Buitenland iilfiiii Vrijheid, maar een loodzwaar lot kpn Incestdrama Amstetten _r Elisabeth blijft met haar zes kinderen binnen muren van kliniek. Fan schiet speler dood wegens doelpunt Panchen Lama: Tibet moet Peking bedanken President Madagaskar biedt referendum aan Te veel grondwater opgepompt in Keulen Overleg Hamas over vrijlating Cilad Shalit Vier Zuid-Koreanen bij aanslag Jemen gedood U 4 V *3 Deze vrijdag: Samsung Omnia met carkit en inbouw ".V PZC Maandag 16 maart 2009 7 In 1984 wordt Elisabeth door haar vader Josef in een geheime kelder onder hun woonhuis opgesloten en jarenlang door hem misbruikt. Ze bevalt uiteindelijk van zeven kinderen, van wie er een vlak na de geboorte overlijdt. Drie kinderen groeien op bij hun moeder in de kelder. De overige drie leven bovengronds bij Josef en zijn echtgenote. Oostenrijker Josef Fritzl wordt aangeklaagd voor moord, verkrachting, ontvoering, incest en misbruik. bovengronds ^ondergronds Josef Fritzl (1935)' Ulrike Rosemarie (1956) (1962) Kerstin Stefan (1988) (1989) Rosemarie (1939) T I Cabriele Doris (1971) (1973) tweeling "I11 I1 Lisa Monika Alexander Michael* Felix (1992) (1994) (1996) (f1996) (2002) Helft van tweeling; drie dagen na geboorte in de kelder overleden. Josef Fritzl zou het lichaampje hebben verbrand in de kelder van het huis. Toegang tot geheime ruimte: via een 300 kg zware deur met een cijferslot, verborgen achter een kast in een van de kelderruimtes. Vijf meter lange gang voert naar leefruimte. Indeling leefruimte: keuken met toilet en douche en twee slaapkamers, totaal 60 m2. Stahoogte: 1,70 m. NB: de werkelijke ligging en indeling van het keldercomplex worden door de Oostenrijkse justitie geheimgehouden. infographic: ANP, CN foto's: AP, EPA bron: APA, AFP Het lot van Elisabeth en haar zes kinderen is on danks hun vrijheid lood zwaar. De kinderen, drie uit de kel der: Kerstin (19), Stefan (18) en Fe lix (5) alsmede de drie die Josef al bij zichzelf in de woning had geno men: Lisa (16), Monika (15) en I Alexander (12) - zaten met hun moeder tot de jaarwisseling in de psychiatrische kliniek Mauer Óhling in Amstetten. Een poging om onder een andere identiteit in een andere provincie zelfstandig te gaan wonen, is mis lukt. De pers kreeg lucht van hun nieuwe verblijfplaats. Nu wonen zij in een woning op het terrein van de kliniek. De drie 'kelderkinderen' krijgerf daar privéonderwijs. De andere drie gaan onder andere namen naar een normale school. Het gezin gaat regelmatig naar de bioscoop of uit eten. Voor de rest blijven Elisabeth en de kinderen binnen de kliniekmuren. Kranten lezen of tv kijken doen ze niet. Rosemarie Fritzl, de vrouw van Jo zef, is er volgens haar zus Christi ne veel erger aan toe. Zij woonde ook in de kliniek, maar werd door Elisabeth weggestuurd. Zij heeft nu een andere naam en leeft een zaam en berooid van twee uitke ringen die haar tezamen 700 euro per maand opleveren. Een familielid regelde een flatje voor haaf. Meubels haalde ze bij Caritas, inkopen doet ze bij de voedselbank. Volgens Christine wist haar zus niets van wat er in de kelder ge beurde. Rosemarie gehoorzaamde haar man als een hond, meent haar zus, „Hij was een tiran, een driftkop die bij het minste of ge ringste schreeuwde, sloeg en din gen kapot gooide. Angstaanjagend gewoon." Bovendien leefde ze feitelijk ge scheiden van Josef Die woonde be neden, zij met de drie kinderen op de eerste etage van het huis in Am- 'De verantwoording voor de kinderen, gaf haar de kracht alle ellende te doorstaan' stetten. Josef kwam daar alleen driemaal daags om te eten. Volgens de politie had Elisabeth vanuit de kelder wel alarm kun nen slaan door te schreeuwen of kloppen. Dat ze deed dat bewust niet, verklaarde Josef eerder tegen over de politie 'om haar situatie niet te verslechteren'. Tante Christine: „Ze heeft haar moeder verteld dat ze zichzelf van het leven beroofd zou hebben als ze de kinderen niet had gehad. De verantwoording voor hen gaf haar de kracht alle ellende te door staan." Josef Fritzl zit in de gevangenis van Sankt Pölten en gedraagt zich als een modelgevangene. Hij leest, luistert naar de radio of kijkt tv. Contact met de andere 250 gevan genen mijdt hij. Speciale verzoe ken heeft hij nog nooit ingediend. Nog één keer gaat zijn horrorkel der in Amstetten open, ten behoe ve van het eenmalige interview dat Fritzl na de rechtszaak zal ge ven. Daarna wordt de kelder volge stort met beton. Het huis staat al te koop. HILA - Een toeschouwer heeft zater dagavond in het Iraakse Hila een voetballer vermoord. Hij schoot op de speler Heidar Kazern nadat die een doelpunt had gemaakt voor zijn club Sinyer. De speler werd in het hoofd geraakt en over leed korte tijd later in een zieken huis in Hila. De dader, een fan van de club al-Buhayarat waar Kazem tegen scoorde, is aangehouden. CHENGDU - De Tibetanen moeten dankbaar zijn voor de economi sche vooruitgang die zij kennen sinds hun regio onder bestuur van Peking valt. De Panchen Lama, een door China gekozen Tibetaan se geestelijke, heeft dit gisteren ge zegd. Het was zaterdag precies een jaar geleden dat bij ongeregeldhe den in Lhasa en andere Tibetaanse steden tientallen doden vielen. ANTANANARIVO - De president van Madagaskar, Mare Ravalomanana, heeft gisteren aangeboden de sle pende politieke tweestrijd te be slechten met een referendum. De eilandstaat verkeert sinds ja nuari in een ernstige politieke cri- sis. Bij onlusten vonden meer dan 135 mensen de dood. De oppositie i' dreigde naar het presidentieel pa leis te trekken, als Ravalomanana zou weigeren af te treden. KEULEN - Uit de metrobouwput naast het ingestorte Historisch Stadsarchief van Keulen is veel meer grondwater opgepompt dan was toegestaan. Eerder was de ver denking geuit dat pompen moge lijk niet alleen water, maar ook grond hebben weggezogen en zo de stabiliteit van het aanpalende Stadsarchief hebben ondermijnd. Op 3 maart kwamen twee mensen om het leven bij de instorting. JERUZALEM - Het hoofd van de Is raëlische geheime dienst Shin Bet is gisteren in Egypte onderhande lingen begonnen over de vrijlating van de door Harnas gevangenge houden Israëlische militair Gilad Shalit. De Israëlische premier Ehud Ol- mert zou Shalit graag vrij krijgen voordat hij de macht overdraagt aan gedoodverfd premier Benja min Netanyahu. SANA'A - Bij een zelfmoordaanslag in het zuiden van Jemen zijn giste ren vier Zuid-Koreaanse toeristen omgekomen. De aanslag vond plaats in de provincie Hadramout, nabij de hoofdstad Shibam, een zestiende-eeuwse woestijnstad die ,v op de werelderfgoedlijst staat van de Unesco. Al Qaïda is altijd sterk aanwezig geweest in Jemen, het land waar de voorouders van Osa ma bin Laden vandaan komen. -Jd W - 'CZ-, bij een nieuw 2-jarig zakelijk mobiel abonnement met internet'. Topaanbiedingen - uoor ondernemers. Verkrijgbaar via kpn.com/casualfriday 0800-0105 KPN Business Center sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7