. En dan komt het 'êêle ver'aol van Ger- bens dikke keele en z'n piene achter z'n trom melvlies wee nao buuten. Dat de KNO-arts niks nie kon vinnen, mao da je toch nie voo niks mee zo'n vintje nao de dokter gaot. En 's aovus is tie niks nie mêê wêêrd, dan ligt ie mao as 'n slunse op de banke. Intussen is Gerben a wee vee vérder mee z'n kas teel. „Dis de brugge, mamma," roept tie. ,„Noe gaon ze vechten. De warte tegen de róöie." Uut z'n zakken 'aol tie een 'anvol soldaoten en zet de röóie soldaoten op de muren van 't kastéél. De zwarte staon achter de gracht. „Schiet ze dóód," roept tie en binst kiekt ie nao z'n moeder. En zachtjes d'r achteran: „Mao gêên bloed, ee mamma?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12